اقتصادی

ظرفیت صادرات صنایع ساختمان را داریم/ معضل حضور افراد غیرمتخصص در ساخت و ساز مسکن

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران گفت: موانع اصلی صادرات، تحریم و مسائل بانکی است و اگر این مشکلات رفع شود، حداقل امکان صادرات یک میلیون تن سازه را خواهیم داشت که با توجه به قیمت‌های جهانی حداقل بین ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت.

به گزارش patc، حامد ضیایی – رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران – در نشست خبری اولین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته اظهار کرد: برای ارتقای تولید نیاز به حضور در بازارهای بین‌المللی داریم و یکی از صنایعی که در کشور حرف برای گفتن در بازارهای جهانی دارد، صنعت سازه‌های فولادی است.

وی در پاسخ به سوال patc درباره ظرفیت‌های صادرات سازه‌های فولادی، گفت: فولاد خام ایران که متریال اصلی سازه‌های فولادی است، از نظر کیفیت و قیمت در دنیا قابل رقایت است. ایران دهمین تولیدکننده فولاد جهان است و سازه‌های فولادی ایران از نظر کیفی حتی قابل صادرات به اروپا است. از نظر قیمت هم به دلیل انرژی و کارگر ارزان، مزیت رقابتی داریم.

ضیایی با بیان اینکه دانش تولید هم به‌ویژه بعد از زلزله منجیل، رودبار و بم رشد پیدا کرده، تصریح کرد: موانع اصلی صادرات، تحریم و مسائل بانکی است و اگر این مشکلات رفع شود، حداقل امکان صادرات یک میلیون تن سازه را خواهیم داشت که با توجه به قیمت‌های جهانی حداقل بین ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار ارزآوری خواهد داشت. باید به این نکته هم توجه کرد که در کشورهای اطراف دانشی که در حوزه ساختمان در ایران هست، وجود ندارد و صادرات خدمات فنی مهندسی نیز از مزیت‌های ایران است.

ضیایی با بیان اینکه این نمایشگاه مربوط به همه بخش‌های ساختمان از جمله در و پنجره، شیرآلات، آهن‌آلات و غیره است، تصریح کرد: چین و ترکیه برای حضور در نمایشگاه امسال اعلام آمادگی کردند و در سال‌های آینده تلاش می‌شود هیئت‌های خارجی بیشتر در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

وی درباره حضور فعالان صنعت ساختمان در کشور سوریه نیز گفت: برای حضور در کشورهای همسایه و بازارهای جهانی، تلاش‌های فردی زیادی انجام می‌شود، اما به دلیل مشکلات تحریم و موانع بانکی تولیدکنندگان نمی‌توانند با خیلی از کشورها کار کنند. حتی در سوریه که ایران این همه در جنگ کمک کرده و انتظار می‌رفت در بازسازی این کشور هم حضور فعال داشته باشیم، حضور ایران آن‌طور که باید باشد، نیست. در این رابطه باید دولت و سازمان توسعه تجارت تفاهم نامه امضا کنند که امنیت تامین باشد و امکان انتقال پول هم فراهم باشد تا از ظرفیت‌های کشور برای صادرات استفاده شود.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران، نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته ۲۴ تا ۲۷ بهمن در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

معضل حضور افراد غیرمتخصص در ساخت و ساز مسکن

در ادامه این نشست ایرج رهبر – رﺋﯿﺲ ﻫﯿئت ﻣﺪﯾﺮه ﮐﺎﻧﻮن ﺳﺮاﺳﺮی اﻧﺒﻮه ﺳﺎزان ﻣﺴﮑﻦ و ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﯾﺮان و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران – اظهار کرد: در سال 1380 وزیر وقت راه و شهرسازی پیشنهاد کرد تشکیلاتی به نام انجمن انبوه سازان راه اندازی شود تا مسائل مربوط به بساز بفروش‌ها رفع و ساخت و سازهای نامناسب کنترل شود و از افراد غیر متخصص گرفته و به افراد دارای صلاحیت داده شود که صلاحیت این افراد هم باید از طریق وزارت شهرسازی تایید می‌شد.

وی با بیان اینکه هنوز هم این مشکل کامل حل نشده است، گفت: ساخت و ساز از نظر اجرایی باید دست کسانی سپرده شود که دارای صلاحیت باشند. برخی می‌گویند به دلیل حضور مهندس ناظر، ساخت و ساز توسط افراد غیرمتخصص ایرادی ندارد، اما این اشتباه است. چراکه مهندس ناظر فقط چهار یا پنج گزارش به نظام مهندسی و شهرداری ارائه می‌کند و نظر دائمی بر نوع و ترکیب مصالح ندارد.

رهبر با بیان اینکه اهمیت ساخت و ساز فنی و حرفه‌ای که تاکنون کم‌رنگ دیده شده، باید جایگاه خود را پیدا کند، تصریح کرد: در دنیا برای حل این مشکلات بیمه‌های تضمینی وارد کار شده که خیال مصرف کننده را راحت کرده است. اگر بیمه هم در کنار مهندسان ناظر، بر ساخت و ساز نظارت کنند، به دلیل حفظ منافع خودشان که خسارت پرداخت نکنند، دقت بیشتری می‌کنند و بخشی از این مشکلات برطرف می‌شود.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا