حوادث و رویدادها

عدم مراجعه دوباره مالکان برای گرفتن تأییدیه ایمنی ساختمان ها/ اعتبار تأییدیه‌ها یکساله است

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به ساخت ساختمان هایی که نیاز به اخذ گواهی ایمنی از سازمان آتش نشانی دارند، گفت: در سال اول مالک ساختمان باید گواهی ایمنی از سازمان آتش نشانی دریافت کند که این گواهینامه ها معتبر است. فقط برای یک سال و دوباره به آتش نشانی مراجعه کنید.تعداد ساختمان های دارای گواهی ایمنی نزدیک به صفر است.

به گزارش patc، سیدجلال ملکی وی در نشست خبری که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی (اول آذرماه) در بیمارستان حضرت فاطمه (س) برگزار شد، گفت: هزینه مراجعه مجدد برای اخذ گواهی ایمنی ساختمان از سازمان آتش نشانی نسبت به نوبت اول بسیار کمتر است اما هنوز نزدیک به یو صفر.

ملکی درباره بازدید این سازمان از 33 هزار و 200 ساختمان با تاریخ و کاربری های مختلف در دو سال گذشته، گفت: همه این ساختمان ها از سازمان آتش نشانی دستورالعمل دریافت کرده اند، یعنی کار آنها مشکل دارد که حدود 3200 ساختمان از این تعداد است. نیاز به توجه فوری دارند و حدود 128 ساختمان در وضعیت پرخطر قرار دارند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی، تشخیص و گزارش آتش سوزی بسیار سخت است؛ به این ترتیب در زمان وقوع آتش سوزی، افراد ابتدا تسلیم می شوند و سپس به آتش نشانی اطلاع می دهند.

ملکی با انتقاد از روش های اطلاع رسانی و آموزشی کشور برای پیشگیری از سوختگی گفت: در واقع ما آموزش و فرهنگ مردم را برای پیشگیری از سوختگی نادیده می گیریم و در این زمینه مشاغل نیمه وقت زیادی داریم. صحنه 17 دقیقه طول می کشد تا آتش به اوج خود برسد، یعنی مردم 17 دقیقه فرصت دارند تا از آتش فرار کنند. اما حالا این زمان به سه دقیقه، گاهی به دو دقیقه رسیده است. این بدان معناست که مردم تنها دو دقیقه فرصت دارند تا فرار کنند. از سوی دیگر، تجهیزات پلیمری اکنون وارد خانه ها می شود، کف ساختمان ها بالاتر و بالاتر می رود و آتش سوزی ها تشدید می شود. اما هیچ آموزشی در این زمینه ارائه نمی شود و کشورهای دیگر در حال سرمایه گذاری برای آموزش کودکان از مرحله مهدکودک هستند.

وی با اشاره به اینکه آتش سوزی در ساختمان هایی که گواهی ایمنی آتش نشانی را گذرانده اند به حدود 9 درصد کاهش یافته و همه آتش سوزی ها منجر به فوت نشده است، به طرح 999 این سازمان اشاره کرد و گفت: آتش نشانی پروژه 999 بلندمرتبه را راه اندازی کرد. برج، اما متاسفانه مردم از آن استقبال می کنند. حالا در غیاب خود دوباره این روش را شروع کرده ایم.

ملکی بیشترین مرگ و میر در آتش سوزی ساختمان ها را ساختمان های کم خطر (3 تا 4 طبقه) عنوان کرد و درباره طراحی پروانه ایمنی آتش نشانی گفت: به این ساختمان ها ساختمان می گویند چون تعداد طبقات کمی دارند. «کم خطر»؛ اما بیشترین مرگ و میرها مربوط به این ساختمان ها است، به همین دلیل از ششم مهرماه امسال همزمان با روز آتش سوزی، طرح «تابلو ایمنی» را راه اندازی کردیم. این طرح برای ساختمان های کم ارتفاع (۳ تا ۴ طبقه) مناسب است. افراد می توانند با مراجعه به سایت “تهران من” خود ثبت نام کنند تا کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان از ساختمان بازدید کرده و دستورالعمل های مشخصی برای ساختمان ارائه کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا