فرهنگ و هنر

طرح حمایت از پروژه‌های معماری ایرانی ـ اسلامی مطرح شد

مرکز معماری در حوزه هنری در همایشی «برنامه حمایت از طرح پژوهشی معماری ایرانی-اسلامی» را اعلام کرد. به گفته مدیر مرکز، هدف از اجرای این برنامه، حمایت از تحقیقات روشمند همزمان است که در آن فرآیند علمی پژوهشی انجام می شود و ارتباط مستقیمی با مشکلات کشور در حوزه معماری و شهرسازی دارد.

به گزارش patc و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، روز یکشنبه 29 آذرماه، نشست خبری حمایت از «پروژه پژوهش علمی در معماری اسلامی ایران» با حضور مصطفی مومنیراد اعلام شد. مدیر مرکز معماری حوزه هنری – و سید امیر حسینی – دبیر تلفنی – در سالن صفرزاده حوزه هنری برگزار شد.

در این جلسه مصطفی مومیلاد وی با اشاره به فعالیت‌ها و روش‌های مرکز معماری در حوزه هنری، گفت: مرکز معماری با توجه به اهداف و ماموریت‌های تعیین‌شده، با بررسی فعالیت‌های ابتدای سال جاری بر روی پروژه‌ای متمرکز شد. کشور در زمینه تبادل دانشگاهی، امروز این فراخوان را اعلام کرد. در زمینه معماری ایرانی اسلامی خواهد بود، در چند سال گذشته مطالعات زیادی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی انجام شده است، دیدگاه ما در این پروژه انجام تحقیقات روشمند و فرآیندهای علمی و پژوهشی همزمان است. به طور مستقیم با مشکلات کشور، در معماری و حوزه شهرسازی که سیاست اصلی ماست، مرتبط هستند.

مدیر مرکز معماری حوزه هنری تاکید کرد: فعالیت های مرکز معماری پیش از این در آستانه تحقق و اجرای نتایج عملیاتی و کاربردی بود؛ بنابراین با انتشار فراخوان حمایت از پژوهش های علمی معماری اسلامی در ایران و فراخوان دیگری برای پروژه های فناورانه و نوآورانه در زمینه نوسازی معماری این انتشار که در آینده اعلام می شود، به دنبال پیوند معماری با مسائل مردم و ملت هاست.

وی افزود: فضای دانشگاهی علم با محوریت پیشرو و در حوزه های جدید می تواند از مسائل روز و مسائل مدیریتی و اجرایی به دور باشد و معماری نیز از این مقوله مستثنی نیست، در حالی که دانشجویان بر روی مشکلات موجود از واقعیت دور هستند. کشورهایی که با آن روبرو هستیم، به عنوان یک ویژگی اصلی، در حال ارتباط با نهادها و سازمان‌ها هستیم تا نیازها و مشکلات حل‌نشده‌ای در حوزه معماری را با ما و محققین این حوزه در میان بگذارند تا پژوهشگران بتوانند راه‌حل‌هایی را به دست آورند. با توجه به ارتباط قبلی با محیط دانشگاهی، فکر می کردیم می توانیم در حل مشکلات حوزه معماری کمک شایانی کنیم.

محمد ارفع – مدیر روابط عمومی مرکز معماری علاوه بر این، ضمن اشاره به اینکه این مجموعه به دنبال آموزش معماران پیشرو در انقلابی است که در آن معماری از زندگی روزمره ناپدید می‌شود و فناوری بر هنر برتری می‌یابد، وب‌سایت معماران جوان و سامانه جامع به‌منظور ارائه تجربه آسان‌تر برای دانش‌آموزان برای کسب اطلاعات جامع مرتبط طراحی شده است. در مورد معماری، برنامه های آموزشی، کنفرانس ها ارائه در مورد طراحی مرکز معماری نقد و بررسی و کنفرانس ها.

برگشت حسینی – دبیر خواستار «پروژه حمایت از تحقیقات علمی معماری اسلامی در ایران» شد. وی در این جلسه اعلام کرد که مرکز معماری خود را برای تشکیل یک بخش بین بخشی در نظر گرفته است که زنجیره عملیات تحقیقاتی تا کاربردی تا میدانی را انجام خواهد داد. در این فراخوان موضوعات بیشتر جنبه کاربردی دارند تا تئوری و اگر جنبه نظری آن بیشتر مشهود است به دلیل وجود خلأهای نظری در حوزه است.

وی همچنین به موضوع فراخوان اشاره کرد و گفت: مسائل بزرگی از جمله هویت، سبک زندگی، ایجاد شهرهای جدید و مسکن وجود دارد. از سوی دیگر، در این فراخوان در راستای سایر فعالیت های مرکز معماری، اولویت های دیگری نیز در نظر گرفته شد که در این میان کتب، مقالات و نتایج پژوهشی در زمینه مسکن غیررسمی و حاشیه نشینی در اولویت قرار خواهند گرفت.

دبيرخانه با خواستار حمايت از تحقيقات علمي معماري اسلامي در ايران، ادامه داد: اولويت ديگري كه احتمالاً مورد توجه بيشتري قرار مي گيرد، بقاع متبركه دفاعي و بقاع متبركه است كه در فرهنگ سازي و حفظ فرهنگ مقاومت تاثيرگذار است و در همزمان با ظهور مرکز معماری در سال جاری. با آن. سوالات مطرح شده توسط محققان نیز بررسی خواهد شد. علاوه بر این، مرکز معماری مرکز و محفلی است که طرح هایی را که در دانشگاه تولید می شود و هنوز به گوش مردم، دولتمردان و دولتمردان نرسیده است، چند برابر می کند و امکان ارائه و گفتمان سازی را برای آنها فراهم می کند. نام نتیجه تحقیق.

حسینی درباره حمایت از برنامه تحقیقاتی علم ساختمان ایرانی-اسلامی گفت: سه نوع حمایت خواهیم کرد. اولین حمایت، حمایت مالی در حین تحقیق است که تحت نظارت مربیان علمی ارائه شده توسط مرکز معماری به محققان داده می شود. حمایت دوم پاداش هایی است که صرف نظر از اینکه پروژه جاری باشد یا در حال تحقیق، بین مردم توزیع می شود. کارهای انجام شده در دو یا سه سال گذشته در قالب مقاله و پروژه نیز در این بخش قرار خواهد گرفت. نوع سوم حمایت ها، حمایت های اخلاقی است که مرکز معماری با ایجاد محیطی پژوهشی برای پژوهشگران در قالب وبینار، کنفرانس و عملیات رسانه ای انجام می دهد.

در بخش پرسش و پاسخ این نشست، مومنی راد، مدیر مرکز معماری، درباره ضمانت‌های اجرای پروژه‌های تحقیقاتی گفت: هدف ما ایجاد پیوند بین ذینفعان و فعالان عرصه معماری در کشور است. سازمان های متولی شهرها گاهی به دنبال راه حلی جدی هستند و یا در مکانی خاص با مشکل مواجه می شوند، با توجه به ابلاغیه مرکز معماری، درخواست پژوهشی برای مشکل دریافت کرده ایم و در نظر داریم به حل آن توجه بیشتری داشته باشیم. طرح این مشکلات مطالعه معماری ایرانی-اسلامی که در پروژه‌هایی انجام می‌شود که از تحقیقات علمی پشتیبانی می‌کنند، تعاملی قوی است که با هم افزایی، در حوزه عمل نیز اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به تغییرات مدیریتی و سلیقه مدیران دستیابی به برخی نتایج از مرحله پژوهش تا عملیات آسان نبود، گفت: در این ترم تمرکزمان روی مسائل مسکن است و دانشگاه صنعتی و دانشگاه تهران در برای اینکه به یک راه حل نزدیکتر باشیم

مدیر مرکز معماری در سخنانی خاطرنشان کرد: تمرکز این مرکز بر الگوسازی است و با جریان سازی در فضای علمی می توان اتفاقات زیبایی در واقعیت رخ داد.

مومنیلاد در پاسخ به این سوال که آیا سبک های باستانی جزو مقوله معماری ایرانی هستند، گفت: شاید در حوزه تخصصی درباره تعریف مضاعف معماری ایرانی-اسلامی بحث های زیادی شده است. در معماری سنتی ما عناصری وجود دارد که بر اساس خرد و فرهنگ معمار ایجاد شده است. در حوزه معماری، اصالت معماری سنتی ما، البته دغدغه دیگر این است که ممکن است در عرصه پارادایم ها و سبک های معماری ظاهر شود و در دوره ای خاص به اوج خود برسد.

وی با تاکید بر اینکه آنچه به آن اصالت می بخشد اصول موجود در بنا و برداشت های ذهنی اولیه بیننده است، تصریح می کند: تمرکز ما بر معماری است که مردمی و پاسخگو باشد و در خدمت افراد بدون تعهد باشد. لازم به ذکر است که اساس زندگی با کیفیت بر اساس فرهنگ و بوم شناسی منطقه است.

رییس مرکز معماری حمایت معنوی از خبرنگاران را معرفی و بیان کرد: حمایت معنوی ایجاد زمینه ای است که پروژه در آن قابل رویت و نتایج آن مفید باشد؛ به عنوان مثال مشاوره علمی یا انتشار پژوهش در نشریات یا برگزاری جلسات در صدا و سیما در حوزه معماری. برنامه ها . علاوه بر این 300 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان در هزینه های تحقیقاتی در نظر گرفته شده است و در فاز اول اجرای طرح، برآورد مالی 300 میلیون تومان انجام شده است که در دوره بعدی خواهد بود.

در پایان، حسینی، دبیر فراخوان، پیش از بیان مثالی از طرح درخواست مالکیت زمین موات که در دوران انقلاب اسلامی به دلیل افزایش حاشیه نشینی شهری اجرا شد، بر اهمیت برنامه هایی که مسائل اجتماعی روز را در نظر می گیرند، تاکید کرد. طرح مالیات زمین به راهکاری برای کاهش مشکلات امروز اشاره کرد.

پوستر حمایت از طرح علمی پژوهشی معماری اسلامی ایران متعاقبا رونمایی شد و پوستر برای تحقیقات علمی به دانشگاه های کشور ارسال می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا