بین الملل

سید عمار حکیم: حشد الشعبی نهادی ملی و موجب افتخار است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین patc، «سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی خود در میدان حرانی بغداد در اولین روز محرم الحرام گفت که در گذشته هفته ها شاهد تلاش های زیادی بوده است. ایجاد شورش در میان تمام اقشار ملت عراق و همچنین بزرگترین اقشار جامعه. ما در عراق هستیم، وی گفت: این تلاش های شوم چیزی جز آسیب رساندن به عراق و ملت عراق نیست.

وی ادامه داد: از همه ملت‌ها و نیروهای خیرخواه می‌خواهم که حساسیت‌ها و درگیری‌های گذشته را کنار بگذارند و با روحیه مسئولیت‌پذیری شایسته عراق و جایگاه آن، به گفت‌وگوی همه‌جانبه بپردازند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق، با تاکید بر رعایت قانون و حمایت از اقتدار دولت و نهادهای آن، به قهرمانان حشدالشعبی یادآور شد: امروز، حشدالشعبی یک نهاد نظامی و دولتی، مایه افتخار است. ما بار دیگر سالگرد غرور آفرین آن را جشن می گیریم و درود می فرستیم به نیروهای حسیدی که آن راهپیمایی قدرتمند، غرور آفرین و مقتدرانه را به راه انداختند که همه اینها بر تداوم تحکیم نهاد حسیدش شبی و تقویت و تقویت آن در توسعه است. یک حمایت قوی ما میدانیم.

حکیم بر ضرورت عبور از بن بست سیاسی با درایت و فداکاری تاکید کرد و ادامه داد: برای انتخاب رئیس جمهور باید سازوکار باز و علنی وجود داشته باشد و موضوع پشت درهای بسته بسته نشود. موضوع نه شخصی می شود و نه شخصی می شود. برادران بحران ایجاد نکنید. کردهای ما یا بر سر نامزد نهایی ریاست جمهوری به توافق می رسند یا با دو نامزد به مجلس می روند و انتخاب نهایی را به نمایندگان ایالت می سپارند که همه اینها باید طبق یک جدول زمانی مشخص و کوتاه انجام شود.

وی تاکید کرد: دولت آینده شانس خوبی برای خدمت و موفقیت دارد و امیدواریم رئیس دولت در انتخاب یک کابینه موثر حوزه و خدمات، تنها به فکر موفقیت و دستاورد، با برنامه ای روشن و قابل قبول، این موضوع را مد نظر قرار دهد. . یک جدول زمانی معقول تنظیم کنید.

رهبران جنبش حکمت ملی عراق بر لزوم تقویت ارتش، پلیس، الحسید، مبارزان آزادی و نهادهای امنیتی و نظامی برای مبارزه با تروریسم و ​​سایر گروه‌ها و نیز سلاح و آموزش مطابق با استانداردهای حرفه‌ای و ملی تاکید کردند. دکترین نظامی مناسب، و گفت: همه اینها به اقتدار حکومت، قانون و جامعه می انجامد.

حکیم با بیان اینکه همچنان شاهد نقض آشکار حاکمیت ارضی کشور هستیم، گفت: بارها گفته ایم که عراق به همسایگان خود آسیبی نمی رساند و تلاشی برای از بین بردن روابط حسنه با آنها نخواهد داشت، به ویژه اینکه این روابط دارای روابط تاریخی و تاریخی است. زمینه فرهنگی ابعاد اقتصادی و مبانی دینی. و کشور ما این اجازه را نمی دهد.

وی افزود: ما می خواهیم همه از صلح و امنیت برخوردار باشند و تا زمانی که این آرامش و امنیت به قیمت آبروی ملت عراق تمام نشود، زندگی بدون عزت ارزشی ندارد.

رهبر حکمت ملی عراق با اشاره به حمله اخیر ترکیه به دهوک تصریح کرد: جنایات بزرگی که چند روز پیش در دهوک انجام شد قابل چشم پوشی نیست و بخشی از مجموعه حملات ترکیه و نقض حاکمیت ارضی عراق است، به ویژه اینکه واضح است. هیچ یادداشت تفاهمی با ترکیه وجود ندارد که به نیروهای ترکیه اجازه ورود به عراق را بدهد. علاوه بر این، وجود ده ها پایگاه و اردوگاه نظامی ترکیه در عراق به نام مبارزه با تروریسم از نظر قانونی مجاز نیست.

حکیم در ادامه با بیان اینکه صحنه سیاسی منطقه با سرعت زیاد دستخوش تغییرات زیادی می شود و عراق در قلب این تحولات قرار دارد، گفت: بدون رویکرد سیاست خارجی مشخص نمی تواند از این تغییرات دوام بیاورد.

رهبران جنبش حکمت ملی عراق تصریح کردند که روابط خوب عراق با سایر کشورها و تاریخ و موقعیت جغرافیایی آن فرصت های مهمی را برای اعمال نفوذ در منطقه فراهم می کند.

حکیم تصریح کرد: عراق می‌تواند با تقویت گفت‌وگو، مشکلات و اختلافات را کاهش دهد، از ثروت منطقه‌ای به نفع همه کشورها استفاده کند و منطق منازعات منطقه‌ای را به منطق رقابت و همکاری تبدیل کند.

وی ادامه داد: هیچ کدام از اینها محقق نمی شود، هرچند توافقات منطقه ای یکجانبه انگیزه بیرونی دارد و ربطی به مسائل منطقه ای ندارد، اما مردم منطقه بهتر می توانند منافع خود را درک کنند و نیازی به قیمومیت کسی ندارند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد امنیت همسایگانمان، ترکیه یا دیگران، با ایجاد اخلال در همسایگان، تهدید شود، گفت: «از آنجایی که ما با حملات و تجاوزات به سرزمین و کشور خود مخالفیم، نسبت به عواقب ناگوار هشدار می دهیم. در خاک عراق گروه های امنیت ملی. قانون اساسی عراق این کشور را از تبدیل شدن به مرکز یا گذرگاه تروریسم علیه همسایگان خود منع می کند.

انتهای پیام/
صفحه اول این مقاله را توصیه کنید

دکمه بازگشت به بالا