اقتصادی

صدور ضمانت نامه بازپرداخت برای نیروگاه های تجدیدپذیر

تضمین بازپرداخت سرمایه گذاری طرح های تجدیدپذیر از محل ماده ۱۲ توسط دولت ابلاغ شد.

به گزارش patc، با تصویب هیات وزیران صدور ضمانت نامه بازپرداخت برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور امکان پذیر شد.

پس از برگزاری مناقصه عمومی سرمایه گذاری برای احداث ۴۰۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر و اعلام برندگان، اصلی ترین دغدغه سرمایه گذاران تضمین بازپرداخت اصل سود آن‌ها توسط دولت بود که در همین راستا به درخواست وزارت نیرو «سازمان ساتبا» تضمین بازپرداخت سرمایه گذاری انرژی تجدیدپذیر دارای مصوبه شورای اقتصاد روز دوشنبه (۱۸ اردیبهشت) در هیئت وزیران تصویب شد.

بر اساس این مصوبه امکان صدور ضمانتنامه بازپرداخت از طریق سامانه جامع مدیریت تضامین دولت برای متقاضیان احداث نیروگاه تجدپذیر از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور فراهم شده است.

ضمانت نامه بازپرداخت بنا به درخواست دستگاه اجرائی و توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور براساس ساز و کار اجرائی تبصره(۱) ماده(۲) آیین نامه نحوه صدور تضمین‌های عهده دولت برای سرمایه گذاران مذکور صادر می‌شود. لازم به ذکر است که طرح‌های دارای تضامین بازپرداخت با شناسه یکتا، در زمان دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری غیربانکی، از اعتبار بالاتری برخوردار هستند.
طبق این گزارش با تصویب این مصوبه سرمایه گذار و موسسه‌ای که تسهیلات به سرمایه گذار اعطا کرده از بازپرداخت سرمایه خود مطمئن می‌شود که این موضوع تحول بزرگی در صنعت تجدیدپذیر است.

شایان ذکر است؛ بر اساس مصوبه شورای اقتصاد تاکنون مجوز احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی از محل ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور صادر گردیده که به منظور شناسایی سرمایه گذاران سه مرحله مناقصه برگزار و طی آن بالغ بر ۱۸۵۰ مگاوات از ظرفیت های نیروگاه خورشیدی در ساختگاه‌های سراسر کشور به متقاضیان واگذار شده است. همچنین این شورا صدور مصوبه برای احداث و بهره برداری از ۳ هزار مگاوات نیروگاه بادی از همین محل را نیز در دستور کار دارد.

امید است صدور ضمانت نامه بازپرداخت برای متقاضیان احداث نیروگاه‌ها با ایجاد فضای حمایتی بتواند علاوه بر اطمینان خاطر بیشتر برای سرمایه گذاران این حوزه، زیرساخت‌های لازم به منظور تامین مالی طرح‌ها جهت سرمایه گذاری را بهبود بخشیده و موجب توسعه بکار گیری منابع تجدیدپذیر جهت تامین
برق پایدار و سبز در کشور شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا