عمومی

عجیب‌ترین تغییر ممکن روی نیمکت تیم ملی!

سیزده سال پیش در چنین روزی اتفاقی غیرمنتظره افتاد. مخصوصا آریدی.

به گزارش patc، تمرین سه وی نوشت: شکی نیست که اگر علیدایی فقط یک نفر را روی نیمکت تیم ملی بخواهد که جانشین او نباشد، باید اسمش محمد مایلی کوهن باشد، مجبور شدم شهریال را عوض کنم، در نهایت آریکا فهیان رسما در یک اعتراف کرد. مصاحبه تصویری با برنامه کیش بعد از 90 که حتی حق تعویض یک لیوان آب در فدراسیون را نداشت این تصمیم توسط مقام بالاتر انجام شد همیشه.

با گذشت حدود یک هفته از اخراج علی دایی از تیم ملی و در شرایطی که شایعاتی مبنی بر حضور افسین گاتبی به عنوان جانشین دایی وجود دارد، محمد مایلی کوهن در پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی در شرایطی غیرمنتظره دوباره هدایت ایران را برعهده می گیرد. . برای ریشه یابی این انتخاب عجیب و غریب، به 15 سال قبل و اولین دوره حضور این مربی روی نیمکت تیم ملی ایران برگردیم.

سودهای عجیب و غیرمنتظره برای مردان

مایلی کوهن در اسفند 89 از فوتبال و پرسپولیس کنار گذاشته شد و در مصاحبه ای عجیب اعلام کرد که به زودی قهرمان پنبه ای را معرفی خواهد کرد. برخی گمان می کردند منظور او علی پالوین است و با آتش بازی می کند، اما چند روز بعد سلطان دوباره درخواست همکاری کرد و این بار معرفی رزمندگان پنبه تا امروز به تعویق افتاد.

از همان سال های ابتدایی خداحافظی فوتبال، شاهد حضور محمد مایلی کوهن و علی پالوین در کادر فنی و تیم ملی پرسپولیس بودیم. در آن کادر پرجمعیت، پست مربی دروازه بان ها مورد توجه قرار گرفت، جدال با احمدرضا آبزاد و تلاش برای ترغیب علی پلوین برای بازی با بهزاد گولانپور، تنها خاطره قابل توجه محمد مایلی کوهان در آن پست عجیب بود.

اما پس از آن فاجعه ای در دوحه رقم خورد و تیم ملی ایران با نمایشی خاص و سرنوشت ساز در بین 6 تیم پنجم شد و از راهیابی به جام جهانی 94 آمریکا بازماند. اما در آن لحظه محمد مایلی کهن در حاشیه قرار داشت و از آنجا بود که رابطه تقریبا همیشه بد او با رسانه ها شروع شد. شایعاتی مبنی بر درگیری این مربی جوان با یک رسانه در قطر شنیده می شد که محمد مایلی کوهان پس از عملکرد ضعیفش در تیم ملی، او را مورد آزار و اذیت قرار داد و حتی او را کتک زد.

آن روزها که کمتر رسانه ای جرأت می کرد علی پروین را با وجود نمرات ضعیفش مورد انتقاد قرار دهد و او را مسخره کند، شاید همه چیز برای محمد مایلی کوهن به هم خورد. سردبیران مجله گرد هم آمدند و حتی بیانیه ای صادر کردند و ادعا کردند که دیگر هرگز محمد مایلی کوهان را پوشش نخواهند داد.

زمانی که محمد مایلی کهن در تیم جوانان دستیار بهمن صالح نیا بود و تیم ملی مربی نداشت، مسابقات جام ملت های آسیا در امارات در پاییز 1375 تنها یک سال بعد خبرهای عجیبی از او منتشر شد. در زمستان 1353 فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که محمد مایلی کوهن و مجید جهانپور به عنوان مربی کادر فنی تیم ملی حضور خواهند داشت. در آن زمان مشخص نبود که آیا این دو شخصیت اصلی هستند یا خیر. در واقع، بیانیه اتحادیه فوتبال انگلیس مبهم بود و برخی نشان دادند که شاید اعضای این گروه با اعلام این خبر واکنش دنیای فوتبال را ارزیابی می کنند.

اما در نهایت در روزهایی که نامه هایی از ناصر حجاز، فیروز کریمی و … یا نامه های خارجی به عنوان گزینه های هدایت تیم ملی ایران مطرح می شد، بالاخره مشخص شد که محمد میلی کوهن به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده است. مجید جهانپور و نادر فریادشیران نیز از مربیان این تیم کمک گرفتند. او خواهد.

محمد مایلی کوهن علیرغم موفقیتی که در جام جهانی 1992 با تیم ملی فوتسال داشت، تجربه کمی در مربیگری فوتبال داشت و همانطور که انتظار می رفت، این انتخاب واکنش ها و انتقادات زیادی را به دنبال داشت. دور اول مقدماتی جام ملت های آسیا درخشان بود و با پیروزی مقابل قرقیزستان، سریلانکا و سایر کشورها در تهران و نمایش تهاجمی، فضای عمومی فوتبال به تدریج جلوی انتقاد و تمجید از تیم محمد مایلی کوهن را گرفت.

این مربی جوان به سرعت نام های باتجربه تیمش مانند امیر قلعه نویی، صادق ورمزیار، محسن گروسی، علیرضا حکیم زاده و بسیاری دیگر را پشت سر گذاشت، در حالی که نیما نکیسا، مهرداد میناوند و دیگر جوانان در ماه های منتهی به رقابت ها، ستاره، داریوش یزدانی. ، فرهاد مجیدی، حامد کاویانپور، مهدی مهدویچیا، خداداد عزیزی، علیرضا منصوریان، کریم باقری، فرهاد مجیدی و … را به رختکن و ترکیب دائمی تیم ملی تزریق می کند؛ در ابتدا تصمیمات حریفان زیادی وجود داشت اما محمد مایلی – کهن آذر. 75 نشان داد که این تغییر نسل چه نتایج مثبتی می تواند داشته باشد.

ایران پس از شکست تکان دهنده مقابل عراق در بازی ابتدایی خود، با طوفانی از نتایج، نمایش های درخشان و یک پیروزی پر گل شروع کرد. ما در دهه 80 به عربستان، کره جنوبی و عراق باختیم و به همین دلیل با این تیم جوان و آماده، مشتاق بودیم که از رقبای آسیایی خود انتقام بگیریم. عراق این کار را نکرد، اما به شیرین ترین حالت، ابتدا سه پنالتی برای عربستان و شش پنالتی برای کره جنوبی زدیم تا با بیشترین اعتبار به نیمه نهایی برسیم.

اما حتی در آن روزهای باشکوه، رسانه ها و دنیای فوتبال به سختی حاضر به تمجید از محمد مایلی کوهان بودند. با درخشش علی دایی، عزیزی و باقری و حتی شایعه ترکیب استانکو و حشمت مهاجرانی برای بازی ایران مقابل کره (خبر عجیب مجله همشهری در جریان بازی) همه چیز قابل تقدیر است؛ به جز محمد مایلی کوهن در کشور، عملکرد این تیم. روی نیمکت.

این تعجب آور نیست. درگیری با رضا شاهرودی و اخراج او از تیم ملی و همچنین نیمکت نشینی احمدرضا عابدزاده به بهانه مصدومیت (مصدوم نشد) باعث شد محمد مایلی کهن با وجود اینکه تقریباً برای پرسپولیسی ها بود، در بین هواداران این تیم محبوبیت نداشته باشد. بیست سال خدمت کرد. همچنین عدم تمایل به بازی مقابل بازیکنانی مانند پاشازاده و زرینچه و عدم دعوت از علیرضا اکبرپور (ستاره 1355 استقلال) باعث نارضایتی هواداران استقلال از او شد.

تقریباً تمام آثار محمد مایلی کوهان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. استقلال در آن سال با 5 گل فولاد را شکست داد و اکبرپور در آن مسابقه چند بار از سد سهراب بختیاری زاده (بازیکن فولاد دعوت شده توسط مایلی کهن) گذشت. سطح انتقادات سرمربی تیم ملی از این تصمیم را تصور کنید.

در نهایت سندروم شکست نیمه نهایی باز هم بر سر تیم ملی نقش بست و به عربستان باختیم. اما شکی نیست که این احیای فوتبال ایران پس از سال های سست و دردناک هیروشیما و دوحه است و ما دوباره متولد شده ایم.

این مرد تصمیم رادیکال و فوق العاده ای را گرفت که به جای پاشازاده و محمدخانی برای استاد اسدی بازی کند و به جای خداداد مدیروستا را در ترکیب داشته باشد، اما نتوانست به آرزویش برای صعود به جام جهانی جامه عمل بپوشاند. در 7 نوامبر 1976، تنها چند ماه پس از این تورنمنت ارزنده، در شکست قطر در مقدماتی جام جهانی، سالم العنزی برای محمد مایلی درخشید · کوهان (محمد مایلی کهن) آخرین حضور خود را روی نیمکت تیم ملی تجربه کرد. کپشن آنها این بود: «نه نگو، برویم». قبول کن و برو

ادامه نیمکت نشینی سپاهان و آن مصاحبه عجیب «رفاقت با علی پالین یک خیابان یک طرفه است» مرداد 1358 یا مبارزه با ابزاد در تمرین سپاه در دی ماه 1359 و پایان دوران ورزشی این دروازه بان بزرگ باعث شد که محمد مایلی کهن هرگز یک مربی محبوب فوتبال ایران بازی نکن.

اما در فروردین 1367، برخلاف تصور، محمد مایلی لوکان دوباره به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد. شکست مقابل عربستان هم پرستیژ است و هم راهیابی به جام جهانی را بسیار سخت می کند. جای تعجب نیست که این انتصاب مورد تمجید کسی قرار نگرفت و تنها چند روز بعد اختلاف حساس استقلال و سپاها بر سر آزادی آغاز شد.

پنالتی آرش برهانی با گل دقیقه 94 کاظم برجلو پاسخ داده شد و استقلال در روزی که شانس عجیب آبی ها و امیر قلعه نویی در کناره ها به مرز ضربه می رسید، دو امتیاز مهم را از دست می داد. با این حال، سکوها محمد مایلی کوهان را به قوی ترین و تیزترین شکل ها شرمنده کردند و هر کاری که لازم بود برای سرمربیگری آن زمان تیم ملی انجام دادند.

محمد مایلی کهن معتقد است این شعارهای کوبنده توسط باشگاه استقلال سازماندهی شده است، بنابراین فردا صبح شاهد اظهارات عجیب و باورنکردنی سرمربی تیم ملی و اظهاراتی مانند کوتوله علیه قلعه نویی و گروهبان کندری خواهیم بود. “. عصبانیت هواداران استقلال چند برابر شد و سرانجام پس از گذشت 17 روز، فدراسیون فوتبال بدون حتی یک مسابقه و تمرین با این مربی، قطع همکاری با محمد مایلی کهن را اعلام کرد و بالاخره نوبت به افشین قطبی رسید.

از آن روز دیگر محمد مایلی کوهن را در جایگاه بسیار مهمی در فوتبال ایران ندیدیم. روحیه رادیکال، تصمیمات تند و در کل خوب و شخصیت اخلاقی خاص و سرسخت باعث می شود محمد مایلی کوهن کمتر از خدماتش در فوتبال ایران محبوبیت داشته باشد.

در یک کلام سرمربی تیم ملی شد و در مورد کارلا نووی اظهارنظرهای تندی کرد و در نهایت اخراج شد. این شاید عجیب ترین چرخه انتخاب و جدایی سرمربیان از تیم ملی در تاریخ فوتبال ایران باشد. فردی با دو رکورد عجیب: اول اینکه بالاترین صعود تیم ملی فوتبال در رنکینگ فیفا اتفاق قدیمی مایلی روی نیمکت تیم ملی است؛ از رتبه 121 به 80 تا 41. نکته دوم؟ مایلی کوهن در دوران مربیگری خود حتی یک قهرمانی هم کسب نکرده است.

مردی که زمینه ساز بهترین و خاطره انگیزترین تیم در دوران پس از انقلاب شد، با وجود اشتباهات بزرگ، هرگز اعتبار کافی به دست نیامد و چه بسا با علی پلوین و احمدرضا عابدزاد، علی دایی، رضا شاهرودی، خداداد عزیزی. ، امیر قلعه نویی “و…تقریبا همه کسانی که در فوتبال ایران محبوب هستند.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا