عمومی

علی لاریجانی: افراط در پرداختن به امور اجتماعی واکنش‌های افراطی هم دارد

هم دولت و هم مردم ذیربط باید بدانند که در برخورد با معضلات اجتماعی، افراط و تفریط نیز واکنش های افراطی خواهد داشت. اینها همه مسائلی است که باید با نگرش معتدل و مدارا به آن توجه کرد.

علی لاریجانی رئیس سابق شورای اسلامی در گفت وگو با این روزنامه درباره مشکلات کنونی کشور و اعتراضات اخیر گفت: به نظر من هیچ حادثه ای به دلیل عدم پوشیدن برخی افراد رخ نمی دهد. حجاب، من نمی گویم این مسائل نادیده گرفته شود، بلکه توجه ما باید با آن همراه باشد، باید یک بعد مثبت باشد، باید بستری برای درک صحیح دین و تحول درونی باشد، در آقای موعظه و روشنگری تشخیص می دهم. عده ای مثل آقای انصاریان که بیشتر به جنبه های عرفانی و تحولات اخلاقی فکر می کنند، گاهی به این معانی اشاره می کنند؛ این رویکرد درستی است.

لاریجانی تاکید کرد: در برخی کشورها نسبت به ما محدودیت حجاب دارند، آیا فساد کمتری دارند؟ نه، موذیانه تر است، آنچه اهمیت دارد تغییر فطرت انسان است که امثال شهید مطهری به آن می پردازند.

لاریجانی ادامه داد: در این مورد دوباره بحث حجاب مطرح می شود. زیاده روی در امور اجتماعی این نتایج را دارد. به دلیل مشکلات اخیر، دولت و دست اندرکاران باید بدانند که در برخورد با معضلات اجتماعی، افراط و تفریط می تواند واکنش های افراطی داشته باشد. اینها همه مسائلی است که باید با نگرش معتدل و مدارا به آن توجه کرد. مثل یک مرد مبتلا به میگرن، اما ما او را مانند یک بیمار قلبی با تمام عروق بسته تجویز می کنیم. در مورد حجاب ما در این شرایط هستیم. تمرکز روی بحث حجاب کار درستی نیست، در شرایطی که مردم دچار مشکل مالی هستند و دوباره بر بحث حجاب تاکید می شود، نه مناسب است و نه درست.

رئیس سابق شورای اسلامی در این گفت و گو درباره یکی از نتایج استفاده از این روش برای کنترل اعتراضات در کشور می گوید: در این صورت افراد مختلف مورد ظلم قرار می گیرند. مثلاً در دانشگاه صنعتی شریف که من به دلیل تحصیل در آنجا با آن ارتباط دارم، یک سری از تظاهرکنندگان شعارهای زشتی سر دادند که با فضای دانشگاهی همخوانی نداشت؛ البته ممکن است غیر دانشجوها هم این شعارها را بدهند، اما به هر حال. حمام دانش آموزان پایه بسیار هوشیار ظاهر شدند و شعارهای خود را سر دادند. اینجا استادی برای وساطت آمد و خواست راهرویی برای دانش آموزان بگذارند، اما افرادی از بیرون مدرسه هم استاد را کتک زدند و حالا بحث بی احترامی به استاد است. شک نکنید رئیس آن نهاد امنیتی دستور اعمال خشونت را نداده است.

لاریجانی در بخشی دیگر از این سخنان گفت: مشکل این است که اگر در جامعه ای از نظر فکری و اجتماعی، جوانان یک احکام شرعی را به درستی اجرا نکنند، صددرصد نادرست نیست. چون فقط بعضی ها حجاب کامل ندارند. سوال این است که روایات گذشتگان چگونه با آنها برخورد می کردند و علمای خوش فکر کشور چه توصیه هایی دارند؟ شک نکنید وقتی پدیده ای رایج می شود، رفتار کلیشه ای در مورد آن درمان نیست. حال این سوال ماهیت فرهنگی دارد.

این مقاله گزیده ای سه بند از گفتگوی تفصیلی علی لاریجانی با روزنامه است.

دکمه بازگشت به بالا