عمومی

شرکتی که به بهانه ویزای مهاجرت، کل زندگی سارا و سروش را بالا کشید

پس از چند سال ازدواج، سارا و سروش با اغوای چند دوست دانشگاهی تصمیم به ازدواج می گیرند مهاجرت به کانادا بر خلاف سوروس که علاقه کمتری به ریسک و انجام این کارها داشت، سارا با شرکت A آشنا شد تا شرکت ها و افرادی را که ادعا می کردند تجربه و کار موفقی در این زمینه دارند شناسایی کند. بنابراین، با وجود مخالفت سوروس، سارا شروع به حراج تمام زندگی خود کرد، از طلا و جواهراتی که برای روز جنگ پس انداز کرده بودند تا فروش ماشین های شخصی و وسایل خانه.

سارا در رویاهای مهاجرتی خود شب و روز مشغول یادگیری زبان و گذراندن دوره های اعلام شده توسط شرکت A به عنوان شرط موفقیت در فرآیند ویزا و کسب گواهینامه برای آن دوره ها بوده است. سارا معتقد است هشدار شرکت مبنی بر اینکه دوستان و خانواده شما نباید از تصمیم شما مطلع شوند، مهم ترین علامت انجام کار ویزا است. او آن را بست و این زوج اشک خوشحالی ریختند…لطفا برای سفر به دبی و مذاکرات اولیه با سفارت 25 درصد موجودی حساب خود را ظرف 24 ساعت واریز کنید.)) سارا می بیند که آرزویش به زودی به واقعیت می پیوندد و مجبور می شود برای به دست آوردن مبلغ مورد نیازش دروغ بگوید، همین رویه موضوع مهاجرت را پنهان می کند تا پول را از پدرش بگیرد.

سارا و سروش با این تصور که شرکت سفارت را برای آنها انتقال داده است از دبی خارج شدند اما نماینده شرکت A در دبی اعلام کرد که این سفر برای تهیه مدارک و امضای قراردادی است که متن آن مورد تایید سفارت کانادا قرار گرفته است. ماهی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرد و با تسلط بر متن قرارداد به فکر نادیده گرفتن معنی و مفاد قرارداد بود و پس از 24 ساعت اقامت به عنوان مهمان شرکت آن را امضا کرد و راهی ایران شد. قبل از رسیدن سارا و سروش به فرودگاه، مدیر شرکت الف پیامی از ایران فرستاد. (امیدوارم لحظات خوبی را در دبی داشته باشید، لطفا در آینده برای امور مهاجرتی با تلفن آقای الکس تماس بگیرید)) سارا این اطلاعات را نشانه تایید سفارت و انجام کار مهاجرتی می داند. سروش تصمیم می گیرد یک هفته قبل از سفر با ترتیب دادن یک مهمانی خانواده و دوستان را غافلگیر کند اما…

چند ماه بعد از سفر به دبی با نماینده شرکت تماس نگرفت، سارا و روش به شرکت الف رفتند و شروع به شکایت کردند، مدیر شرکت یک نسخه از قرارداد امضا شده توسط آن دو را نشان داد و اعلام کرد که شما در دبی هستید. و شما هنوز در فرودگاه دبی بودید که من پیام فرستادم. از آن به بعد، همه چیز روی الکس است!این قراردادی است که شما امضا کرده اید و پذیرفته اید من فقط یک واسطه هستم و شما به من اجازه می دهید تمام پولی را که به من سپرده می کنید منهای 20 درصد هزینه مشاوره ام را به الکس منتقل کنم. من دقیقاً همان کاری را که شما خواسته بودید انجام دادم.شکایت سروش وسارا از مدیر شرکت، جرقه های تهدید و جر و بحث را برانگیخت و در نهایت با 110 تماس گرفت و از شرکت الف شکایت کلاهبرداری کرد!

سارا و روش تمام زندگی خود را گذرانده اند که قربانی جهل و اعتماد شده اند، برای گرفتن پول از متقاضیان مهاجر برنامه ریزی می کنند و از راه های مختلفی برای به دام انداختن طعمه خود می گذرانند. الکس و مدیر شرکت الف نیز از برخی مقررات مطلع هستند، آنها پیش نویس قراردادی را تنظیم کردند که تنها وظیفه ای که به شرکت الف داده شده مشاوره و واریز پول به حساب الکس است و مدیر شرکت نیز همین کار را انجام داد، اساسنامه شرکت به گفته وی، انجمن And File A که این شرکت را نیز به عنوان یک شرکت مشاوره در زمینه مهاجرت معرفی می کند، بنابراین برخلاف تصور سروشوش نمی توان مدیر شرکت را مقصر جرم دانست*.

نکات حقوقی:

*در قراردادی که تکلیف صاحب حقوق محدود به ارائه مشاوره است، نمی توان تصور کرد که جرمی رخ داده است. معمولاً این گونه شرکت ها در متن قرارداد خود را مشاور معرفی می کنند، اما در گفتگوها و مذاکرات شفاهی برای جذب مشتری و تامین بودجه، موظفند در صورت بروز مشکل و شکایت از انکار، ویزا را دریافت کنند. مشکل دریافت ویزا، آنها بیان می کنند که تنها مسئولیت آنها ارائه مشاوره تحت قرارداد است.

اگر قرارداد میانجیگری بین شما و شرکتی دارید که مدعی انجام امور مهاجرتی است، آن شرکت یا مدیر مربوطه فقط امانتدار شماست تا وجهی را به حساب شخصی که مدعی انجام امور مهاجرتی به خارج از کشور است واریز کنید، بنابراین با امضای چیزی مانند این قرارداد، امکان تعقیب قضایی شخص مورد نظر وجود ندارد و حق مطالبه پرداخت شده وجود ندارد، زیرا در چنین قراردادی اجازه داده می شود که پول به حساب شخصی واریز شود که مشمول آن نیست. قانون دولت و شخص مربوطه وجوه دریافتی را با هزینه سفر و نوبت سفارت…به قیمت کمتر پرداخت خواهد کرد!

درک و درک متون قرارداد به زبان های خارجی با فرض تسلط کامل بر زبان قرارداد، امری کاملا حرفه ای است که حتی برخی حقوقدانان نیز قادر به تحلیل آن نیستند، پس هرگز بدون فارسی قرارداد امضا نکنید.

نکته: البته قانون برای فسخ این گونه قراردادها راه پیش بینی کرده است، اما در موردی که مدعی در خارج از کشور باشد و اصل مبلغ به او واریز شده باشد، با فرض اعسار، اجرای چنین حکمی کار آسانی نیست. به نفع شما ساخته شده .

برای ساخت چنین قراردادی، لطفاً به موارد زیر توجه کنید:

حتماً اعتبار مجوز شرکت مدعی مهاجرت را بررسی کنید.

جزئیات را بپرسید و با افرادی که با موفقیت از طریق این شرکت مهاجرت کرده اند صحبت کنید.

تا زمان انجام تشریفات، درصدی از مبلغ قرارداد را پرداخت نکنید. اگر شرکت یا فردی که ادعا می کند متخصص مهاجرت است به کار خود اعتقاد داشته باشد، شرایط شما را برای شارژ کامل قرارداد در پایان قرارداد می پذیرد. و افرادی که مشکل دارند مشکلاتی دارند.

دقت کنید، قرارداد شامل کلمات واسطه، امانت، امانت، واگذاری، مشاوره و … می باشد که توافق شما با شرکت یا طرفین را در قالب یک قرارداد مشاوره یا میانجیگری تعریف می کند، مانع از طرح دعوا علیه چنین شخصی می شود.

اشاره شد که برای شروع کار نباید پولی پرداخت کنید، اما به فرض تضمین عملکرد طرف و موافقت با دادن پول، باید مبلغ مورد نیاز را به دلار یا یورو بپردازید تا مجبور نباشید پرداخت در طول دوره بازپرداخت. تحت تاثیر تورم.

در چنین مواردی، اثبات کلاهبرداری بر اساس اعلام مکرر و با این فرض که مردم می دانند، مشکل است، زیرا فرض اول کلاهبرداری ضرر مالی است، در صورت اعلام مکرر و تعداد زیاد پرونده های تشکیل شده، اصل بر این است که مردم آگاهانه به این افراد پول بدهید.

مهم: تا آنجایی که من اطلاع دارم، هیچ یک از اعضای کانون وکلا از کانون وکلا مجوز وکالت مهاجرتی ندارند، بنابراین اصطلاح وکیل مهاجرت در ایران با واقعیت مطابقت ندارد. در پایان امیدوارم اینگونه باشد که هیچ هموطنی مجبور به مهاجرت نباشد.

* وکیل_ شیراز

دکمه بازگشت به بالا