بین الملل

فلسفه توجه به هندوانه، فال حافظ و آجیل در شب یلدا چیست؟

گروه فرهنگ خبرگزاری آنا دکتر سعید تصدیری یک استاد زبان و ادبیات فارسی یادداشتی به مناسبت شب یالتا در اختیار آنا قرار داده است که در ادامه می خوانید؛

چشمان خود را ببندید و خود را در گذشته تاریخ ایران تصور کنید؛ زمان های دور، هزاران سال پیش! شاید هفت هزار سال پیش، یا حتی قبل از آن! نمی دانیم اما گویا در دوره ای هستیم که بشر هنوز «نخ» را اختراع نکرده است. ما در میانه طولانی ترین شب سال هستیم که به “یالتا” معروف شده است.

یلدا یک نام سریانی است به معنای متولد یا متولد شده! «شب چله» نیز به همین معناست، عددی مرتبط با تولد یا تولد دوباره: چله نوشانی، چهلم متوفی، نوزاد و ….اجداد ما در این سرزمین، بر اساس چرخه دائمی ماه و خورشید و تغییر فصول، تقویمی را ایجاد کردند که در آن طولانی ترین شب سال، یردا را به یاد می آوردند که به اعتقاد آنها خورشید در روز 2017 به دنیا آمده است. تاریکی شب

چه باور مرموزی: این که شب طولانی و تاریک سرانجام “خورشید” را به دنیا آورد.ضرب المثل خودمان: «سفید آخر شب» نمادی از رویدادهای روشنگر در ناامیدی است. خورشید متولد شده در آغاز زمستان نوید روزهای زیبا و گرم است، اما بالاخره کدام منبع گرما قدرتمندتر از خورشید برای گرم نگه داشتن جهان است؟بیایید نه به چشم امروزی های امروزی، بلکه از دید ایرانیان باستان به این ماجرا نگاه کنیم.

اجداد ما در گاهشماری ها و تقویم های خود، سال را به دو «انقلاب» یا فصل تابستان و زمستان تقسیم می کردند و به جای بهار و پاییز از نام «اعتدال» استفاده می کردند.

آنها هیچ تلسکوپ پیشرفته و فضاپیمای پیشرفته ای ندارند، آنها فقط به آسمان نگاه می کنند، حرکت خورشید، ماه و ستارگان را زیر نظر دارند و آب و هوا و تغییرات آب و هوا را در سرزمین خود اندازه گیری می کنند، و به این نتیجه می رسند که روز و شب برابر است. در طول سال و همچنین هر سال طولانی ترین روز و طولانی ترین شب را در این سرزمین تجربه می کنیم.

بر اساس نجوم مدرن، “زمین” در مداری به نام منظومه شمسی به دور خورشید می چرخد ​​و در عین حال به دور خود می چرخد ​​و در موقعیت خود حرکت می کند؛ این چرخش در شیب 23.5 درجه رخ می دهد، بنابراین هنگامی که تابش خورشیدی وارد می شود. نیمکره شمالی زمین، برابری شب و روز (اعتدال بهاری) خواهد بود؛ همانطور که آن را به نام «نوروز» جشن می گیریم؛ با ادامه حرکت پرتوهای خورشید در نیمکره شمالی، روزها طولانی می شوند و شب ها تا اول جولای کوتاه می شوند و ما شاهد طولانی ترین روز (انقلاب/تابستان) هستیم. ما دوباره روز و شب برابر (اعتدال پاییزی) را تجربه می کنیم.

این زمانی است که پرتوهای خورشید وارد نیمکره جنوبی می شود و هر چه زمان می گذرد روزها کوتاه تر و شب ها طولانی تر می شود تا اینکه در 30 دسامبر به طولانی ترین شب سال می رسیم که انقلاب زمستانی یا آغاز زمستان است. ، و این روند تا اعتدال ادامه دارد.در ایران باستان به دلیل اعتقادات فراوانی که پیرامون آن وجود داشت، تمرکز مردم بر بلندترین شب سال بود.

آنها بر این باورند که جهان بر دو نیروی خیر و شر استوار است که همه چیزهای منفی و مثبت جهان را تحت الشعاع قرار می دهد. از نظر اجداد ما این دو را نمی‌توان در یک جا جمع کرد، مثل چراغی که دو حالت روشن یا خاموش دارد و صورت دیگری ندارد، انسان یا باید پلیدی را بپذیرد، یا دارای صفات خوب باشد. از خدا از.

با این تقسیم، تمام صفات خوب مربوط به جهان نور و تمام بدی های جهان به دنیای شیطان تاریک و سیاه بستگی دارد.

بر اساس این مفهوم، در یالتا، طولانی ترین شب سال، اهریمن قدرت بیشتری برای مبارزه با دنیای خوب دارد، بنابراین باید تجهیزات کامل تری برای مبارزه با این تاریکی ها به همراه داشته باشیم. شب، «خورشید» را به وجود می‌آورد، نمادی که در سفره یلدا شکل هندوانه‌ای قرمز به خود می‌گیرد.

استفاده از میوه های دانه دار درشت مانند انار و دانه های متعدد مانند آجیل نشانه برکت این سفره ها بر نازک شیطان است. ایرانیان تا پاسی از شب یعنی صبح آغاز زمستان در کنار عزیزان خود می نشینند و شب را به خنده و خنده می گذرانند تا اهریمن برنده نمادین این داستان باشد:

قافله زندگی شگفت انگیز می گذرد

داریب دمی با طرب گذشت

خانه دار غمگین طرف مقابل چه خواهد خورد؟ !

شب قبل از جام

شاعران ما روح این شب را درک می کنند و می دانند که اگرچه تاریکی این شب طولانی ترین رخداد است، اما پیروزی نور بر تاریکی حتمی است و در میان این پیشینیان، جایگاه شعری «حافظ» بی نظیر و خاص است.

بی آنکه خودش بداند چه نقش شگفت انگیزی در احیای «امید» و «امید» در میان مردم سرزمینش داشته است؛ گویا همه مردم ایران می خواهند از او بشنوند که آرزوهایشان به حقیقت پیوسته است.

در این تاریکی طولانی با برق امیدی در چشمانمان به سوی دیوان حافظ رفتیم و با او خواندیم:

دوستان گره را از زلف یار باز کنید

شب بخیر این داستان را بگو

تنها مردم هستند، دوستان جمع می شوند

آن را بخوانید و تحسین کنید

دکمه بازگشت به بالا