فرهنگ و هنر

لزوم توجه بیشتر دستگاه های استان مرکزی به تکمیل موزه دفاع مقدس

ایزنر/سنترال نماینده مردم اراک، کامیجان و خنداب در شورای اسلامی با بیان اینکه موزه دفاع مقدس مانند سایر موزه های ارائه دهنده تاریخ ایران، شایسته توجه همه نهادها و سازمان های مختلف است، تصریح کرد: این موزه نیز به عنوان موزه دفاع مقدس در این موزه قرار دارد.

محمدحسن العاصفری هشتم آبان ماه در جلسه کمیته هماهنگی حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در استان مرکزی افزود: یکی از عواملی که به ما امکان می‌دهد شناخت خوبی داشته باشیم. دشمن و قادر به شناسایی و از بین بردن دسیسه دشمن، دفاع الهی را نباید فراموش کرد. اگر می‌خواهیم از توطئه و تهدید علیه ملت خود رها شویم، باید دفاع مقدس را برای خود و نسل‌های آینده در نظر داشته باشیم.

وی گفت: دفاع مقدس حرکت و مقاومت بزرگ ملت ایران در برابر رژیم بعث عراق و 37 کشور جهان است، ملت ایران فداکارانه نگذاشت دشمن هر کاری می خواهد بکند.

اسفاری گفت: موزه دفاع مقدس مانند سایر موزه‌هایی که تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارند، شایسته توجه و توجه همه نهادها و سازمان‌های مختلف است. قانونگذاران هیچ مانعی برای کمک به حفظ یاد و خاطره دفاع مقدس نگذاشته اند و همه دستگاه ها بر حفظ یاد و خاطره دفاع مقدس تاکید کرده اند.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر اراک و شهرداری اراک در این زمینه کمک زیادی کرده اند و امیدواریم کمک بیشتری کنند، افزود: آموزش هم بسیار خوب است، می توانید دانش آموزان را به بازدید از موزه دفاع مقدس ببرید تا دانش آموزان می توانند دفاع از شهادت، ایثار و قداست را بیاموزند. آشنا شدن. ما که مدام در خطر جنگ از جانب دشمن هستیم، هر چقدر در امر دفاع الهی انجام دهیم، کافی نیست.

سرهنگ گورامرضا کریمی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: کمیته هماهنگی از ابتدای سال یک جلسه و دو جلسه در قالب شورای بزرگداشت برگزار کرده است. یکی از مأموریت های نیروهای مسلح، تدوین دانشنامه دفاع الهی است.

وی افزود: دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی از سال 1394 اقداماتی را برای تدوین انجام داده و در حال حاضر 110 عنوان، 123 جلد جدید و 123 مدخل جدید در حوزه دانشنامه تدوین کرده است. مشکل تالیف دایره‌المعارف‌های ما بحث و هماهنگی منابع است که متأسفانه پیگیری‌هایی صورت نگرفت.

کریمی گفت: در سال 1398 حدود 150 میلیون تومان برای دانشنامه تدریس شد که تنها 60 میلیون آن به دلیل عدم تخصیص اعتبار باقی مانده توسط دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص یافت. 197 میلیون تومان اعتبار در سال 1400 تصویب شد که دانشگاه آزاد اسلامی تخصیص نداد، متاسفانه در سال 1401 هم اعتباری تصویب نشد. تعهد ما این بود که دانشنامه را در سال 1401 تکمیل کنیم، اما با تعداد واحدهای اختصاص داده شده، این امکان فراهم نشد.

کریمی با اشاره به اینکه یکی از وظایف ما تالیف کتاب در حوزه دفاع مقدس است، افزود: در سال 1400، 41 عنوان کتاب در استان مرکزی منتشر کردیم، اما متأسفانه امسال 6 عنوان کتاب منتشر شده و 9 عنوان کتاب در این زمینه وجود دارد. آماده چاپ است دستگاه های استانی باید در زمینه چاپ کتاب های حوزه دفاع مقدس کمک بیشتری کنند.

وی گفت: 20 کتاب صوتی تهیه شده که صدا و سیما در این زمینه همکاری داشته است. متأسفانه تنها سه دستگاه اجرایی در استان یعنی اداره کل کمک ها و امور خیریه، سازمان آب منطقه ای و دانشگاه اراک برای چاپ این کتاب همکاری کرده اند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر آثار با ارزش دفاع مقدس استان مرکزی با اشاره به باغ موزه دفاع مقدس اراک افزود: تلاش زیادی برای باغ موزه دفاع مقدس در استان مرکزی همکاری های زیادی بین استان، شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است اما هنوز تا اتمام راه زیادی باقی مانده است، راه زیادی در پیش داریم. در بازدید رئیس جمهور از استان 65 میلیارد تومان اعتبار مصوب شد که 5 میلیارد آن برای بناها و 60 میلیارد برای موزه ها بود تا موزه دفاع مقدس در اسرع وقت تکمیل شود.

کریمی همچنین با معرفی یادمان های شهدا در استان مرکزی بیان کرد: در ابتدای سال 1401 نزدیک به 2000 یادمان نیمه کاره در سراسر کشور وجود داشت و 17 بقعه ناتمام در استان ما وجود داشت که قرار بود تا پایان سال تکمیل شود. امسال. سال ما از تمام توان و افراد خوب خود برای به پایان رساندن یادبود استفاده خواهیم کرد. در بین سهمیه ایثارگران استان مرکزی 44 شهید مرکز دولتی با 124 نفر، 6 شهید مرکز نظامی با 6 کرسی، مرکز علمی با 25 شهید با 13 کرسی و شهدای ادارات با 4 کرسی و 3 کرسی حضور دارند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا