عمومی

علائم و نشانه‌های هشداردهنده تومور مغزی

خستگی ممکن است ناشی از تومورهای سرطانی مغز باشد، اما این اولین علامت نیست.

به گزارش patc، patc او نوشت: انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی سرطانی (بدخیم) و برخی غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. برخی از تومورهای بدخیم از مغز شروع می شوند. بنابراین به این موارد سرطان های اولیه مغز می گویند. در مواقع دیگر، تومور بدخیم از قسمت دیگری از بدن به مغز گسترش می یابد و در نتیجه تومور مغزی ثانویه ایجاد می شود.

تومورهای مغزی علائم بالقوه زیادی دارند، اما افراد مبتلا به تومور مغزی بعید است که همه آنها را داشته باشند. علائم نیز بسته به محل رشد تومور در مغز و اندازه آن متفاوت است.

علائم تومور مغزی چیست؟

علائم تومور مغزی بسته به نوع، اندازه و محل دقیق مغز متفاوت است. برخی از علائم هشدار دهنده تومور مغزی عبارتند از:

1) تکان دادن

تومورهای مغزی می توانند بر ساختار مغز فشار وارد کنند. این با سیگنال های الکتریکی بین سلول های عصبی تداخل می کند و باعث تشنج می شود. تشنج گاهی اوقات اولین علامت تومور مغزی است، اما ممکن است در هر مرحله ای رخ دهد. حدود 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی حداقل یک بار تشنج دارند.

۲) تغییرات شخصیتی یا تغییرات خلقی

تومورها می توانند عملکرد مغز را مختل کنند و بر شخصیت و رفتار شما تأثیر بگذارند. آنها همچنین می توانند باعث نوسانات خلقی شوند. مثلاً یک دقیقه بعد آرام و خوشحال هستید، یک لحظه بعد بدون دلیل شروع به دعوا می کنید. این علائم تومور مغزی می‌توانند در مراحل اولیه ظاهر شوند، اما می‌توانند در طول شیمی‌درمانی یا سایر درمان‌های سرطان نیز ظاهر شوند. تغییرات شخصیتی یا نوسانات خلقی نیز می تواند ناشی از اختلالات روانپزشکی یا سایر اختلالاتی باشد که بر مغز تأثیر می گذارد.

3) اختلال حافظه

مشکلات حافظه می تواند ناشی از یک تومور در هر نقطه از مغز باشد، به خصوص اگر لوب های پیشانی یا تمپورال را تحت تاثیر قرار دهد. تومورهایی که بر لوب فرونتال یا جداری تأثیر می گذارند نیز می توانند بر استدلال و تصمیم گیری تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، ممکن است به سختی تمرکز کنید و به راحتی حواس خود را پرت کنید. اغلب در مورد چیزهای ساده گیج می شوید یا نمی توانید کاری را انجام دهید و در برنامه ریزی مشکل دارید. گاهی اوقات ممکن است حافظه کوتاه مدت شما کاهش یابد و به درستی کار نکند.

این علائم می تواند در هر مرحله ای از تومور مغزی رخ دهد. همچنین می تواند از عوارض شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد.

علاوه بر تومورهای مغزی، مشکلات شناختی خفیفی نیز می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد؛ از جمله کمبود ویتامین، داروها یا سایر شرایط سلامت روان.

4) خستگی مفرط

خستگی مفرط با خستگی معمولی متفاوت است. علائم خستگی شدید به شرح زیر است:

اغلب یا در همه مواقع احساس خستگی کامل می کنید.

معمولاً احساس ضعف می کنید و بدنتان احساس سنگینی می کند.

اغلب ظهرها به رختخواب می روید.

توانایی تمرکز را از دست می دهید.

تحریک پذیر و نامنظم می شوید.

خستگی ممکن است ناشی از تومورهای سرطانی مغز باشد، اما این اولین علامت نیست.

5) حالت تهوع و استفراغ

در مراحل اولیه تومور، ممکن است حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید زیرا تومور می تواند باعث عدم تعادل هورمونی یا افزایش استرس در مغز شود. حالت تهوع و استفراغ می تواند از عوارض شیمی درمانی یا سایر درمان ها در طول درمان تومورهای سرطانی باشد.

البته ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مسمومیت غذایی، آنفولانزا یا بارداری، حالت تهوع و استفراغ را نیز تجربه کنید.

استفراغ ناشی از تومور مغزی اغلب شدید است و با استفراغ در دوران بارداری، مسمومیت غذایی یا آنفولانزا بسیار متفاوت است.

6) ضعف و بی حالی

احساس ضعف عمومی فقط می تواند به دلیل مبارزه بدن شما با تومور باشد. برخی از تومورهای مغزی می توانند باعث بی حسی یا گزگز در بازوها و پاها شوند.

ضعف یا بی حسی عضلانی که فقط در یک طرف بدن رخ می دهد ممکن است نشان دهنده وجود تومور در بخشی از مغز باشد.

منبع: Healthline

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا