عمومی

سیزده‌ اصل برای دوستی با زمین در سیزده‌بدر

اینگونه است که ما اعتدال را رصد می کنیم و برای یک سال کار سخت دیگر آماده می شویم. اما به یاد داشته باشیم که طبیعت برای ما کوچک شده است، ما آنقدر بزرگ شده ایم و قدرت زیادی برای تغییر و نابود کردن سیاره به دست آورده ایم. بنابراین، ما باید با دقت روی زمین قدم بگذاریم تا اثرات مخرب خود را به حداقل برسانیم.
برای سیزده بدر اول از همه بهتر است به تفرجگاه های دور دست نرویم، بلکه به نزدیک ترین فضای باز منطقه خود برویم تا از افزایش رفت و آمدمان جلوگیری کنیم. همچنین باید سیزده اصل دوستی با زمین را در قرن سیزدهم به یاد داشته باشیم:

1- یک کیسه همراه داشته باشید تا همه زباله های خود را (تا حد امکان جدا) به شهر و سطل ها ببرید.

2- از پرتاب سبزه هفت سین در جاده ها، نهرها و رودخانه ها خودداری کنید و ماهی هفت سین را در آب های طبیعی رها کنید.

3- هر جا وسایل خود را تا شعاع چند متری گسترش دهیم، زباله های باقی مانده را جمع آوری می کنیم تا بینایی خود را بهبود بخشیده و به پاکسازی محیط کمک کنیم.

4- از ادرار و مدفوع در رودخانه ها و نهرها (حدود 70 متری آب) و یا در نزدیکی آن خودداری کنید و از مواد شوینده یا صابون استفاده کنید.

5- از انداختن ته سیگار حاوی ده ها ماده سمی به داخل خوابگاه ها، خیابان ها و طبیعت خودداری کنید.

6- از لگد زدن و چیدن گیاهان و همچنین آسیب رساندن به حیوانات خودداری کنید. به مکان هایی که ممکن است لانه پرندگان و سایر حیوانات باشد نزدیک نشوید.

7- در محیط طبیعی از جاده تمیز عبور کنید، کوتاه نشوید تا از فرسایش خاک جلوگیری شود.

8- از تردد در مناطق طبیعی خودداری کنید و از شستشوی خودرو و تعویض روغن در حاشیه رودخانه ها و سایر اماکن طبیعی خودداری کنید.

9- صدای آهنگ هایی که گوش می دهیم و سایر صداهای ما باید به گونه ای باشد که آرامش دیگران را بر هم نزند.

10- به یاد داشته باشید که شروع آتش سوزی در طبیعت می تواند منجر به آلودگی خاک، مرگ ارگانیسم های خاک، آلودگی هوا و افزایش چشمگیر خطر آتش سوزی شود. تا حد امکان از این کار اجتناب کنید و از اجاق یا شومینه مسافرتی برای گرم کردن یا پخت و پز استفاده کنید. در صورت شروع آتش، مطمئن شوید که باد جرقه هایی را به گیاهان خشک نمی کند. هنگام خروج از صحنه، آب، خاک و کثیفی را روی بقایای آتش بریزید.

11- در واقع وارد طبیعت شویم و از طبیعت خارج شویم، اثری نگذاریم!

12- با افرادی که اصول فوق را رعایت نمی کنند صحبت کنید و به آرامی از آنها بخواهید که برای حفظ محیط زیست تلاش کنند.

13. محیط زیست و منابع طبیعی گنجینه ملی ما و متعلق به همه است؛ موارد تجاوز جنسی را به مقامات گزارش دهید و برای حقوق خود مبارزه کنید.

* بازیگر محیط زیست

دکمه بازگشت به بالا