عمومی

عرفات مبارزی که دو بار دفن شد

11 نوامبر مصادف با هفدهمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین است.

وی در سال 1968 پس از تأسیس جنبش فتح به عنوان سخنگوی و دبیر کمیته اجرایی جنبش آزادیبخش فلسطین (ساف) انتخاب شد و در آن زمان نام وی در رسانه های منطقه و جهان خبرساز شد.

محمد یاسر عبدالروف سلیمان عرفات القدوه الحسینی معروف به یاسر عرفات با هنر استفاده از گفتمان رسانه ای به مدت نیم قرن موضوع فلسطین را مورد توجه جهانیان قرار داده است.

وی در مبارزه شگفت انگیز خود برای حفظ نشاط انقلاب فلسطین از بیروت به دمشق، عمان، قاهره و تونس و سپس به صنعا سفر کرد تا نشاط ملت فلسطین را حفظ کند و خطیب فلسطین به شمار می رفت. ملت

عرفات یک سند گفتمانی خاص و پیچیده برای بیان دیدگاه های سیاسی خود که در جهان عرب قبلی رایج نبود، ایجاد کرد. در سال 1988، خبرنگار خبرگزاری فرانسه در امان، پایتخت اردن، از او پرسید که آیا حاضر است با رژیم صهیونیستی آشتی کند؟

وی برای اولین بار از واژه «لعم» که ترکیبی از واژه های عربی «لا» و «نعم» است استفاده کرد و بعدها این واژه ناآشنا وارد ادبیات سیاسی جهان عرب شد.

او به عنوان یک آکروبات سیاسی ماهر در میان سیاستمداران عرب شناخته می شود زیرا از درگیری های جهانی و منطقه ای برای کمک به آرمان فلسطین به خوبی استفاده می کند.

اما اشتباه بزرگ یاسر عرفات این است که معتقد است کلید حل بحران خاورمیانه در دست آمریکاست و هرگونه تغییر یا صلح و جنگ در منطقه به اراده آمریکا بستگی دارد.

بنابراین عرفات و متحدانش در جریان تهاجم عراق به کویت در سال 1990 بر این باور بودند که اشغال کویت توسط ارتش صدام حسین به دستور آمریکا انجام شده است و کویت همیشه بخشی از حاکمیت عراق خواهد بود.

یاسر عرفات در اینجا مرتکب یک اشتباه استراتژیک شد و در کنار صدام قرار گرفت تا با اشغال کویت مخالفت کند و باعث شد کویت که قبلاً 400 میلیون دلار به مردم فلسطین کمک مالی کرده بود، این کمک ها را قطع کند.

در سال 1991، یاسر عرفات بار دیگر فریب سیگنال گمراه کننده جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا را خورد و در کنفرانس مادرید که توسط هیئت اردنی برگزار شد، شرکت کرد و خواستار مصالحه اعراب و رژیم صهیونیستی شد.

از آنجایی که عرفات بیشتر حمایت های سیاسی و مالی کشورهای عربی خلیج فارس را به دلیل حمایت از صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده صدام از دست داد، مذاکرات محرمانه ای را با مقامات اسرائیلی در اسلو، پایتخت نروژ آغاز کرد که منجر به امضای «توافقنامه اسلو» شد. 1993.

این توافق به مقامات سوری دستور داد که تحت هیچ شرایطی به عرفات اجازه ورود به دمشق را ندهند که خشم حافظ اسد رئیس جمهور سابق سوریه را برانگیخت.

اما عرفات یک آکروبات سیاسی ماهر است، او به خوبی از نفوذ سوریه در مناقشات منطقه ای و روابط بین المللی آگاه است و به دنبال فرصت هایی برای ترمیم پل شکسته بین فلسطین و سوریه است.

در ژانویه 1994، پسر ارشد مرحوم حافظ اسد، بازل اسد، در یک سانحه رانندگی در نزدیکی فرودگاه دمشق کشته شد و در روستای گرداها در استان بندر لاذقیه، زادگاه پدرش به خاک سپرده شد.

زمانی که مرحوم حافظ در مراسم تشییع جنازه فرزندش در گرداحه شرکت کرد، یاسر عرفات وارد مجلس ترحیم که در آنجا مقامات ارشد سوری بود، سر برگرداند و عزاداران اسد را در آغوش گرفت و پیشانی او را بوسید.

رئیس جمهور فقید سوریه از سازش عرفات با رژیم صهیونیستی اسلو عصبانی شد و ابوعمار را نادیده گرفت و مستقیم به سالن مجاور رفت.

عبدالحلیم هدم معاون رئیس جمهور، مصطفی طلاس وزیر دفاع و سپس فاروق الشریعه وزیر امور خارجه سوریه به دنبال حافظ اسد رفتند و از او خواستند عرفات را ببخشد. بوسه ویژه بر پیشانی اسد!

مرحوم حافظ اسد در سوگ پسرش به مقامات سوریه گفت: «بالاخره شما این مرد را نمی شناسید، رابین نخست وزیر اسرائیل را می بوسد!

در هر صورت، یاسر عرفات برای پیشبرد انقلاب مردم فلسطین تمام تلاش خود را به کار گرفت، هرچند در نهایت به آرزوی آزادسازی بیت المقدس جامه عمل پوشاند و سرانجام به سرنوشتی غم انگیز دچار شد.

یاسر عرفات از سال 2002 بر سر اجرای توافق اسلو با رژیم صهیونیستی مناظره داشت و به دستور آریل شارون نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در راما محاصره شد مقر رژیم صهیونیستی در لا.

این محاصره نزدیک به 30 ماه به طول انجامید و متأسفانه هیچ یک از رهبران عرب تماسی برای تسلی عرفات دریافت نکردند.

عرفات در نهایت توسط ماموران سازمان جاسوسی موساد اسراییل مسموم شد و داروی او با ماده ای حاوی پلوتونیوم جاسازی شده بود و به بیمارستان پرسی در حومه پاریس فرستاده شد و دو هفته بعد به دلیل فرانسه در آنجا درگذشت و دکتر نمی تواند از سم استفاده کند. آنجا. زمان، زمان در حال گذر را تشخیص دهد.

جسد ابوعمار سپس به رام الله منتقل شد و تشییع جنازه بزرگی برگزار شد. اگرچه وی دستور دفن وی در بیت المقدس را صادر کرده بود، اما مقامات رژیم صهیونیستی با دفن یاسر عرفات در شهر مقدس مخالفت کردند.

حادثه عجیب مرگ عرفات این بود که اجساد چریک های قدیمی در «پاریس، فرانسه» در سه قاره اروپا، «قاهره، مصر» در آفریقا و «رام الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در آسیا» به خاک سپرده شدند. “بالاخره در یک گورستان..

اما ابوعمار نوشت که او دو بار دفن خواهد شد زیرا در سال 2012، کمیته مشترکی متشکل از کارشناسان روسی، سوئیسی و فرانسوی که ماهیت مسمومیت او را بررسی می کردند، مجبور شدند قبر یاسر عرفات را حفاری کنند و بقایای او را آزمایش کنند.

امروز، 17 سال پس از مرگ یاسر عرفات «ابو عمار» رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین، جوانان فلسطینی همچنان با آرزوی عرفات برای آزادسازی شهر مقدس یا رسیدن به این خواسته، مواجه هستند. او دفن شده است؟

311311

دکمه بازگشت به بالا