عمومی

عاشورا به روایت اهل سنت

مصیبت جنگ عاشورا مشعل جاویدانی است که مرد دل را به سوی خود فرا می خواند و آموزه های جاویدانش کتاب های درسی بشر است، همچون کتابی که همیشه به روی بشر باز است.

به گزارش patc، عبدالحسین طالعی استاد دانشگاه قم در مقاله ای در روزنامه گفت ایران وی نوشت: 1. مصیبت عاشورا جنگداز مشعل جاویدانی است که مرد دل را به سوی خود می خواند و تعلیم جاویدان آن کتاب درسی بشر است، همچون کتابی که همیشه به روی بشر باز است. از زائران علمای زیارت، چه در یک تک نگاری و چه در چند سطر کتاب، چه در مجلسی مستقل و یا جزئی از یک مجلس، کمتر عالمی را می توان یافت که با قلم یا قلم ابراز علاقه نکرده باشد. و همه اینها در مورد علمای شیعه که همه ساله با فرارسیدن ماه محرم جوجه های زندگیشان به دشت های خونین «طف» پرواز می کنند و تمام اقلیم شیعیان را تقدیم می کند بیشتر نمایان است. حماسه و همدردی با شهید جاوید نینوا در همان زمان هزاران حماسه انسانی خلق شد صدها جلد که جمع آوری نشد و در این حماسه ها آثار مکتوب جایگاه ویژه ای دارند به همین دلیل در تاریخ ماندگار می شوند. در نهر دراز تا شهادت به همراهی صمیمانه سازندگان این آثار در برابر ظلمت با امام نور و یاران آن حضرت.

2. یکی از آثار مهم تاریخی در این زمینه مربوط به امام سوم در کتاب جامع تاریخ دمشق ابن عساکر مورخ اهل سنت قرن ششم قرن ششم است. او در این کتاب از افرادی می گوید که در کارنامه زندگی خود کمترین ارتباط را با شهر دمشق دارند. البته مطالب او تلفیقی از متون روایی تاریخی است، بدون تحلیل، فقط تقسیم بندی موضوعی، معمولاً از گهواره تا گور. اما برای هر روایت تاریخی تمام سند خود را به راوی اصلی می دهد. به این ترتیب، به نسل‌های آینده آزادی بررسی هر مطلبی را می‌دهد.

متن کامل این کتاب بارها در کشورهای عربی منتشر شده و هر بار بیش از 60 جلد آن منتشر شده است. برخی از علما مانند ابن منظور برخی از آنها را برگزیده اند که به چاپ رسیده است.

بخشی از کتاب ابن عسک امام شهید شامل 398 اخبار تاریخی و احادیث نبوی است. با تفکیک موضوعاتی که عناوین زیر به آنها تعلق دارد: نسب، ولادت و نامگذاری، کنیه ها، تشابه امام سوم به آخرین پیامبر، کتب و روایات در فضایل وجود، ویژگی های اخلاقی امام هامان که تقریباً نیمی از آن را شامل می شود. کتاب. در نیمه دوم کتاب به مسائل مربوط به عاشوراها از جمله: نبوت پیامبر اکرم (ص) درباره شهادت طایفه سیدالشهدا(ع)، گزارش سفر آن حضرت از مدینه تا کربلا، وقایع مربوط به شهادت ایشان، آخرالزمان پرداخته شده است. و آخرت، محل و تاریخ شهادت، داستان قبر آن حضرت و اشعاری در یاد او.

3. علامه شیخ محمدرضا جعفری نجفی (1431-1350) نکات این کتاب موضوع این مقاله است.

علامه شیخ محمدرضا جعفری اشکوری در جمعه هفتم شوال نجف اشرف سال 1350 قمری به دنیا آمد. تحصيلات ابتدايي را نزد پدرش از شاگردان حضرات آيات سيدابوالحسن اصفهاني و محقق ميرزاي ناييني به پايان رساند. آنها در سال 1364 در زمانی که کمتر از چهارده سال داشتند، پدر خود را از دست دادند، اما این از دست دادن هرگز مانع تحصیل آنها نشد. معظم له پس از ورود به حوزه، ادبیات عرب را نزد مدرس افغانی، منطق را نزد عبدالصمد یزدی، فلسفه را نزد صدرا بادکوبی و نجوم را نزد عبدالجلیل عادلی آموختند.

پروفسور جعفری علاوه بر فراگیری زبان انگلیسی نزد اساتید مشهوری چون آیات عظام سید عبدالعلی سبزواری، میرزا محمد اردبیلی، شیخ علی کاشی، شیخ مرتضی لاهیجی، سید احمد اشکوری و حاج میرزا حسن یزدی، به فراگیری زبان انگلیسی پرداخت. استفاده از آیات سید ابوالقاسم خویی و عبدالحسین امینی نیز در .

علامی جعفری علاوه بر سفرهای متعدد به اروپا و قاهره در سال 1382 هجری شمسی به اندونزی نیز سفر کرد و بیش از شش ماه را در آن محیط برای ترویج احکام اسلامی سپری کرد تا اینکه به نجف الاسلام بازگشت و در آنجا به تدریس پرداخت. وی مدتها به عنوان استاد ممتاز تاریخ اسلام، اصول ایمان، اصول فقه و تفسیر قرآن در دانشگاه نجف خدمت کرده و صدها طلبه از دروس عالی وی بهره برده اند. استاد در سال 1392 هجری شمسی بر اثر فشارهای رژیم بعث عراق به تهران بازگشت و نزدیک به سه دهه به تدریس و تعلیم جوانان مذهبی پرداخت. معظم له دارای حجم وسیعی از آثار در زمینه های مختلف است که برخی از آنها در قالب مقاله در مجله تراتنا و هزاره شیخ مفید به چاپ رسیده است. همچنین ترجمه انگلیسی کتاب کافی و ترجمه انگلیسی نهج البلاغه و بزرگانش و حواشی و حواشی آنها منتشر شد. مرگ او در سال 2009 اتفاق افتاد.

4. محقق جعفری در کتاب مستدرک خود درباره ابن عساکر، گزارش ها و احادیث تاریخی شهدای کربلا را که در کتب اهل سنت یافت، در زیر مطالب مربوط به متن قرار داده است که مجموعاً تقریباً سه برابر متن زیر صفحه است. جا دارد. به عبارت دیگر، 398 روایت تاریخی از نوشته های ابن عساکر و متون تکمیلی علامه جعفری به حدود 1200 روایت می رسد. در میان این اضافات، گاه 40 نقل تاریخی مفصل را می بینیم (گزارش شماره 256 ذیل) که خود حدود 40 صفحه است و کتابی مستقل به حساب می آید. علاوه بر این، 36 نقل قول در بخش 277 معادل یک کتاب مستقل است. یعنی در این کتاب چندین کتاب کوچک و بزرگ وجود دارد که محققین می توانند در پژوهش حسینی به آنها مراجعه کنند. البته ارزیابی و ارزیابی این کتاب شایسته فضای دیگری را می طلبد که در این یادداشت گنجانده نشده است. شایان ذکر است که سید محمدرضا حسینی جلالی، محقق معاصر، کتابی با عنوان «صلوات علی الحسین، شخصیت و سیره او»، بر اساس نوشته ابن عساکر، با حذف اسناد و تلخیص متن نوشته است که چندین مورد از آن نوشته شده است. منتشر شد که ترجمه فارسی آن توسط استاد جوآ نوشته شده است. جهانبخش نیز با عنوان «زندگی و سیمای امام حسین (علیه السلام)» منتشر شد.

این تلاش علمی پیش از انتشار بررسی علامه جعفری بر آثار ابن عساکر انجام شد. لذا شایسته است با انتشار این یافته ها همان خلاصه دانشگاهی قبلی تهیه و منتشر شود. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا