برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

فواید بوتاکس کف دست

هایپرهیدروز (Hyperhidrosis) به تعریق بیش از حد بدن و عرق کردن غیر طبیعی گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند گاهی زندگی روزمره فرد را با اختلال رو به رو کند. این تعریق بیش از حد در اکثر افراد مبتلا در کف دست مشاهده می‌شود که بر بسیاری از فعالیت‌های روزمره فرد تأثیر مستقیم دارد تا حدی که نام این مشکل را فلج خاموش نهاده‌اند؛ اما خوشبختانه برای این مشکل می‌توان از طریق تزریق بوتاکس اقدام کرد.

زمانی که فرد با مشکل هایپرهیدروز کف دست مواجه است، متخصص با اقدام به فلج موقت اعصابی می‌کند که در کف دست وظیفه فعال کردن غدد تعریق را به عهده دارد. این اعصاب در زمان گرما فعال می‌شوند تا بدن را خنک نگه دارند؛ اما در فرد مبتلا به هایپرهیدروز بیش از حد طبیعی فعال است و در فصل سرما نیز فعالیت دارد. با تزریق بوتاکس این اعصاب فلج می‌شوند و تعریق متوقف می‌شود.

بدون شک مزایایی که تزریق بوتاکس به کف دست دارد سبب شده تا افراد بسیاری به انجام چنین کاری روی بیاورند. از جمله مهم‌ترین مزیت آن نحوه تزریق بوتاکس کف دست است که بدون نیاز به عملیات سنگین و سخت و تنها با تزریق ماده بوتاکس توسط سرنگ انجام می‌گیرد. جلسه تزریق بوتاکس کف دست معمولاً به حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. بعد از آن بیمار می‌تواند در روزهای آینده شاهد کاهش میزان تعریق در دست‌های خود باشد. طبق تمامی این گفته‌ها میتوان مزیت‌های تزریق بوتاکس کف دست را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سریع و بدون دردسر بودن مراحل انجام کار
 • بدون عارضه جانبی خطرناک و اذیت کننده
 • عدم نیاز به گذراندن دوران نقاهت طولانی مدت
 • ظاهر شدن سریع نتایج مورد انتظار بعد از تزریق بوتاکس
 • ماندگاری بالا

ناگفته نماند که مزایای تزریق بوتاکس کف دست تا حد زیادی به کیفیت ماده بوتاکس و انجام درست و اصولی مراحل تزریق نیز بستگی دارد. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند تا برای حفظ نتایج حاصل از آن در فواصل زمانی مشخص و به طور مکرر تزریق بوتاکس به کف دست را انجام دهید.

تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع است که در مطب پزشک متخصص پوست و مو انجام می‌شود. پزشکان معمولاً از شما می‌خواهند که دو یا سه روز قبل از تزریق، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید تا از کبودی در ناحیه درمان جلوگیری شود. در روز تزریقِ بوتاکس کف دست، ابتدا یک تست ید و نشاسته برای مشخص شدن نقاطی که بیشترین تعریق را دارند انجام می‌شود و محل تزریق علامت‌گذاری می‌شود. سپس پزشک، تزریقات متعددی را بر روی کف دست انجام می‌دهد و برای کاهش درد از روش‌هایی چون کمپرس یخ، بیحسی موضعی و دستگاه‌های خنک کننده پوست استفاده خواهد کرد.

Benefits of palm botox

مراقبت‌ های قبل از تزریق بوتاکس کف دست که باید رعایت شود شامل:

 • چند روز قبل از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق کف دست و کف پا، از خوردن غذاهای بسیار چرب خودداری کنید.
 • حداقل از یک هفته قبل از تزریق، از استعمال هر نوع دخانیات امتناع کنید.
 • یک هفته قبل از تزریق، به هیچ وجه مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • حداقل ۲۴ ساعت قبل از تزریق، از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید
 • از خوردن مواد غذایی همچون مارچوبه، سیر، پیاز و همچنین نوشیدن قهوه خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس

مراقبت‌های بعد از بوتاکس کف دست که باید رعایت شود تا شما بیشتر شود شامل:

 • بهتر است تا ۳ روز بعد از جلسه درمانی، از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از درمان، از رفتن به سونا و جکوزی خودداری کنید.
 • سعی کنید تا ۱ الی ۲ روز پس از تزریق دخانیات استعمال نکنید و مشروبات الکلی استفاده ننمایید.

تزریق بوتاکس برای عرق کف دست بیش از حد در زنان باردار یا مادران شیرده تجویز نمی‌شود. این روش همچنین برای کسانی که دارای مشکلات عضلانی یا عصبی هستند یا به خاطر این مشکلات تحت درمان می‌باشند، توصیه نمی‌شود.

برای اینکه نتیجه درست و با میزان ماندگاری بالا را بگیرید این تزریق باید توسط پزشک ماهر انجام شود. معمولاً بوتاکس شش ماه ماندگاری دارد و در برخی افراد تا یک سال هم دیده شده است.خوشبختانه این تزریق عوارض خطرناکی برای بیمار به دنبال ندارد، تنها ممکن است در ناحیه تزریق درد وجود داشته باشد و همین‌طور کبودی محدودی به وجود بیاید که تا چند روز بعد رفع خواهد شد.

بوتاکس کف دست یکی از روش هایی است که بدرمان عرق کف دست با بوتاکس میتوان از آن استفاده کرد. در واقع یک نوع سم است که از گونه ای باکتری ساخته می شود. این سم هنگامی که به عضله ای تزریق شود، باعث میشود آن عضله به طور موقت فلج شود. زمانی که فرد با مشکل هایپرهیدروز کف دست مواجه است، متخصص با تزریق بوتاکس در آن ناحیه، اقدام به فلج موقت اعصابی می کند که در کف دست وظیفه فعال کردن غدد تعریق را به عهده دارد و باعث میشود تعرق در کف دست کمتر شود.

در بوتاکس کف دست، ابتدا پزشک، ناحیه تحت درمان را بی حس می‌کند تا بیمار دردی در هنگام تزریق بوتاکس احساس نکند. سپس ناحیه مورد نظر را بر اساس غده های تعرق، تقسیم ‌بندی می‌کند و با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف، تزریق بوتاکس را شروع میکند. بعد از تزریق بوتاکس در کف دست، میزان تعرق دست‌ها به مدت حداکثر ۱۰ ماه کاهش می‌یابد. توجه کنید که برای افزایش ماندگاری نتایج نهایی بوتاکس، باید هر چند وقت یک بار، فرآیند تزریق را تمدید کنید.

عوارض بوتاکس کف دست

عوارض بوتاکس کف دست چندان نگران کننده نیست. خوشبختانه این نوع تزریق بوتاکس عوارض خطرناکی برای بیمار به دنبال ندارد. اما اگر دکتر شما چندان حرفه ای نباشد و متخصص این کار نباشد، مواردی همچون کبودی در محل تزریق به طور موقت، بروز ضعف در عضلات محل تزریق، خون مردگی و لخته شدن خون در ناحیه زیر پوست را به عنوان عوارض بوتاکس کف دست میتوان عنوان کرد که همه ی این موارد به صورت موقت خواهند بود.

فواید بوتاکس کف دست

از فواید بوتاکس کف دست، میتوان به تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز اشاره کرد. این سم زمانی که به یک عضله تزریق شود، باعث فلج موقت آن عضله می شود. زمانی که فرد مشکل هایپرهیدروز کف دست را دارد، متخصص با تزریق بوتاکس به کف دست، اقدام به فلج موقت اعصابی می کند که در کف دست وظیفه فعال کردن غدد تعریق را به عهده دارند.  به طورمثال افرادی که ساکن مازندران و یا شهرهای مرطوب هستند، و از تعرق بیش از حد کف دست های خود رنج میبرند، بوتاکس کف دست میتواند راه حل مناسبی برای حل مشکل آنها باشد.

هزینه بوتاکس کف دست

هرینه ی بوتاکس کف دست طوری نیست که بیمار را نگران کند. اکثر افراد فکر میکنند که هزینه ی بوتاکس کف دست بسیار زیاد است و نمی توانند هزینه آن را تامین کنند. اما اصلا این طور نیست و هزینه بوتاکس کف دست دارای یک نرخ معمول و عادی است که همه افرادی که دچار تعرق کف دست هستند، با نظر متخصص می توانند از این روش درمانی استفاده کنند و لازم نیست نگران هزینه های بالای آن باشند. البته باید به این نکته توجه داشت که به طور دقیق نمی توان هزینه ی بوتاکس کف دست را تخمین زد، زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند: نوع برند بوتاکس، ناحیه تزریق بوتاکس، ترکیبات بوتاکس، تعداد تزریق بوتاکس و حتی انتخاب کلینیک پوست و مو، تزریق بوتاکس نیز در میزان قیمت تاثیر دارد.

مراقبت های لازم، قبل از بوتاکس کف دست

مراقبت های لازم قبل از بوتاکس کف دست یکی از کارهاییست که باعث تاثیرگذاری بیشتر بوتاکس خواهند شد. یکی از مهم ترین اقدامات قبل از تزریق بوتاکس کف دست، شرکت کردن در جلسات مشاوره و صحبت در خصوص شرایط پزشکی یا موارد دیگر است. توصیه می شود که چند روز قبل از تزریق، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و نوافن خودداری شود، چرا که این داروها می توانند احتمال کبودی در ناحیه تزریق را افزایش دهند. به علاوه این که، پزشک را در جریان تمام داروهایی که مصرف می کنید، قرار دهید. موارد زیر از جمله موارد دیگری که باید قبل از انجام تزریق رعایت کنید، عبارت اند از:

۱_ چند روز قبل از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق کف دست و کف پا، از خوردن غذاهای بسیار چرب خودداری کنید.

۲_  از یک هفته قبل از تزریق، از استعمال هر نوع دخانیات اجتناب کنید.

۳_ یک هفته قبل از تزریق، به هیچ وجه مشروبات الکلی استفاده نکنید.

۴_ همان طور که گفته شد، 24 ساعت قبل از تزریق، از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید

۵_ از خوردن مواد غذایی همچون مارچوبه، سیر، پیاز و غذاهایی که شامل این مواد هستند، و همچنین نوشیدن قهوه خودداری کنید.

مراقبت بعد از بوتاکس کف دست

مراقبت های لازم بعد از بوتاکس کف دست را باید جدی گرفت تا از بروز عوارض تزریق بوتاکس جلوگیری کنید. اگر تزریق بوتاکس را در یک کلینیک تخصصی و توسط افراد حرفه ای و کار بلد انجام بدهید، پس خیالتان از بابت عوارضی که ممکن است با آن رو به رو شوید راحت باشد. اما به هر حال لازم است که شما پس از تزریق بوتاکس مراقبت هایی را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید. مانند:

۱_ تا ۲۴ ساعت پس از تزریق کف دست خود را ماساژ ندهید.

۲_ فعالیت فیزیکی سنگین را ممنوع کنید.

۳_ دستان خود را با آب داغ نشویید.

۴_ در صورت بروز کبودی، جهت درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

۵_ بهتر است تا سه روز بعد از جلسه درمانی، از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

۶_ تا 24 ساعت بعد از درمان، از رفتن به سونا و جکوزی خودداری کنید.

۷_ تا 1 الی 2 روز پس از تزریق، دخانیات استعمال نکنید و مشروبات الکلی استفاده ننمایید.

چه کسانی نباید بوتاکس کف دست را انجام دهند؟

کسانی که نباید بوتاکس کف دست را انجام دهند و یا قبل از انجام بوتاکس باید حتما شرایط خود را برای پزشک مطرح کنند، شامل افراد زیر هستند:

۱_ خانم های باردار و شیرده

۲_ افراد مبتلا به بیماری ها و اختلالات عصبی

۳_ افراد مبتلا به بیماری های عضلانی

۴_ افرادی که آنتی بیوتیک های گلیکوزیدی مصرف می کنند

۵_ افرادی که نسبت به سم بوتولینوم حساسیت دارند و در گذشته، بعد از تزریق بوتاکس دچار واکنش های آلرژیک شده اند

۶_ افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

۷_  زیر ۱۸ سال

۸_ افراد مبتلا به هاپیرهیدروز که در اثر یک بیماری دیگر ایجاد شده باشد.

۹_ افرادی که در گذشته برای برداشتن غدد عرق، جراحی انجام داده اند.

۱۰_ افراد مبتلا به اختلالات شدید در رابطه با لخته شدن خون

۱۱_ افرادی که به عفونت مکرر یا عفونت سیستمیک در ناحیه تزریق دچار هستند. (در این صورت از شخص خواسته می‌شود که پس از رفع عفونت برای درمان مراجعه بکند.)

۱۲_ افرادی که دچار عارضه ای هستند که می تواند در عملکرد عصبی و عضلانی اختلال ایجاد کند. مانند میاستنی گراویس، سندروم ایتون- لمبرت یا بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک.

ماندگاری بوتاکس کف دست چه قدر است؟

ماندگاری بوتاکس کف دست دائمی نیست اما میتواند برای بیمار راضی کننده باشد. این روش درمانی، نتایج موقتی را به همراه دارد و میزان ماندگاری آن در هر فردی، با توجه به کیفیت ماده تزریقی و انجام صحیح آن توسط متخصص، متغیر است و می تواند در حدود ۴ تا ۹ ماه ماندگاری داشته باشد. بعد از این مدت، می توانید با مشورت پزشک خود، تزریق مجددی را انجام دهید که معمولا توصیه می شود این روش درمانی را هر شش ماه یک بار مجددا انجام دهید تا به نتایج ایده آل خود برسید.

 

دکمه بازگشت به بالا