عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! خطوط کنار جاده برای ما مهمتر از تنقلات آخر شب است. حالا اگر بچه نارس داشته باشید و چند میلیون رند برای تاریخ عروسی خرج کنید فرقی نمی کند.

patc پلاس: امروز سالگرد یک روز خاص در ایران است. در چنین روزی دو سال پیش 9/9/2013 رند 9/9/2013 ایرانیان پشت درب اتاق زایمان صف کشیدند تا در 24 ساعت 3000 نوزاد به دنیا بیایند و رکورد جدیدی در تولد نوزاد در کشور ثبت کنند. تبدیل شود.

اما آیا ثبت تاریخ تولد لنده تنها دغدغه برخی بود؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های مردم با گذشته بسیار متفاوت بوده و داشتن شماره تلفن همراه رند و تاریخ ازدواج رند و حتی پلاک رند امروزه برای مردم بسیار ارزشمند شده است.بسیار محترم. چرا الان اینقدر قیمتش پایین اومده؟

برداشت ها و برداشت های انسان از معنای زندگی به شدت تغییر کرده است

دکتر محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) معتقد است: «همانطور که گفتید، آمار نشان می دهد که رکورد تولد نوزاد در تاریخ 99/9/99 شکسته شده است، این موضوع ما را واجب می کند تا ارزش های اجتماعی را تحت فشار قرار دهیم. روند تغییر اجتماعی رند و نگرش چرا تاریخ تولد رند، تاریخ ازدواج رند، شماره تلفن همراه رند، شماره پلاک رند و … به ثروت گرانبهای مردم در جامعه مدرن تبدیل شده است. وقوع تغییرات زمین لرزه ای رخ داده است.

وی ادامه داد: معنای زندگی این است که مردم آن را چه تفسیر می کنند و چگونه با آن مواجه می شوند، در ادبیات جامعه شناسی می گوییم که هر فردی زندگی را بر اساس سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود تفسیر و تفسیر می کند، رند در جامعه ما این است که تاریخ در به نوعی به یک ارزش و در واقع معیار غرور تبدیل شده است و در چشم و ذهن قشر وسیعی از جامعه معنای خوب و عادی دارد. چیزی که ما آن را سبک زندگی لوکس می نامیم.

آرزوی لوکس بازی کن!

این جامعه شناس درباره محبوبیت اخیر فرهنگ تجمل گرایی توضیح می دهد: «به جرأت می توانم بگویم که نسل جدید تجمل بودن چیزی است که در زندگی اتفاق می افتد. این نسل می خواهند آنطور که می خواهند زندگی کنند، می خواهند دنیا و درک ما را تغییر دهند. از نظر پدیدارشناسی، اگر بخواهیم معنای زندگی را در نگاه مردم بفهمیم، باید وارد دنیای معنوی و زندگی مردم شویم و پدیده ها را آن گونه که هستند ببینیم.

دکتر رحیمی می‌گوید: «با ورود به روان افرادی که به داستان‌های رند کشیده شده‌اند، متوجه شدیم که این افراد خواسته‌های انباشته زیادی دارند و قصد داشتند خود را از دیگران متمایز کنند و به هر طریق ممکن به خود ببالند؛ اما انسان امروزی دلیل اینکه ارزش ها تغییر می کنند و سطحی می شوند به این دلیل است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم با این شرایط و هنجارهای آنها سازگار می شوند و جامعه را درونی می کنند. و فرهنگ تغییر می کند، با چالش های جدیدی روبرو می شوند و بر آن غلبه می کنند، سعی می کنند از نمادهای موقعیتی نادرست برای ابراز خود به دیگران و جامعه استفاده کنند.”

در 22 فوریه 2022 چه اتفاقی افتاد؟

وی با اشاره به اینکه گذر از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: مردم از یک سو پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه می شوند و در این تضاد اجتماعی با یک موضوع مواجه شدیم. تغییر در ارزش ها، مجموعه جدیدی از ارزش های اجتماعی پدیدار می شود، جامعه پذیری در این مرحله ضروری است (منظورم دوره گذار است) افراد باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه شیوه زندگی خود را مدیریت کنند.

برای پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این امر هستیم؟ وی گفت: در مورد اینکه آیا این سبک زندگی مختص ما ایرانیان و جهان سومی است، باید بگویم که ما نیز چند ماه پیش شاهد تاریخ (22/02/2022) بودیم، اما در این تاریخ تولد نارس رخ نداد. و هیچ اتفاقی نیفتاد.» به غیر از این، زندگی طبق روال پیش رفت. واقعیت این است که شرایط اجتماعی امروز تغییری در ارزش‌های نسل جوان ایجاد کرده است که ناشی از تغییرات تکنولوژیکی، تسهیل ارتباطات و افزایش رونق نسبی است.

وی همچنین افزود: جوامع توسعه یافته این تغییرات را تشخیص داده اند و در مقابله با تغییرات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل کرده اند، بنابراین رفتار روزمره مردم بر اساس عقلانیت است. رفتار اغلب و اغلب آگاهانه نه بر اساس تأمل و محاسبات عقلانی، بلکه بر اساس عادت و «چمباتمه زدن» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا