بین الملل

لوکاشنکو: به پناهجویان کمک کردیم تا به اتحادیه اروپا بروند

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس به بی بی سی گفت که ارتش لهستان به احتمال زیاد به پناهجویان کمک می کند تا از مرز به لهستان عبور کنند.

با این حال، به گزارش patc، وی درخواست پناهجویان برای سفر به منطقه مرزی را نیز رد کرد.

لوکاشنکو در مصاحبه ای اختصاصی در کاخ ریاست جمهوری در مینسک بلاروس گفت: “من فکر می کنم این بسیار ممکن است. ما اسلاو هستیم. ما قلب داریم. نیروهای ما می دانند که پناهجویان به آلمان می روند.”

رئیس جمهور بلاروس گفت: “شاید کسی به آنها (پناهجویان) کمک کرده باشد. من حتی برایم مهم نیست.”

با این حال او درخواست هزاران پناهجو برای ایجاد بحران مرزی را رد کرد.

“من به آنها گفتم که نمی خواهم پناهجویان را در مرز بازداشت کنم. آنها را در مرز می گذارم. اگر از این به بعد تا مرز بلند شوند جلوی آنها را نمی گیرم. زیرا آنها به من نمی آیند. لوکاشنکو گفت کشور. آنها به کشور شما خواهند رفت. منظورم همین است. اما من آنها را دعوت نکردم (سرحد) به آنجا بروند. صادقانه بگویم، من نمی خواهم آنها از بلاروس عبور کنند.”

الکساندر لوکاشنکو از سال 1994 در بلاروس قدرت را در دست داشت، اما انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهور با انتقاد گسترده غرب مواجه شد و اتحادیه اروپا آن را به رسمیت نشناخت.

اتحادیه اروپا او را به ایجاد بحران های مرزی با لهستان، لیتوانی و لتونی در تلافی تحریم های اعمال شده علیه کشورهایشان متهم کرد.

اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه بلاروس اعمال کرده است زیرا بلاروس مخالفانی را که پس از انتخابات اوت 2020 تظاهرات گسترده ای برگزار کردند، سرکوب کرد.

در جریان این تظاهرات هزاران معترض و فعال اپوزیسیون بازداشت شدند. سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان، پس از ادعای پیروزی در انتخابات، مجبور به فرار از بلاروس شد.

تیم خانم تیخانوفسکایا از بی‌بی‌سی به دلیل پذیرش مصاحبه امروز با الکساندر لوکاشنکو انتقاد کردند و آن را “فرصتی به دیکتاتور” خواندند.

حداقل 2000 پناهجو که بیشتر آنها از خاورمیانه بودند، در کمپ های نزدیک مرز بین بلاروس و لهستان گیر افتاده بودند تا این که این هفته به یک انبار تدارکات در نزدیکی مرز منتقل شدند.

تخمین زده می شود که حدود 5000 پناهجو هنوز در بلاروس هستند، اگرچه صدها پناهجو دیروز (پنجشنبه) به کردستان عراق بازگشتند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا