خانواده و جامعه

قالیباف: حل مشکلات اقتصادی به اراده ما بستگی دارد

رئیس کنفرانس شورای اسلامی گفت: بر اساس 43 سال تجربه در حوزه های مختلف می گویم اکنون با وجود مشکلات اقتصادی، هم گامی برای حل مشکل هستیم و هم گامی برای شکست و نتیجه بستگی به این دارد. اراده ماست؛ متأسفانه ما حل مشکلات را یاد گرفته ایم، به خدا، به مردم اعتقاد نداریم و به خودمان سنت های مقدس ربطی به ما ندارد، ما به دنبال حل مشکلات با سازوکارهای دولتی هستیم.

به گزارش patc، محمدباقر قالیباف در دیدار با رئیس دادگاه خانواده کشور با بیان اینکه این جلسه در مجلس برگزار شد، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی درباره گام دوم انقلاب فرمودند که باید ایران قدرتمند بسازیم. ما باید احکام و فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) را ببینیم تا خانواده را کامل کنیم، باید باور کنیم که زن محور خانواده است، اما متأسفانه برای حفظ جامعه نگاهی فراتر از آن داشته ایم. خانواده همه چیز

کلیباو افزود: دیروز در صحن علنی به خانم کزالی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفتم که قانون دو مسئولیت به شما داده است؛ اولی رهبری خانواده و دومی شاخص تغییر؛ جامعه حوزه های آسیب است. همچنین به صورت قانونی به وزارت کشور محول شده است و این وظایف باید در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده با جدیت انجام شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر به نظام خانواده بپردازیم بسیاری از مشکلات جامعه حل می شود، گفت: زمانی که شهردار شدم همیشه تاکید داشته ام که باید بین خانواده، مسجد، خانواده ارتباط برقرار شود. جامعه و مدرسه اگر وقتی در قدرت هستیم یاد بگیریم بین این موارد ارتباط برقرار کنیم، باید مشکلات اقتصادی را حل کنیم، آن وقت فرزندان زمانه خود خواهیم بود.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه بسترهای ازدواج و تشکیل خانواده در صورتی می تواند موفق باشد که مبتنی بر فرهنگ اسلامی – ایرانی باشد، گفت: زمانی که برای راه اندازی پلتفرم شریک آمدم به من انتقاد شد، اما امروز شاهد همین راه هستیم، حدودا 200000 خانواده با روش سنتی ازدواج بر اساس فرهنگ ما است، بنابراین تمرکز بر مسائل خانوادگی باید تغییر کند.

وی با بیان مشکلات اقتصادی کشور تاکید کرد: با توجه به 43 سال تجربه در حوزه های مختلف می گویم اکنون با وجود مشکلات اقتصادی، هم یک قدم برای حل مشکل هستیم و هم یک قدم برای شکست و نتیجه بستگی دارد. ما وجود دارد، متأسفانه ما یاد گرفته ایم که مشکلات را حل کنیم، به خدا اعتماد نداریم، به مردم اعتماد نداریم، به خودمان اعتماد نداریم، سنت های مقدس به ما ربطی ندارد و ما به دنبال حل مشکلات از طریق سازوکارهای دولتی هستند.

قاسم پور: مجلس یازدهم به دنبال رسیدگی به موضوعات مختلف در حوزه مهریه و سرپرستی و حفظ حقوق فردی است.

فاطمه گاسمپل، رئیس فراکسیون زنان در مجلس نیز معتقد است که مسائل زنان و خانواده از مهم ترین مسائل جامعه است و افزود: بله.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در همایش شورای اسلامی ادامه داد: مرکز پژوهش های مجلس این کار را قبل از شروع این مجلس آغاز کرد و پس از آن جلسه مشترکی برای بحث مهریه، سرپرستی و … داشتیم. در مجلس یازدهم تاکید بیشتری پیدا کرد.

وی در ادامه تفاوت رویکرد را یکی از معضلات جدی می داند که هیچ گاه مشکلات حوزه خانواده را حل نمی کند، افزود: در نظر داریم تلاش ها را مؤثر کنیم، بنابراین شورای اجتماعی و قوه قضاییه نیز اعلام کرده اند که حقوق و کرامت زنان حفظ خواهد شد.

کاسنپول ادامه داد: در قالب فراکسیون زنان مجددا با آقای ادگر دیدار کردیم، آمار طلاق ها را بررسی کردیم و در نهایت تصمیم گرفتیم کارگروه مشترک دو قوه را برای حل مشکل تشکیل دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه به دنبال ارتقای جایگاه نماینده حقوقی قوه قضائیه هستیم، افزود: امیدواریم در جلساتی از این دست به مسائل نظام خانواده از نزدیک گوش داده شود و نظرات قضات هماهنگ شود که در نهایت منجر به قانونی که به نفع مردم باشد».

غضنفرآبادی: پیشنهاد قاضی اصلاح حکم مالی

موسی غازان فرآبادی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز در این نشست از تکمیل بررسی طرح بازنگری اجرای احکام اقتصادی توسط این کمیسیون خبر داد. در آن جلسه گفت: آن را به شما می دهیم و می گذاریم در این مورد مشورت کنید.

در این جلسه تعدادی از قضات و رؤسای دادگاه های خانواده از سراسر کشور به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود در حوزه خانواده پرداختند که غالباً شامل موضوعاتی مانند طلاق، حضانت، مهریه و فرزندان مطلقه می شود.

شرکت کنندگان معتقد بودند که مهمترین نکته برای جلوگیری از افزایش طلاق، مشاوره قبل از ازدواج و آموزش مهارت های زندگی به زوجین است. آنها همچنین بر لزوم تغییر قانون در حوزه حمایت از خانواده تاکید کردند تا برخی از مفاد آن منجر به تاخیر در دعاوی در این زمینه نشود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا