بین الملل

لوکاشنکو از احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس خبر داد

رئیس‌جمهور بلاروس می‌گوید کشورش می‌تواند در برابر تهدیدهای خارجی سلاح هسته‌ای داشته باشد.

patc به نقل از الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس گفت: در صورت لزوم، اگر دشمنان و دشمنان ما دست به چنین اقدامات احمقانه و بی‌ملاحظه‌ای بزنند، نه تنها سلاح هسته‌ای خواهیم داشت، بلکه سلاح‌های ابرهسته‌ای و آینده نیز خواهیم داشت. همچنین برای حفاظت از خاک خود مستقر می‌شویم. .

وی همچنین گفت که بلاروس در حال بررسی خرید چندین سامانه موشکی زمین به هوای اس-400 روسیه برای استقرار در نزدیکی مینسک پایتخت بلاروس است.

لوکاشنکو گفت: “ایالات متحده باید بپذیرد که اطلاعات آنها بی ارزش است.”

وی در پاسخ به سوال رسانه های خارجی در مورد تهدید بلاروس برای حمله به اوکراین، گفت: آیا هنوز معتقدید که ما از اینجا به اوکراین حمله خواهیم کرد؟ آیا هنوز روی این ایده دیوانه وار کار می کنید؟

وی تاکید کرد: روسیه و بلاروس مواضع خاص خود را دارند. یک معاهده بین بلاروس و روسیه وجود دارد. در واقع ما اینجا فقط یک ارتش بلاروسی-روسی داریم، به عبارت دیگر یک ارتش. این موضع رسمی ماست. لطفاً وقتی موضع شما را پذیرفتیم، این موضع را در نظر بگیرید.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه ایالات متحده در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای دور و مجاور بلاروس و روسیه مانند اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی در هزاران مایلی، حضور نظامی دارد، گفت: “شما اینجا هستید.” ، چه کاری انجام می دهید؟ چیزی برای سرزنش ما وجود ندارد. ما هیچ نیروی مسلحی در کانادا یا مکزیک نداریم. آرام باش! باید به کل جامعه بین المللی اعتراف کنید که اگر کمی صادق باشید، دیروز اصرار داشتید که روسیه و بلاروس قرار است به اوکراین حمله کنند. ما این کار را نکردیم. حتی اگر میلیاردها دلار خرج کنید، اطلاعات شما بی ارزش است. حداقل قبول کن

او افزود که اوکراین با آگاهی از پیامدهای اقتصادی و تشدید هیستری نظامی، شروع به کم اهمیت جلوه دادن خطر جنگ کرد. اقتصاد اوکراین 15 میلیارد دلار از دست داد و ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، سعی کرد خطر حمله را کم اهمیت جلوه دهد. همین، یک نمایش. رهبران غربی و اوکراینی باید بپذیرند که شکست خورده اند.

پیش از این ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس گفته بود که پس از رزمایش مشترک مینسک و مسکو در مرز اوکراین، «هیچ نظامی روسی» در اوکراین باقی نخواهد ماند.

مارکی در یک کنفرانس خبری در مینسک، پایتخت این کشور گفت: «پس از آموزش با روسیه، هیچ نیروی (روس) یا واحدی از تجهیزات نظامی در خاک بلاروس باقی نخواهد ماند. او گفت که وزارت دفاع و لوکاشنکو این را به وضوح بیان کرده اند.

روسیه این هفته از پایان برخی مانورهای نظامی در نزدیکی مرز اوکراین از جمله در بلاروس خبر داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا