فرهنگ و هنر

عکس شهدا را به دیوار زدند اما «عکس شهدا» عمل کردند

همزمان با چهلمین سالگرد حماسه آزادسازی خرمشهر، سازمان فرهنگ و هنر شهر تهران در قالب «شهری در آسمان» مراسمی را به منظور گرامیداشت یاد و خاطره رزمندگان و شهدای شرکت کننده در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر برگزار کرد. پروژه در مرکز فرهنگی معم عراق.

به گزارش patc، در این نمایش که در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرا برگزار شد از شش رزمنده دفاع مقدس تجلیل شد.
فاطمیان پور نماینده فرهنگی سازمان فرهنگ و هنر شهر تهران با اشاره به خاطرات شهدای مدافع حرم شهید صیاد کدایی که دو روز پیش در تهران به شهادت رسید، گفت: امروز به نام مقاومت، ایثار و «همه» است. «. تمدن به این جمله نیاز دارد.» گفت: بیایید این مقاومت را بیاموزیم و ادامه دهیم و در کنار مقاومت، عنصر ایثار نیز باید باشد.

وی ادامه داد: این عرصه در همه زندگی اعم از فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و اگر گاهی در این عرصه‌ها دچار لغزش شدیم، باید دوباره قیام کنیم و ابراز امیدواری کنیم که این فرهنگ بزرگ، اگر صلاح ماست، از آن عبور کنیم. برای نسل بعدی.» در حوزه نوجوان باید تلاش کرد تا برنامه های متناسب با سلیقه آنها تهیه و ارائه شود.

اصحاب کریمی رئیس بنیاد شهید استان تهران و از رزمندگان دوران دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت: اگر تربیت انسانی در آن باشد جامعه اسلامی می تواند موفق باشد و اگر این اتفاق بیفتد. اصحاب کریمی، آن پیروزی ها هم می توانست اتفاق بیفتد.» آن روزها چیزی که در دوستانم می دیدم کمال و انسانیت بود، به طوری که در گرمای شدید خوزستان دستشان از دست زدن به سلاح و مهمات تاول می زد، به مبارزه ادامه می دادند. حتی چکمه هایت را در بیاور فوق العاده داغ .

وی در پایان ضمن انتقاد از برخی اقدامات در قبال شهدا و ایثارگران گفت: در 30 سال گذشته هیچکس از آنچه بر سر بچه های جنگ آمده صحبتی نکرده است. دیدم عده ای عکس شهدا را روی دیوار گذاشتند اما عکس شهدا را گرفتند.

وی با انتقاد از برخی اقدامات علیه سیره شهدا، افزود: رزمندگان باسکی، ارتش و سپاه همه آمدند و جنگیدند و رمز موفقیت عشق به حرم اهل بیت و اباعبدالله(ع) بود.

دکتر جواد منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیپلمات باسابقه پس از انقلاب اسلامی ایران، در سوگ شهادت حسن صیاد خدایی و بررسی آزادسازی خرمشاه توسط ایران، پیامدهای پیروزی هال را بررسی می کند. پیروزی را بپذیر.

وی افزود: اما این فتح یکی از پدیده های خارق العاده منحصر به صد سال جنگ اخیر است و بی دلیل نیست که صدام می گوید اگر خرمشهر را بگیرند بصره را هم می دهم. از وزارت امور خارجه برای دیدار با حافظ اسد به سوریه سفر کرد که در این دیدار اظهار داشت شبی که شما وارد خرمشهر شدید بسیاری از سران عرب تا سحر نخوابیدند. آنها با تمدن غرب وداع کردند. در تابستان 1979 صدام قبل از جنگ تلاش کرد ایران را نابود کند و مدعی شد که چهره اول جهان اسلام است، اما با فتح خرمشهر، همه این رویاها و خیالات از بین رفت و چندین «به این نتیجه رسیدیم که شما ایران که خرمشهر را فتح کرد، گفت: قدرت شماره یک منطقه هستند و چنین قدرتی غیرقابل تصور است، به همین دلیل به خدا ایمان دارم.

دکتر منصوری ادامه داد: در آن زمان بود که شیوخ سعودی و عرب به فکر تقابل افتادند و نقشه اشغال لبنان با دخالت اسرائیل را کشیدند تا اگر ایران می‌خواهد وارد بغداد شود به عراق بروند اما نقشه آنها به طرز بدی شکست خورد. در واقع پس از فتح خرمشهر، نظام جمهوری اسلامی در ایران مستقر شد، ضد انقلابیون از ایران گریختند و عملاً نظام تثبیت شد.

وی گفت: بعد از فتح خرمشهر، یک عده آمدند و گفتند فرماندهی نقش دارد، یک عده گفتند لشکریان و دیگران گفتند تسهیلات، این موضوع به دست امام رسید و امام فکر کردند. ممکن است در کشور باشد، پس بعد از چند روز فتح.» خرمشهر این جمله تاریخی را می گویند که خرمشهر را خدا آزاد کرد.

در پایان این مراسم از تعدادی از رزمندگان حاضر در عملیات بیت المقدس به نام های محمدعلی اسدی، حمیدرضا سلامی، محمدحسین عنایتی، عباسعلی اسماعیلی، مسعود خسرو تاج و علی رضا علیزاده تجلیل شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا