ورزشی

مالک باشگاه اورتون به دنبال خریدن پرسپولیس

چند روزی است که شایعات پیرامون باشگاه پرسپولیس به گوش می رسد: فرهاد مشیری، میلیاردر ایرانی-انگلیسی و مالک باشگاه انگلیسی اورتون، برای خرید سهام پرسپولیس با وزارت ورزش و جوانان ایران مذاکره کرده است. مشیری با ثروت 2.5 میلیارد دلاری یکی از 1000 ثروتمند جهان است و بیشتر ثروت او از طریق سرمایه گذاری در صنعت و معدن، ارتباطات و باشگاه های ورزشی به دست آمده است.

پدرش که پزشک نظامی دوران پهلوی بود، قبل از انقلاب به خارج از کشور مهاجرت کرد و همه خانواده از جمله فرهاد را با خود آورد. اقدام مشیری برای خرید سهام باشگاه پرسپولیس در حالی صورت می گیرد که وزیر ورزش در آخرین تعهد خود از خصوصی کردن سرخابی ها تا پایان سال خبر داده بود. مشیری واقعاً با وزارت ورزش مشورت کرده یا نه، می‌توان این سوال را مطرح کرد که آیا یک سرمایه‌گذار میلیاردر بخش خصوصی که اتفاقاً در فوتبال تخصص دارد، می‌تواند مالکیت پرسپولیس یا استقلال را در اختیار بگیرد؟

ارزش برند دو باشگاه پرطرفدار تهران غیرقابل انکار است. بیشتر این ارزش به هواداران هر دو تیم مربوط می شود. تیمی با ده ها میلیون هوادار وفادار در سراسر جهان یک برند ارزشمند است. از سوی دیگر، این دو برند در حال حاضر در اختیار دولت هستند و بسیاری از پتانسیل های هر دو باشگاه به حالت تعلیق درآمده است. علاوه بر این مهم، سرخابی ها هم در ایران حضور دارند! کشوری با ویژگی های خاص خود از نظر امنیت سرمایه گذاری.

مشیری یا هر میلیاردر دیگری با چالش عظیم کار در فوتبال ایران روبرو خواهد شد. با فرض اینکه در نهایت وزارت ورزش با سرخابی ها همدردی کند و بخواهد سهام دو باشگاه را بفروشد، وقتی سرمایه گذار روی کار می آید، اولین سوالی که با آن مواجه می شود این است: آیا شما صلاحیت دارید؟ مجوزها در قانون معانی خاصی دارند. این توانایی علاوه بر مسائل حقوقی مانند شفافیت مالی، عدم بدهی مالیاتی و عدم وجود شاکی خصوصی و دولتی در خرید سهام سرخابی، شامل مواردی نانوشته، به شدت غیرشفاف و غیرقابل سنجش نیز می شود.

به زبان ساده می بینند که او چه جور آدمی است. بالاخره برای باشگاهی با 40 میلیون هوادار، مسائل امنیتی و سیاسی با یک نفر هم درگیر است. اینجاست که اعمال نظرات شخصی و تفاسیر متفاوت از قانون مطرح می شود. توانایی یافتن یک معنی در یک حالت و معنای متفاوت در حالت بعدی. حال باید پرسید آیا مردی با دو تابعیت و ویژگی های مشاور پدرش یعنی ارتش دوران پهلوی درگیر مسائل مذهبی نیست آیا می تواند تخت جمشید را بخرد؟ پاسخ روشن است!

بیشتر بخوانید:

گفته می شود مشیری توانایی خرید پرسپولیس را به دست آورد و این تنها شروع بدشانسی او بود. مشیری یا هرکس دیگری که به طور حرفه ای در فوتبال جهان فعالیت می کند، برنامه های ویژه ای در حوزه درآمدزایی دارد. به عنوان مثال، او به میزان حق پخش اورتون نگاه کرد. او چند طرفدار دارد و از فروش بلیت و پیراهن چقدر درآمد دارد؟ زیرساخت های باشگاه چیست و دارای چه اموالی است؟ مشیری از ابتدا با سدی به نام رادیو جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

صداوسیما می گوید ما عادت به پخش نداریم! این بدان معناست که 80 درصد از فرصت مشیری برای پول درآوردن از دست می رود. در مرحله بعد با فروش پیراهن سعی در کسب سود دارد و به همین دلیل با برندهای معروفی مذاکره می کند که ممکن است به او بگویند به دلیل تحریم ها نمی توانند همکاری کنند. او در حال بررسی برندهای درجه دو یا داخلی است و کیت رسمی آن رونمایی می شود.

اما در همان شب متوجه شد که بازار منیریه پر از پیراهن های تقلبی باشگاه است. او به زودی متوجه می شود که حتی نمی تواند حسابی در دفتر فروش بلیط باز کند. مشکلی که هر روز تغییر می کند، یک روز در اختیار باشگاه است، یک روز در اختیار سازمان لیگ و یک روز به فدراسیون واگذار می شود و نمی تواند به یک منبع درآمد پایدار تبدیل شود.

می توان حدس زد مشیری که چنین ثروت زیادی دارد، اصلا به دنبال کسب درآمد از پرسپولیس نیست، بلکه می خواهد پولش را به چاه فوتبال ایران بریزد. در این صورت بحث درآمدزایی موضوعیت خود را از دست می دهد. آن وقت آقای سرمایه گذار با مشکلات دیگری مواجه می شود. سرمربی که به نظم لیگ برتری عادت کرده است، مطمئنا در هفته سوم با اعداد و ارقام حاشیه فوتبال ایران و مشکلات عجیبش دیوانه خواهد شد. کافی است نگاهی به یک دروازه بان لیگ برتری که با یک توپ خیالی گرم می شود! قطعاً تسمه تایم در آنجا شکسته است.

مشیری دوستی دیرینه ای با علی دایی دارد. حتی گفته می شود او با درویش، مدیرعامل فعلی پرسپولیس رابطه دارد. اما هیچ کدام از اینها به یک سرمایه گذار ذاتاً باهوش اجازه نمی دهد که چنین ریسک بزرگی را در سرمایه گذاری بپذیرد. نه تنها مشیری که علاقه ای به سرمایه گذاری ندارد، چند سال دیگر نام او در کنار هدایتی، شفیع زاد، حمیداوی، زنوزی و دیگران قرار می گیرد که نماد بخش خصوصی در ایران شکست در فوتبال است.

258 251

دکمه بازگشت به بالا