فرهنگ و هنر

عملکرد آماری باستان‌شناسی ایران در یک سال

رئیس پژوهشگاه باستان شناسی با انتشار آماری از فعالیت های باستان شناسی ایران طی یک سال گذشته، ضعیف ترین و پرترددترین استان های این حوزه را معرفی کرد.

به گزارش patc، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد مرتضایی – رئیس پژوهشگاه باستان شناسی وی در نوزدهمین همایش سالانه باستان شناسی ایران گفت: این همایش در حالی برگزار می شود که باستان شناسی ایران در تاریخ کوتاه و کوتاه خود قله ها و دره های متعددی را در بازسازی و بازتعریف خود تجربه کرده است.

وی گفت: جامعه فرهنگی ایران از باستان شناسی انتظاراتی دارد و باستان شناسی نیز انتظار مشترکی برای معرفی گونه ای ارزشمند و شایسته دارد.

مرتضایی افزود: امروز باستان شناسی ایران بر این باور است که اکنون زمان تعلل نیست، زمان آن فرا رسیده است که در صحنه بین المللی حاضر شویم و قصد داریم برنامه ریزی جامع و کلان در حوزه ایران انجام دهیم و ایران را فرهنگ سازی کنیم و سازنده بازی کنیم. نقش.”

رئیس پژوهشکده باستان شناسی ادامه داد: امروز باستان شناسی به آینده گسترده تری در زمینه همکاری های ملی و بین المللی، همکاری های بین رشته ای، همکاری سازنده با نهادهای مدنی، همکاری زیرساختی با مؤسسات آموزشی و پژوهشی و … می نگرد. نقش و مراحل فراملی.” درخشش.

143 مجوز باستان شناسی در سال صادر می شود

وی گفت: پژوهشکده باستان شناسی در سال 1399 حدود 143 مجوز برای تحقیقات باستان شناسی، کاوش، پیشنهاد مناطق و مناطق حفاظت شده به صورت گمانه زنی، چینه شناسی و پرس و جوی گمانه زنی، و طرح های تحقیق و توسعه، حاکمیت و مدیریت علمی فعالیت های باستان شناسی داشته است. برنامه نویسی اجرا شده توسط دولت

مرتضایی افزود: 38 پروژه شامل نقشه برداری و شناسایی، 62 پروژه تعیین حدسی حریم و حریم و چینه شناسی و 43 پروژه نیز اکتشاف است.

کدام استان ها قدیمی ترین ویرانه ها را دارند؟

رئیس پژوهشکده باستان شناسی در تشریح طرح بررسی باستان شناسی گفت: در سال 1399 تعداد 5211 محوطه شناسایی و در نقشه ملی باستان شناسی قرار گرفته است که در سیستان و بلوچستان 2576 محوطه، در کرمان هزار و 441 محوطه و در کرمان هزار و 441 محوطه وجود دارد. مارل 411 ایستگاه در استان قاضی وجود دارد. استان همدان دارای 325 سایت است که بیشترین پروژه های شناسایی شده در استان البرز، ایلام، آذربایجان شرقی، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، زنجان، قم، کردستان، در کوگیلویه و بویراحمد و گلستان هیچ گونه بررسی و شناسایی وجود ندارد. استان ها

این باستان شناس همچنین تاکید کرد: انجام برنامه تحقیقاتی و شناسایی برای تکمیل نقشه باستان شناسی ایران بر اساس اسناد بالادستی و تاکید بر عالی ترین نهاد قانونگذاری کشور یعنی شورای اسلامی به عنوان وظیفه قانونی فرهنگ است. به ارث رسیده و توسعه و گسترش فعالیت ها را در نظر بگیرید. توسعه کشور و رفع نیاز به نقشه های باستان شناسی برای حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور و حفاظت از آنها در برابر اجرای طرح توسعه ملی و اولویت های توسعه در برنامه تحقیقاتی این وزارتخانه به ویژه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری.

آمار حفاری در طول سالیان

مرتضایی در خصوص پروژه های اکتشافی گفت: از 43 پروژه اکتشافی، 14 پروژه مربوط به اکتشاف امداد و نجات، 27 طرح اکتشافی مشکل محور و 2 طرح اکتشافی آموزشی است که 4 طرح با همکاری هیئت های خارجی و 39 پروژه داخلی است. پروژه های کارشناسی انجام شده

وی گفت: این موسسه تلاش می کند تا به کل جامعه از جمله اساتید و کارشناسان پژوهشگاه باستان شناسی و ادارات استانی، هیئت علمی دانشگاه، باستان شناسان مراکز علمی بین المللی از هیئت های مشترک و باستان شناسان آزاد دسترسی پیدا کند. از منظر علمی و ملی، اهداف کلان و همه جانبه باستان شناسی هنوز فاصله زیادی دارد و تحقیقات انجام شده هنوز به مقیاس و شأن تاریخ ایران و سرزمین های کهن نرسیده است. تسهیلات فنی یک سرمایه گذاری ملی بزرگ در یک برنامه باستان شناسی درازمدت هدفمند است.

وی افزود: این گردهمایی فرصتی را برای موسسات باستان شناسی و باستان شناسان فراهم می کند تا سوابق خود را با ارزیابی، نقد و قضاوت، مشاهده منابع و کمبودها و برداشت از برنامه های آتی برای کل جامعه باستان شناسی تلفیق کنند.

عملکرد آماری باستان شناسی ایران در یک سال

مرتضایی با بیان اینکه به دلیل کمبود اعتبار در 20 سال گذشته متأسفانه کاوش های باستان شناسی هدفمند و مسئله محور به شدت کاهش یافته است، افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باید به این مطالعات توجه ویژه ای داشته باشد و منابع لازم را برای این کار فراهم کند. بودجه برای اجرای این برنامه ها است.

وی با اشاره به طرح های سوداگرانه بیان کرد: از 62 طرح حفاری، 37 مورد برای شناسایی مناطق و تامین حریم، 5 مورد برای طبقه بندی و 8 مورد برای پاسخگویی به استعلامات، 2 برنامه سوداگرانه برای امداد و نجات و 10 مورد مشکل ساز بوده است. برنامه های سوداگرانه مبتنی بر

رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفت: با توجه به نقش و جایگاه مفروض برای شناسایی مناطق و تامین حریم خصوصی به عنوان اقدامات حفاظتی، توصیه می شود دولت استان برای انجام این پروژه ها در استان تلاش بیشتری کند.

استان هایی با ضعیف ترین تحقیقات باستان شناسی

مرتضایی در تشریح پروژه های تحقیقاتی مرکز به تفکیک استان گفت: از مجموع 143 طرح پژوهشی انجام شده در سال 1399، 27 طرح در استان آذربایجان غربی و پس از آن 13 طرح در استان فارس و 11 طرح در استان کرمان بوده که این طرح استانی است که فعال ترین تحقیقات باستان شناسی وظیفه اینجانب است که از زحمات و مساعدت های مدیران کل این استان ها تشکر و قدردانی نمایم و امیدوارم در سال های آتی نیز تحقیقات باستان شناسی در استان های مذکور ادامه یابد.

وی با ابراز تاسف از آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، تهران، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، کردستان، گلستان، هرمز گفت: استان‌های گان و یزد در سال 1399 کمترین مطالعه باستان‌شناسی را داشتند. با توجه به نقش و جایگاه این استان ها در زمینه تحقیقات باستان شناسی و توانمندی های موجود، از مدیران این استان ها می خواهم در تداوم تحقیقات باستان شناسی توجه و تلاش کنند.

مرتضایی همچنین گفت: در سال 1399 در مجموع 47 عنوان کتاب و مقاله علمی و تخصصی منتشر شده است که از این تعداد 9 عنوان کتاب، 22 مقاله پژوهشی و ISI و 16 مقاله تخصصی توسط همکاران در موسسه من منتشر شده است.

رئیس موسسه گفت: با توجه به تعداد 143 روش انجام شده، خروجی های این رویه ها با تعداد رویه های انجام شده نامتناسب است و لازم است برای اطلاع رسانی به جامعه علمی محصولات، به این قسمت توجه بیشتری شود. باستان شناسی

وی با بیان اینکه دعوت نامه نوزدهمین جلسه و نحوه ارسال مقالات کوتاه برای تمامی مدرسان پروژه میدانی سال 1399 در تاریخ 30 خرداد ماه ارسال شده است، گفت: تا پایان مردادماه 142 مقاله کوتاه دریافت شده است وی افزود: در مجموع 12 مقاله وجود دارد. بخش پایانی همایش در 9 فصل علمی و 4 سخنرانی تاریخی و علمی بین رشته ای برای سخنرانی های برنامه مروری و شناسایی و 3 سخنرانی برنامه چینه نگاری برگزار می شود.

مرتضایی افزود: تمامی مقالات کوتاه برای استفاده عموم در سایت موسسه بارگذاری می شود و تعدادی نیز پس از پایان همایش بر روی کاغذ چاپ می شود و کاتالوگ سرپرستی اکتشافات جدید 1399 که توسط معصومه مصلی در پایان همایش تهیه شده است در وب سایت موسسه میراث فرهنگی و گردشگری، بارگذاری و مقداری کاغذ چاپ خواهد شد.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی همچنین از استادان صادق ملک شهمیرزادی، میرعابدین کابلی، حسن طلایی، جواد قندگر، احمد کبیری، عبدالله قوچانی، رضا مستوفی فرد، حمید خطیب شهیدی و مسعود گلزاری که به ترتیب در سال 1390 و 14 به مقام استادی رسیدند، اشاره کرد. بهشت و گفت: خدمت این عزیزان دور و بر را هرگز فراموش نمی کند.

یافته‌های باستان‌شناسی ایران به دلیل کرونا به نمایش گذاشته نشد

جبرئیل نوکنده – مدیر موزه ملی ایران وی همچنین در این همایش سالانه باستان شناسی ایران با اشاره به اینکه میراث باستان شناسی متعلق به تمام بشریت است، افزود: بنابراین همکاری بین المللی در تدوین و حفظ استانداردهای مدیریتی حیاتی است. تبادل اطلاعات و مکانیسم های بین المللی برای تجربه.

امروز که همه از اقتصاد صحبت می کنند، تحقیقات باستان شناسی می تواند اقتصاد فرهنگی، نیروی محرکه برای میراث فرهنگی و فعالیت های گردشگری، موتور محرکه برای تحقیقات میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد کند و شاید در قرن حاضر ضروری باشد. او گفت. جدید به عنوان یک موسسه مستقل به نام موسسه باستان شناسی.

وی ادامه داد: باستان شناسان باید در جغرافیای فرهنگی ایران در قرن جدید حضور داشته باشند و باید اذعان کنیم که خوشبختانه جامعه باستان شناسی ایران از توان علمی خوبی برخوردار است.

عملکرد آماری باستان شناسی ایران در یک سال

رئیس موزه ملی ایران با اشاره به اینکه نوزدهمین همایش سالانه باستان شناسی در ایام اپیدمی تاج جدید برگزار می شود و طبق روال سال های گذشته پژوهشکده باستان شناسی گزارش عملکرد سالانه خود را ارائه و منتشر می کند، افزود: باستان شناسان از این عزیزان تشکر می کنند. کسانی که تحقیقات میدانی را در شرایط سخت متوقف نکردند و با رعایت اصول بهداشتی به فعالیت خود ادامه دادند.

نوکنده افزود: نگاهی اجمالی به مقالات و فهرست سخنرانان نشان از تلاش بی وقفه باستان شناسان ایرانی و برخی همکاران غیرایرانی در این حوزه دارد؛ سال سختی را پشت سر گذاشتیم و بزرگانی را در باستان شناسی همچون رضا مستوفی، حمید خطیب از دست دادیم. شهیدی و میرعابدین کابلی.

مدیر موزه ملی ایران گفت: به جز این گردهمایی، معمولا آخرین اکتشافات باستان شناسی در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می شود، اما به دلیل شرایط خاص کرونا، این آثار به موزه ملی ایران منتقل نشد. که توسط موسسه باستان شناسی برگزار شد.نمایشگاه مجازی کشف شده در سال 1399.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا