عمومی

شاخص‌های ورود به پیک‌ ششم کرونا

با وجود اینکه روند بستری شدن در اکثر نقاط کشور رو به کاهش است و هنوز شواهد قانع کننده ای مبنی بر رسیدن ششمین پیک کرونا در کشور وجود ندارد، اما هشدارها و توصیه های وزیر بهداشت و کارشناسان بهداشت حاکی از امکان ورود به این کشور است. ششمین پیک کرونا در آینده نزدیک.”

به گزارش patc، این روزنامه دلهره آور وی افزود: در دو هفته گذشته با افزایش تعداد شهرهای قرمز برای اپیدمی تاج جدید و ادامه روند صعودی اپیدمی تاج جدید به ویژه شاخص ارجاع سرپایی و بستری، این امکان وجود دارد که تعداد خورشیدی وی نوشت: کرونا در ششمین اوج نور در برخی استان ها افزایش یافته است. اگرچه روند بستری در اکثر نقاط کشور رو به کاهش است و در حال حاضر هیچ مدرک قانع کننده ای مبنی بر رسیدن ششمین پیک کرونا در کشور وجود ندارد، اما هشدارها و توصیه های وزیر بهداشت و کارشناسان بهداشت حاکی از امکان ورود به این کشور است. ششم دوره اوج کرونا. پیک اخیر کرونا؛ اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به اثربخشی واکسیناسیون و واکسیناسیون دو دوز و واکسیناسیون اولویت‌دار برای نیمی از جمعیت بالای 12 سال، محدوده پیک بعدی از نظر عوارض شدید و مرگ‌ومیر کمترین خواهد بود. با این حال، برخی از استان‌های شمال غربی و غربی کشور نشانه‌هایی از موج جدیدی از بیماری‌ها را نشان می‌دهند. همانطور که داده‌های اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد، آخرین رنگ‌بندی عروق کرونا کشور نشان‌دهنده تجدید حیات شهرهای قرمز کرون است و شش شهر از آنها تغییر کرده‌اند. تبدیل شدن به یک شهر قرمز یک هفته. اضافه کردن به. 22 شهرستان قرمز، 114 شهرستان نارنجی، 201 شهرستان زرد و 111 شهرستان آبی وجود دارد. در پایتخت، بر اساس گزارش ستاد مقابله با کرونا، آمار تهران در هفته گذشته نسبت به هفته گذشته کاهش متوسطی داشته است. اولین شاخص هشداردهنده وضعیت شکننده و ناپایدار تهران این است که روزانه بین 10 تا 11 هزار مراجعه کننده سرپایی به مرکز درمانی تهران مراجعه می کنند و در صورت ابتلای 3000 بیمار دیگر، لیست خطر 15 هزار کرونیایی در تهران به پایان می رسد. به گفته نادر توکلی، معاون درمان بیمارستان کرونای تهران، اگر تعداد مراجعات سرپایی به بیش از 15 هزار نفر در روز برسد، این یکی از جدی ترین علائم اولیه بیماری عروق کرونا در تهران است.

اگرچه تعداد بیماران مثبت تشخیص داده شده از ابتدای هفته جاری به کمتر از 7000 بیمار جدید کاهش یافته است و میزان مرگ و میر به طور میانگین کمتر از 150 نفر است، مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که پس از تسریع در میزان تزریق واکسن، برخی از رانندگان در حال حاضر در موج بی خیال شدن و رعایت رویه های بهداشتی به پایین ترین سطح از زمان شروع شیوع کرونا رسیده است. این وضعیت باعث افزایش مراجعات سرپایی و تغییر شاخص های بستری در برخی استان ها شده است. به گفته علیرضا زالی، درصد رعایت این توافق به زیر 50 درصد رسیده است، یعنی بیش از نیمی از مردم ایران ماسک نمی‌زنند و فاصله را رعایت نمی‌کنند و در مهمانی‌ها، عروسی‌ها و عزاداری‌ها شرکت می‌کنند البته به جز مسافرت. به استان های شمالی و جنوبی و سفر به ترکیه.

شاخص اوج پذیرش چقدر است؟

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به سوال «ایران» درباره معیارهای ورود به پیک گفت: آیا این بیماری است که می تواند تعیین کند که آیا وارد پیک بعدی می شویم یا خیر. ” متفاوت است. به طور عمده: در مقایسه با میانگین دو هفته قبل، میزان بروز عفونت، مرگ و بستری شدن در بیمارستان چگونه افزایشی است؟ زیرا ممکن است تغییراتی داشته باشیم که تحویل اکسپرس نیست بلکه نوسان است. اوج به این معناست که در عرض دو هفته احساس می‌کنیم نسبت به میانگین قبلی روند افزایشی دارد، شاخص‌های کل مبتلایان و فوتی‌ها در کشور این مشکل را نشان می‌دهد.

سروی در ادامه با بیان اینکه رعایت توافقات بهداشتی بسیار کاهش یافته است، گفت: بروز سایر متغیرها منجر به شیوع پراکنده در کشور می شود. متأسفانه این همه‌گیری‌ها در کشور به‌ویژه در استان‌های غرب و شمال غرب و مناطق مرکزی قابل مشاهده است. درست است که رنگ شهر یک شاخص گمراه کننده است، اما در حال حاضر 22 شهر قرمز داریم. نکته دیگر سختگیری در رعایت توافق است. رعایت توافقات بسیار کاهش یافته و در عین حال از سختگیری و اجرای قوانین و مقررات نیز کاسته شده است. نظارت بر فاصله گذاری اجتماعی و مدیریت سفر وجود ندارد.

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه برخی تجمعات و سفرهای بی رویه به شمال و ترکیه به ارتقای اوج بعدی کروناویروس جدید کمک می کند، افزود: نمی توان در مورد ورود انواع جدید به این کشور اظهار نظر کرد، زیرا توالی یابی نداریم. به نظر می رسد که دلتا همچنان نوع غالب است.لازم به ذکر است که برخی افراد پس از مصرف دوز واکسن جدید تاج، این وضعیت را طبیعی می دانند که این وضعیت را ناپایدار و شکننده می کند.

وی گفت: حدود 40 درصد از مردم دو نوبت واکسن کرونا دریافت کردند. از سوی دیگر، هیچ واکسنی ادعا نمی کند که مصونیت 100 درصدی را در انسان ایجاد می کند. افرادی که واکسینه شده اند به اشتباه معتقدند که مصونیت ایجاد شده است؛ اگرچه افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده اند برای مدتی ایمن هستند، اما ایمنی آنها به مرور زمان کاهش می یابد. به همین دلیل است که تمام دنیا دوزهای تقویت کننده را در نظر می گیرند. بدیهی است که واکسیناسیون یک مسئولیت اجتماعی است، تا زمانی که واکسن به حد اشباع مورد انتظار برسد، یعنی تا 85 درصد جمعیت واکسینه شده باشند، ویروس همچنان میزبان های کافی در جامعه برای آلوده کردن آن دارد.

جامعه باید دوز را یادآوری کند

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و رئیس کمیته راهبری تحقیقات عوارض واکسن وزارت بهداشت، گفت: باید فرض کنیم که هر لحظه آماده موج جدید هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا قبل از بررسی نهایی نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا کشور بازگشایی شد، گفت: نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا هنوز گزارش نشده است، این که آیا این طرح اجرا شده و موفق شده است، ما نمی‌کنیم. انتظار مجریان پروژه این است که مدیریت هوشمند در سطح وسیعی اجرا شود که البته این امر مستلزم زیرساخت های الکترونیکی، اتصال سیستم های ردیابی و هماهنگی بین دستگاه ها و نهادهای مختلف است، بنابراین بازگشایی تسریع قبل از اجرای هوشمند است. مدیریت.

دبیر کمیته تحقیقات اپیدمیولوژیک کمیته علوم کروناویروس وزارت بهداشت با انتقاد از بازگشایی بدون مدیریت هوشمند افزود: دومین انتقاد این است که چندین فعالیت که در اولویت نبودند همزمان بازگشایی شدند. تاکید می کنم اگر پوشش واکسیناسیون ما به 70 تا 80 درصد یا بیشتر برسد، می توانیم به تدریج بسیاری از محدودیت های خود را حذف کنیم. اما ابتدا باید به بالاترین میزان پوشش دو دوز کامل واکسن برسیم، ثانیاً رسیدن به این هدف دو هفته طول می‌کشد و ثالثاً باید به تدریج محدودیت‌ها را بازگشایی و رفع کنیم. در آینده نزدیک باز شدن کنسرت ها یا لغو فاصله فیزیکی ترافیک هوایی، بازگشایی سینماها، لغو دورکاری، بازگشایی مدارس، بازگشایی دانشگاه ها را اعلام می کنیم، اگر افزایش داشته باشد، اعلام نمی کنیم. نمی دانم. کدام بازگشایی باعث آن شد؟

وی گفت: بارها به مسئولان مدیریت کرونا گفته ایم و مهم ترین چیزی که ستاد باید تصمیم بگیرد این است که به تدریج محدودیت ها رفع شود. سیستم های هوشمند و پیاده سازی. البته با فعال کردن سیستم می‌توان آن را بهتر مدیریت کرد، اما اگر بین هر عمل دو تا چهار هفته وقت بگذاریم و آن‌ها را مشاهده کنیم، در صورت ایجاد موج می‌توانیم تصمیمی که باعث آن شده است را پیدا کنیم و همان تصمیم را برگردانیم.

به گفته یونسیان، اگرچه روند واکسیناسیون کشور خوب پیش می‌رود، اما در بین جمعیتی که دو نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، ضریب پوشش آن‌ها زیاد نیست و کمتر از دو هفته تا نوبت دوم واکسن باقی مانده است. بنابراین جامعه هنوز فضای بسیار امنی ایجاد نکرده است و نباید عجولانه عمل کرد.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا