فرهنگ و هنر

ضرورت امیرکبیرپروری و بازآفرینی شخصیت ها

ایزنر/سنترال یک پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: اگر امروز مراسم امیرکبیر را جشن بگیریم، به این معناست که باید امیرکبیر را تربیت کنیم.

دکتر یعقوب توکلی با گرامیداشت شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر در 29 دی 1401 گفت: هر قومی دارای ویژگی ها، عادات و رفتارهایی است که برخی خوب و برخی بد.

همه ما به بزرگان و بزرگان خود افتخار می کنیم، گفت: در طول تاریخ همه ما با اختلالاتی در پیشرفت مواجه بوده ایم.

وی با طرح این سوال که چرا تاکنون امیرکبیر دیگری تربیت نشده است؟ وی بیان کرد: همه ویژگی ها اعم از محیط، اقلیم، تربیت و… در کنار هم قرار می گیرد تا یک شخصیت شکل بگیرد، بعد از شکل گیری این شخصیت شاهد پایان آن بوده ایم و پشیمان هستیم.

توکلی با صحبت از افرادی مانند فارابی بهمنیاری که 150 سال بعد از او روی کار آمدند، افزود: بعد از بهمنیاری به بهمنیاری رسیدیم که از نظر استعداد یک درصد بهمنیاری نبود و با فوت او عملا پزشکی فروکش کرد، پس از آن. خواجه نصیرالدین به دانش گسترده‌اش در علوم کلامی و تحول اجتماعی جامعه ایران شهرت داشت و پس از مرگ او عملاً نقش‌های خواجه‌ای به پایان رسید.

وی با بیان اینکه غیر از بزرگان و بزرگانی که ادامه ندارند، پادشاهان خوب ایران مانند شاه اسماعیل صفوی نیز ادامه ندارند. این فراز و نشیب ها ادامه دارد، بزرگان تاریخ کشور می آیند و می روند، اما چرا امیرکبیر به این همه علم ادامه نداد و کشور به دست افرادی چون میرزا آقاخان نوری افتاد؟

توکلی تصریح کرد: مشکل این است که در ایران همیشه از راه درستی که شروع می کنیم پیروی نمی کنیم و از نظر تاریخی اگر چیزی بدانیم یاد نمی گیریم که به فرزندان خود آموزش دهیم. بعد از بوعلی سینا، بوعلی سینا، بعد از خواجه نصیرالدین، خواجه نصیر دیگری نیست و بالاخره بعد از امیرکبیر، امیرکبیر دیگری نیست. امروز اگر به سردار سلیمانی افتخار می کنیم باید به یاد داشته باشیم که فرزندان خود را در این زمینه تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ استانداری در کشور وجود نداشته است که در کل استان به آموزش افراد، روش های مدیریتی و شیوه صحیح مدیریت اهتمام داشته باشد، گفت: یاد گرفته ایم سوابق فکری را به دیگران منتقل نکنیم. ما آن را رها کرده‌ایم، نه آن را مدیریت کرده‌ایم و نه آن را دنبال کرده‌ایم، و حتی بخش خصوصی هم به این سمت حرکت نکرده است.

این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران گفت: انگلیسی ها پس از ورود به ایران شروع به نوشتن یادداشت های سفر کردند، کتاب های تاریخی که امروزه نزدیک ترین آنها به ایران است را انگلیسی ها می نویسند، زیرا آنها تداوم اطلاعات را علاوه بر جمع آوری اطلاعات و حتی به دلیل آن است. این مجموعه اطلاعات به ما ضربه بزنید.

توکلی با تاکید بر اینکه باید یاد بگیریم به ادامه راهی که شروع کرده ایم فکر کنیم، گفت: اگر امروز مراسم امیرکبیر را جشن بگیریم به این معناست که باید امیرکبیر را پرورش دهیم. ما باید به فکر بازآفرینی شخصیت ها باشیم، دانش را به صورت علمی ادامه دهیم و روح های خسته کننده را از خود دور کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا