عمومی

غیبت ناموجه فردوسی در کلاس‌های درس!

حماسه بزرگ فردوسی شبیه کوه دماوند است. هر دو نماد ایران هستند؛ همانطور که شاهنامه در شعر فارسی جایگاه والایی دارد، دماوند نیز در کوهستان های ایران مورد احترام است.

به گزارش patc، روزنامه خراسان نوشت: «هیچ‌کس نمی‌تواند منکر اهمیت شاهان فردوسی در حفظ زبان فارسی شود، بدون فردوسی و کار بزرگ او، فارسی این سرنوشت عامل مهم اتحاد و یکپارچگی ایرانیان خواهد بود. فضای بلاتکلیفی زبان فارسی به برکت افسانه فردوسی و دیگر اساتید بزرگ ادب فارسی مانند سعدی و حافظ از هزار سال پیش به حیات خود ادامه داده و از موج تهدیدها جان سالم به در برده است و اکنون وظیفه ماست که حفظ کنیم. این زبان میراث ملی ماست و آن را به آیندگان بسپاریم.یکی از راههای حفظ زبان فارسی آشنایی کودکان و نوجوانان با آن و همچنین آثار ارزشمندی مانند شاهنامه فردوسی به ویژه در مدرسه است.نباید فراموش کرد که اگرچه نوجوانان نیاز به خواندن ترجمه های ادبیات جهان دارند، اما آشنایی با آثار ارزشمند ادبیات فارسی به همان اندازه مهم است.

با استاد دانشگاه و شاهنامه پژوه دکتر جلال الدین کزازی درباره جایگاه شاهنامه فردوسی در جامعه ایران و اهمیت ترویج شاهنامه خوانی در مدارس گفتگو کردیم.

ایرانیان مدیون فردوسی هستند

دکتر قزاز معیار ایرانی بودن را آشنایی با شاهان فردوسی می‌داند و می‌گوید: «اگر می‌خواهید قضاوت کنید کدام یک از ایرانیان ایرانی‌تر است، باید میزان احساس او نسبت به فردوسی و شاهان را بسنجید. اگر فردوسی نداشت. شاهان سرود هیچ یک از شاعران بزرگ ایران به آن درجه نمی رسیدند و علاوه بر این اگر اکنون فارسی فصیح می گوییم باید به فردوسی و شاهان قدردانی کنیم حماسه بزرگ فردوسی شبیه کوه دماوند است که هر دو نماد ایران هستند. همانطور که شاهنامه در شعر فارسی جایگاه والایی دارد، دماوند نیز در کوهستان های ایران قابل احترام است.

اهمیت ترویج شاهنامه خوانی در مدارس

شاهنامه پژوه برجسته ضمن تاکید بر اهمیت شاهنامه خوانی در مدارس خاطرنشان کرد: اگر ایرانیان از سنین پایین شاهنامه را نشناسند نمی توانند خود را به درستی بشناسند و اگر هدف بچه های دبستانی باشد این آشنایی باید باشد. بر اساس توانایی های آنها به صورت سرود، ترانه، بازی و نمایش است، اما برای نوجوانان، آشنایی با شاهنامه باید با اشتیاق معلم همراه باشد و در این زمینه تنها آموزش کافی نیست، باید از هنر برای معرفی نوجوانان استفاده کرد. به این شاهکار ادبی

از زندگی نامه و سفرنامه تا شاهنامه شناسی

دکتر میرجلال الدین کزازی در پایان به معرفی آثار تازه منتشر شده خود در حوزه ادب و فرهنگ پرداخت و گفت: کتاب «گشایش در جنگل های پنهان» جلد پنجمین کتاب از زنجیره کتاب های تالیف شده در این حوزه است. حافظ شناسی و انتشارات آن منتشر شده است.در کتاب دیگری از همین زنجیره، جلد ششم، 20 غزل آغازین دیوان حافظ از منظر زیبایی شناسی و ایمان بررسی شده است، در این ماهها کتاب دیگری به نام تماشای زندگی من منتشر شده است. مقاله کوتاهی است که چند سال پیش نوشتم و انتشارات گویا ویرایش دیگری را منتشر کرده است و کتاب دیگر به نام عصر کاتالونیا است که قبلا چندین بار چاپ شده و گویا دوباره آن را منتشر کرده است.این کتاب گزارشی از سفر من است. چند سال پیش به اسپانیا

کتاب دیگری که گویا چند سال بعد منتشر کرد پانیان پاندا نام داشت که مجموعه مقالاتی درباره فرهنگ و ادبیات ایران است. کتاب دیگری که بازنشر شده کتابی به نام از کرافت تا ظهر است. این کتاب دیالوگ محور است که تا به امروز چهار بار منتشر شده است. کتاب راهنمای خرمی نیز متعلق به رشته شاهنامه شناسی است که توسط انتشارات گویا منتشر شده و جلد دوم کتاب نهدنامه داد است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا