عمومی

عفو «گناهان صغیره» ارتشیان دورۀ شاه

امام خمینی (ره) اگرچه هنوز قانون اساسی جدید برای تعیین پست فرماندهی کل نیروهای مسلح را تدوین نکرده است، اما روز سه شنبه 27 فروردین 1358 با صدور بیانیه ای بر بخشش «گناهان کوچک» ارتش تاکید کرد روز ارتش بر نمایش عمومی تاکید کرد. مانیفست مردمی تجهیزات نظامی و همبستگی.

به گزارش patc، در یادداشتی ایران در مقاله مهرداد خدیر آمده است: امروز 30 فروردین ماه که به روز ارتش جمهوری اسلامی ایران معروف است، دو سال بعد (1399 و 1400) به دلیل شیوع ویروس کووید-19 رژه نظامی برگزار نشد، شاهد بودیم که مراسم ویژه

نامگذاری این روزها مناسب است، البته در رابطه با روز ارتش ممکن است سوالاتی پیش بیاید، چه مناسبتی؟

تصویر اولین فرمانده کل ارتش پس از انقلاب، فرمانده کارنی که توسط گروه فالکان ترور شد و تصویر فرمانده نیروی زمینی در زمان جنگ، ژنرال سعید هیراز، حس هر دوی این موارد را به وجود آورد. . با این حال، اینطور نیست، داستان را باید دید و به صورت تاریخی گفت.

با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، جایگاه ارتش به عنوان یکی از مهمترین ارکان حکومت شاهنشاهی تار شد. اولین اعدام‌ها در 26 بهمن 1357 چهار ژنرال ارتش بود: سپهبد نعمت‌الله نصیری (رئیس سوم ساواک)، سپهبد رحیمی (رئیس نظامی تهران)، سپهبد خسروداد (فرمانده نیروی هوایی) و سپهبد نجیب (فرمانده نظامی اصفهان). .

یک دیدگاه ارتش را غیر قابل اعتماد می دانست و خواهان انحلال آن و ایجاد ارتش جدید بود. یک ماه پس از پیروزی انقلاب، مسعود رجوی در اولین نشست مجاهدین در دانشگاه تهران این خبر را رسمی کرد و تیتر یک روزنامه کهن شد.

دیدگاه دوم طرفدار پاکسازی ارتش، تمرکز بر نیروهای میانی و ایجاد نهادی جدید برای مقابله با کودتای احتمالی و جلوگیری از تکرار آن در 28 مرداد 1332 است. دولت موقت معتقد به دیدگاه دوم است که بر اساس آن والای قرنی به عنوان رئیس ستاد در کودتای نافرجام برنامه ریزی شده برای نظام پهلوان انتخاب می شود. دکتر مصطفی چمران در پی انتصاب دکتر مصطفی چمران به این سمت منصوب شد. در آن زمان وزارت دفاع صرفاً نقش پشتیبانی و لجستیکی نداشت و وزیر جدید از پاکسازی ارتش خبر داد.

شورای انقلاب و خود امام هم همین احساس را داشتند. همزمان تحرکاتی در غرب کشور به وجود آمد که به ویژه شهر نقد به کانون درگیری تبدیل شد. با حرکت نیروها به ناگرد، اعتماد نیروهای انقلابی به ارتش بیشتر شد و امام خمینی در روز سه شنبه 28 فروردین 1358 قبل از تدوین قانون اساسی جدید برای تعیین پست فرماندهی کل قوا، عفو خود را صادر کرد. گناهان صغیر » ارتش بر روز چهارشنبه 30 فروردین 1358 به عنوان روز ارتش تاکید و اعلام کرد، آنها بر نمایش عمومی تشکیلات نظامی تاکید کردند و ارتباط با مردم را اعلام کردند. در این مقطع بود که سرلشکر کارنی از سمت ریاست ستاد ارتش برکنار شد و سرلشکر ناصر فبد جای او را گرفت.

بنابراین، این درست نیست که بگوییم روز ارتش مصادف با سالگرد ترور و شهادت ژنرال کارنی است، زیرا چهارشنبه 20 آوریل 1979 روز ارتش بود، اما دوشنبه روز کارنی (همچنین به معنی “کارنی”) در 3 می بود. ، کمتر از یک هفته بعد ترور شد، اگرچه او دیگر رئیس ارتش نبود. ترور سپهبد صیاد شیرازی در اواخر فروردین، تقریباً 20 سال پس از اعلام روز ارتش، 19 آوریل رخ داد.

قاعدتاً روز 19 بهمن، روزی که نیروی هوایی در همبستگی با انقلاب و حضور آنها در مدارس بهزیستی ایستاده بود، به‌مناسب‌تر به نام روز ارتش نامگذاری می‌شد، اما رهبری انقلاب نمی‌خواست منتظر بماند تا 19 بهمن تصمیم به پاکسازی آن بگیرد. آوریل ارتش، 19 بهمن روز خاصی برای نیروی هوایی شد.

اعلام 29 فروردین به عنوان روز ارتش و نمایش تجهیزات نظامی شامل سه پیام بود:

اولاً، اعدام رهبران ارتش شاهنشاهی و ژنرال‌های ارشد به همه اقشار سرایت نکرد؛ به‌ویژه، پیام مکتوب به وضوح بر بخشش ارتش از گناهان یا خطاهای کوچک تأکید داشت. منظور از «جرم صغیر» نیز همکاری نظامی در امنیت ملی است نه همکاری با ساواک یا پلیس برای سرکوب مردم. دوم، ارتش منحل نمی شد و درخواست های گروه هایی مانند گروه مجاهدین خلق رسما رد شد.

پیام سوم این است که دشمنان خارجی و گروه های داخلی فکر نکنند که ارتش ضعیف شده و سازوکاری وجود ندارد، بلکه به فکر حمله باشند. زیرا هر زمان که دولت مرکزی و ارتش در ایران تضعیف می شوند، تلاش برای جداسازی آنها صورت می گیرد و البته این نگرانی وجود دارد. (برخی همچنین معتقدند که هدف اصلی از خلع سلاح ارتش، حمله به عراق و دور نگه داشتن ارتش از دید انقلابیون بوده است و اعدام ها رابطه ارتش با دولت جدید را مختل می کند).

در 30 فروردین 1358 حضور ارتش در خیابان ها پررنگ شد و در قم از مقابل بیت امام خمینی (ره) عبور کردند و ارتش متلاشی شد.

در شهرهایی مانند تهران با استقبال گرم مردم و شعارهای خودجوش ارتش فدای ملت در همه جا سر داده می شد و گاه پاسخ این بود: فدای ملت، ارتش، انگار دهه ها نیست. به دلیل اطاعت از آموزش شاه، مسلح و مسلح، با سلطنت سوگند یاد کرد که فرماندهان ارشد آن با سقوط سلطنت ناگهان با یک جوخه آتش مواجه شدند.

از آن زمان، 19 آوریل هر سال به عنوان روز ارتش نامگذاری شده است.

تعداد شهدای جنگ هشت ساله 48000 نفر اعلام شده است و اگرچه با کشف کودتای نورج در تابستان 1980 مجدداً درخواست انحلال ارتش مطرح شد، اما زمان زیادی از شروع جنگ نگذشته بود و هیچ خبری نشد. تردید وجود دارد که ارتش مورد نیاز است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اگرچه از ابتدای انقلاب تأسیس شد و تنها نهاد مقابله با تهدید کودتا به شمار می رفت، اما به سرعت تقویت شد و نقش مهمی در جنگ ایفا کرد و به یکی از نیروهای کلیدی تبدیل شد. نهادهای جمهوری اسلامی. تبدیل شده است؛ تا حدودی در معادله مساحت نیز نقش دارد.

29 فروردین ماه در واقع سالروز عفو «گناهان صغیره» ارتش شاهنشاهی و کمپین جدید آن با عنوان «ارتش جمهوری اسلامی ایران» است.

با گذشت 43 سال از پیروزی انقلاب در سال 1357، البته ارتش اصلی از بین رفته است و اکثر بازنشستگان می توانند جانباز پیدا کنند و اکنون فرمانده کل ارتش جذب شده است. اعلامیه در 20 آوریل 1979، او وارد دانشکده نظامی شد. او درجات را به فرماندهی کل گذراند و سابقه ای در رژیم گذشته نداشت.

اما شکی نیست که ارتش جمهوری اسلامی نقشی کاملاً متفاوت با ارتش دولت قبل داشت و کمتر خبری از معیشت ارتش و کارکنان آن می شنویم مگر در موقعیت های امدادی در زمان جنگ و شرایط خاص. خواسته ها چندان قوی نیستند و رسانه ها نیز نفوذ کمی دارند. البته امسال در نوروز، تلویزیون و افق گفتگوی جالبی را با فرمانده ارتش با اجرای فرهاد جم (بازیگر) روی آنتن بردند. فرماندهی که یک سال پس از پیروزی انقلاب از محله یهودی نشین قم وارد ارتش شد؛ «گرچه فرمانده ارتش طی سالیان گذشته، اگر نگوییم در سطح فرماندهی ارشد، با دوره های آموزشی و شرکت در ستون های آن.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا