بین الملل

فناوری ارتش ایالات متحده برای شکار پشه به کمک آمد!

سراستاد رحیمی_ محققان توانستند اولین ویدئو از لحظه شکار لارو پشه را ضبط کنند. این شکار به قدری سریع انجام می شود که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. لاروهای شکارچی آبزی حدود 2 سانتی متر طول دارند. در حین شکار، این لاروها سر خود را مانند نیزه به سمت طعمه خود پرتاب می کنند.

بیشتر بخوانید:

سخنان جالب وزیر ارتباطات در مورد پاخور، فالوورها و خوشحالی از عدم نیاز به پلتفرم های آمریکا

ترفند جدید ایلان ماسک برای کسب درآمد از کاربران توییتر!

در این مطالعه چندین دهه، محققان از شکار سه گونه مختلف پشه فیلمبرداری کردند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که پشه ها در حین شکار، سر خود را به مدت حدود 15 میلی ثانیه به سمت طعمه خود پرتاب می کنند.

فناوری ارتش ایالات متحده برای کمک به کشتن پشه ها!

رابرت هنکوک، استاد زیست شناسی در دانشگاه دنور سیتی، اولین بار چند دهه پیش در یک کلاس حشره شناسی پزشکی در دوران دانشجویی این نوع شکار پشه را مشاهده کرد.

وی گفت: “در آن کلاس، زمانی که لارو T. amboinensis به طعمه خود پاسخ می داد، دانش آموزان سعی کردند لاروها را زیر میکروسکوپ ببینند. ما تصاویری مبهم از طعمه محبوس شده در دهان لارو پشه مشاهده کردیم.”

اما قدم بعدی در این مشاهدات بیش از 20 سال طول کشید تا دانشمندان کشف کنند که لاروها چگونه شکار می کردند.

هنکاک مشاهدات جدید را در دهه 1990 با استفاده از سریعترین سیستم نوری در آن زمان ثبت کرد. این سیستم نوری برای ارتش ایالات متحده برای ردیابی موشک ها ساخته شده است.

در این مطالعه، طعمه لارو با موچین های نگین دار جلوی دوربین گرفته شد تا لحظه شکار را ثبت کند. در نهایت آنها فیلم لاروهای شکار شده را با سرعت 340 فریم بر ثانیه ضبط کردند.

در مشاهدات خود، دانشمندان دریافتند که لاروها تحت فشاری که در شکم آنها ایجاد شده بود، حرکت کردند. علاوه بر این، یک دسته از موهای برس مانند در اطراف سر آنها به جارو کردن طعمه در آرواره ها و دندان های تیز شکارچیان کمک می کند.

طبق این مطالعه، طعمه P. ciliata به طور کلی به صورت محوری خطی است، در حالی که T. amboinensis تمایل دارد با قوس بدن و پیچش سر همراه باشد.

فناوری ارتش ایالات متحده برای کمک به کشتن پشه ها!

پس از آن، این پروژه تا سال 2020 متوقف شده است. این بار، محققان از دوربینی استفاده کردند که قادر به ضبط 4352 فریم در ثانیه بود و لاروهای گونه S. cyaneus را در حین شکار مشاهده کردند.

این مشاهدات نشان می دهد که لارو S. cyaneus از حرکات سریع دم برای کشیدن طعمه خود به سمت دهان خود در طول شکار استفاده می کند. وقتی این پشه قربانی خود را می گیرد، به سرعت دهان خود را باز و بسته می کند و آن را می بلعد.

227227

دکمه بازگشت به بالا