حوادث و رویدادها

ضرورت چاره اندیشی برای حوادث پس از زلزله

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مدیریت بحران و پدافند غیرعامل با هم مرتبط هستند و باید در زمان بحران اقدامات لازم انجام شود.

به گزارش patc، علی نصیری در اولین جلسه کمیته پدافند غیرعامل دولت شهر تهران گفت: پدافند غیرعامل باید از اولویت های مهم و اولویت تهران باشد و این موضوع باید جدی گرفته شود تا شهر در معرض تهدید قرار نگیرد.

نصیری افزود: رئیس کمیته پدافند غیرعامل دولت شهر تهران به سازمان مدیریت بحران شهر تهران منتقل شده است، زیرا بحران و پدافند غیرعامل آمیخته و غیرقابل تفکیک هستند و باید هماهنگی دقیقی بین این دو مجموعه ایجاد شود.

نصیری با بیان اینکه پدافند غیرعامل جزء لاینفک مدیریت شهری و مدیریت بحران است و قابل حذف نیست، خاطرنشان کرد: حتی زلزله نیز بعد دفاعی خواهد داشت و متعاقب آن آتش سوزی و سرقت و سایر حوادث ثانویه را به دنبال خواهد داشت.

نصیری معتقد است بلایای غیرطبیعی مانند حوادث، جنگ، کرونا، حوادث صنعتی و مواد شیمیایی خطرناک بیشتر از بلایای طبیعی خسارت وارد می کنند.

وی افزود: اجرای ضوابط ساختمان های مقاوم در برابر زلزله در 30 سال گذشته به تدریج از خسارات ناشی از تخریب ساختمان ها کاسته می شود اما پس از زلزله، وقفه های عملکردی، قطع کانال ها، شایعات، تشکیل گروه و حوادث دیگر رخ می دهد. ما با سرقت، آتش سوزی و حوادث ثانویه مواجه خواهیم شد، اینها باید حل شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان نیز درباره تصمیمات مشترک اتخاذ شده گفت: حوادث و مشکلات مدیریت بحران از جمله یخ و برف، بارندگی فصلی و آب های سطحی، سیل و … ویروس کرونا و پدافند غیرعامل هر دو در دستور کار قرار دارند و شهر تهران ساختار واحدی را به نام ساختار مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اعلام کرده است.

وی افزود: همچنین سیستم عملیاتی آمادگی و رزمایش دستگاه اجرایی مصوب چهل و پنجمین جلسه شورای عالی پدافند غیرعامل را تعیین کرده است که این استاندارد برای برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل تحت پوشش شهر تهران است.

اسادورا کریمی، معاون امور کلانشهرهای سازمان پدافند غیرعامل تهران نیز در این نشست گفت: کوچکترین حادثه تهران به سرعت به یک حادثه داخلی و بین المللی تبدیل می شود، بنابراین توانایی شهر در مقاومت در برابر تهدیدات، حفاظت از مردم و حفاظت از مردم است. محقق خواهد شد… «تداوم زیرساخت ها و فعالیت ها موضوع مهمی است.

کریمی افزود: سال گذشته سند پدافند شهری در کمیته دائمی پدافند غیر عامل تصویب شد که در آن ماموریت، وظایف و چالش های شهر مشخص شد و چشم انداز 10 سال آینده شهر یعنی دایمی شهر پیش بینی شد. دفاع از شورای دفاع ملی.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا