عمومی

سواحل گلستان در حسرت توریست/ گردشگری ساحلی به گِل نشسته است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان اعظم محبی: استان گلستان با 120 کیلومتر نوار ساحلی فرصت بی نظیری برای توسعه گردشگری دارد اما برخلاف سایر استان ها نتوانسته از این ظرفیت استفاده کند و زیرساخت های گردشگری ساحلی بسیار کمی دارد.

اکوسیستم ساحلی گلستان مملو از حیات وحش و پرندگان زیبایی است که در فصول مختلف مناظر جدید و منحصر به فردی را خلق می کنند، بنابراین باید از این قابلیت های ارزشمند برای جذب گردشگران ساحلی و دریایی استفاده کرد.

بیش از 10 سال است که زمزمه هایی مبنی بر ایجاد طرح های گردشگری ساحلی و فعال سازی اقتصاد دریایی در شهرهای ساحلی مانند بندرگز، ترکمنستان و گمیشان شنیده می شود اما در عمل اتفاق خاصی و نتیجه ای در بر ندارد.

در حالی که برخی از مقامات آن زمان از پهلوگیری کشتی های تفریحی یا ساخت کلبه های شناور در این مناطق صحبت می کردند، اما این مسائل هرگز محقق نشد و هیچ پروژه ای اجرا نشد.

البته در سال های اخیر طرح گردشگری دریایی در منطقه «چارکوری» کوه گامی اجرا شده است، اما پیشرفت این طرح کند و بسیار کم است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. داشتن حدود 15 کیلومتر سواحل شنی ساحلی در گامیشان فرصتی ارزشمند برای فراهم کردن زمینه های شکوفایی اقتصادی برای مردم محلی با حداقل اعتبار دولتی و مشارکت بخش خصوصی است.

اجرای طرح گردشگری کوه کامی به عنوان یکی از 31 شهر فقیر کشور فرصت مناسبی برای فقرزدایی و توسعه کسب و کار مردم محلی است که علاوه بر تاثیر اقتصادی در رفع چالش های اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت نیز موثر است. در این منطقه.

سواحل گلستان غرق در ولع گردشگری/ساحلی

بی توجهی به گردشگری دریایی

یک کارشناس گردشگری در این خصوص به خبرنگار مل گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا گردشگری به عنوان منبع اصلی درآمد محسوب می شود و در این میان گردشگری دریایی و ساحلی یکی از جذاب ترین صنایع است.

فاطمه کرامتی افزود: صنعت گردشگری دریایی ایران در سال های اخیر توسعه خوبی داشته است که از جمله آن می توان به زیرساخت های رو به رشد در امتداد سواحل جنوبی و شمالی کشور مانند گیلان و مازندران اشاره کرد.

محدودیت های زیست محیطی، بوروکراسی سنگین اداری و البته نبود برنامه مشخص باعث شده تا گردشگری دریایی همچنان در گلستان مورد بی توجهی قرار گیرد.وی ادامه داد: با وجود اینکه گلستان دارای سواحل ماسه ای در آشوراده یا جزیره گامیشان و البته چشم اندازهای بی نظیر دریا است، اما گردشگری ساحلی در استان مغفول مانده است.

کلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر فعال سازی اقتصاد دریایی در سفر به گلستان گفت: اجرای برنامه گردشگری دریایی یکی از این راهکارها برای ایجاد ثبات برای ساکنان ساحلی علاوه بر جذب گردشگر و معرفی اقتصاد دریایی است. . جاذبه های استانی

وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که باعث شده گردشگری دریایی گلستان به جایگاه واقعی خود نرسد، محدودیت های زیست محیطی است که حتی گاهی بر خلاف دستورات صریح بالاترین مقام های اجرایی کشور از جمله دستورات سریع رئیس جمهور مبنی بر انجام آن است. وی به طرح بوم گردی «عاشورا آلمان» اشاره کرد که به دلایل زیست محیطی هنوز این پروژه راه اندازی نشده است.

سواحل گلستان غرق در ولع گردشگری/ساحلی

کلامی گفت: به نظر می رسد یک پارادوکس غیرمنطقی در موضوع صدور مجوز در سواحل شرقی و غربی دریای خزر وجود دارد و بروکراسی های اداری طولانی مدت مشارکت سرمایه گذاران را با مشکل مواجه می کند.

این فعال گردشگری گفت: اگر می خواهیم گلستان را متحول کنیم باید از ظرفیت موجود ساحل استفاده کنیم، به عوامل محیطی احترام بگذاریم و زیرساخت های ساحلی اعم از مراکز اقامتی، مراکز خرید، مراکز عرضه صنایع دستی، مراکز تفریحی و ورزشی ایجاد کنیم. ، برای جذب گردشگر.

تمرکز بر بازارهای ساحلی

«عبدالجلال العیری» نماینده مردم غرب گلستان شورای اسلامی پیش از این نسبت به واگذاری عجیب پروژه های گردشگری در بنادر استان و دلایل رکود این موضوع هشدار داده و خواستار تعیین تکلیف موضوع شده بود. وظیفه

گفت: پرونده را به طرف اصلی منتقل کنید 90 ما با لغو این قرارداد سخت کار می کنیم تا زمین ساحلی شهر ترکمن را به سرمایه گذاران واقعی واگذار کنیم که منافع آنها شامل همه ساکنان ساحلی می شود..

ایری گفت: ساخت اسکله های گردشگری، به روز رسانی زیرساخت های بازارهای ساحلی، لایروبی خلیج گرگان و تعامل با محیط زیست می تواند به طور موثری باعث رونق گردشگری دریایی در گلستان شود.

نماینده مردم گرگان و آگولا شورای اسلامی نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به گردشگری دریایی به ویژه جزیره آشوراد ارزش زیادی قائل شد و امیدواریم هر چه زودتر شاهد توسعه گردشگری دریایی در گلستان باشیم.

سواحل گلستان غرق در ولع گردشگری/ساحلی

رمضانعلی سنگدوینی افزود: جزیره آشوراد پتانسیل و ظرفیت زیادی برای گردشگری دریایی دارد و باید از آن بهره برداری کرد که با اجرای این طرح فرصت های شغلی خوبی ایجاد می شود.

وی با اشاره به آغاز عملیات لایروبی خلیج گرگان افزود: احیای خلیج گرگان نیز در جذب گردشگر نقش داشته و زمینه را برای یک صنعت پر رونق فراهم کرده است.

سندوینی از پیگیری کنگره برای اجرای پروژه های دریایی گفت: با رفع موانع سرمایه گذاران و ایجاد زیرساخت های مناسب شاهد ورود بخش خصوصی بودیم.

اختصاص 34 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت های گردشگری دریایی

برای اطلاع از پروژه های گردشگری ساحلی استان گفت وگویی با سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان انجام داده ایم. این مناطق برای سرمایه گذاری و توسعه مناسب بوده و شرایط جذب گردشگر به مراتب بهتر از استان های اطراف است.

سواحل گلستان غرق در ولع گردشگری/ساحلی

وی افزود: در شهرستان کوه کامی و در منطقه چارقلی و توماج لر سواحل شنی آرام با زیرساخت های در دست ساخت وجود دارد که می تواند توجه گردشگران را به خود جلب کند.

فرمانی گفت: در حال برنامه ریزی برای اجرای برنامه های گردشگری و گسترش امکانات آنها در دو نقطه نو کندر، بندرگز، شهر ترکمن و ساحل گمیشان هستیم.

وی گفت: از سال 1393 تاکنون بیش از 17.5 میلیارد تومان برای ساخت زیرساخت های گردشگری دریایی توسط میراث فرهنگی در سواحل گلستان هزینه شده است و همچنین در نظر داریم در سال آینده بیش از 34 میلیارد تومان برای زیرساخت های این منطقه هزینه کنیم.

فرمانی با معرفی طرح گردشگری جزیره آشوراد، در سفر رئیس جمهور به گلستان، طرح گردشگری 22 هکتاری این جزیره را پیشنهاد کرد که در حال حاضر منتظر روند قانونی آن هستیم تا بتوانیم فضای گردشگری را به صورت پایدار ایجاد کنیم. روش، و با توجه به نگرانی های محلی و زیست محیطی. یک موجود طراحی کنید.

وی افزود: سایت پشتیبانی جزیره در سواحل شهر ترکمن اجرا می شود و در حال حاضر منتظر اجرای طرح اجرایی پس از بررسی، تایید و ارتباط هستیم.

به گزارش خبرنگاران آنلاین، خلوص ساحل گلستان شاید عاملی برای جذب گردشگر باشد اما با وجود پتانسیل ها هنوز عزم جدی برای فعال سازی گردشگری دریایی و بهره برداری از این قابلیت ها وجود نداشته است. بر اساس برنامه توسعه گردشگری محور توسط مسئولان ارشد استان، نیاز است با ایجاد زیرساخت ها در سواحل، زمینه کسب درآمد پایدار برای مردم محلی فراهم شود.

دکمه بازگشت به بالا