عمومی

مجلس لبنان، عبور یا توقف در بحران؟

این انتخابات عملاً وزن جدیدی از جناح سیاسی لبنان است که انتظار می‌رود منعکس کننده اعتراضات مردم لبنان در 17 اکتبر 2019 علیه فقر، فساد و بلاتکلیفی در لبنان در بحبوحه جناح‌گرایی باشد؛ که نشان‌دهنده چشم‌اندازی خوش‌بینانه برای لبنان برای خروج از آن است. وضعیت تورم 150 درصدی، بیکاری 38 درصدی، کاهش 95 درصدی ارزش لیر در برابر دلار و فقر گسترده؟

در انتخاباتی که تنها 46 درصد از رای دهندگان در آن شرکت کردند، این آمار تاثیر چندانی بر تقسیم سنتی کرسی ها میان جناح ها و فرقه های وابسته به اقوام، مذاهب و مذاهب کشور نداشت. با این حال، برخی تغییرات در مجموع آرا به هیچ یک از طرفین رقیب اکثریت را نداد.

علیرغم اینکه از 128 کرسی مجلس، مدعیان اعتراضات اکتبر (جنبش شهروندان) تنها 13 تا 15 کرسی را به دست آوردند. 11 کرسی را نامزدهای مستقل نمایندگی می‌کنند، بقیه متعلق به دو جناح بزرگ مسلمان و مسیحی هستند که گروه‌های فعال شامل شیعیان، دروزها، سنی‌ها و مارونی‌ها (مسیحیان) و البته اقلیتی از فعالان کمونیست را تشکیل می‌دهند.

شورای جدید قرار است در 25 ماه جاری سال جاری (4 ژوئن) کار خود را آغاز کند. دستور کار این روز روشن است؛ انتخاب یک رئیس مجلس سنی و سپس انتخاب رئیس مجلس، طبق توافق طائف، پایان بیش از یک دهه جنگ داخلی لبنان در سال 1989، باید شیعه باشد. در سه دهه گذشته، نبی بری، رئیس امل و متحد حزب‌الله، رئیس مجلس بوده است؛ اما اکنون سمیر جعجع، رهبر القوات البنانیه، امیدوار است نبیه بری را از نامزدی مجدد برای پارلمان باز دارد.

بنابراین اولین جرقه اختلاف در پارلمان زده شد که قرار بود به بحران کنونی لبنان پایان دهد و در واکنش به اعتراضات اکتبر راهی برای خروج از این وضعیت فراهم کند. در دستور کار بعدی مجلس جدید، انتصاب نخست وزیر توسط اکثریت ائتلافی خواهد بود که به دلیل پراکندگی نیروهای رقیب، تشکیل آن دشوار و اغلب طاقت فرسا است.

سمیر جعجع، یکی از پیشگامان مسیحیان که به خود اعتراف می کند، پس از کناره گیری سعد حریری، رئیس المستقبل، از سیاست در 14 مارس، نیز در تلاش است تا مقام نخست را به دست آورد. به حزب الله قدرتمند پایان دهید. در لبنان زندگی کنید. لازمه این امر، اکثریت ائتلافی در پارلمان است؛ اما او به خوبی می‌داند که با توجه به توزیع کرسی‌های پارلمان و حضور پررنگ حامیان حزب‌الله، این امر تقریباً غیرممکن است. دلایل روشن است؛ حزب الله کرسی دائمی خود را در پارلمان جدید حفظ می کند.

در عین حال، این حزب طرفدارانی در میان مسیحیان میانه رو، نمایندگان روزمره و نمایندگان مستقل دارد که می توانند عملاً مانع چنین ائتلافی شوند. علاوه بر این، جعجع انگ ترور رشید کرمی، سیاستمدار مشهور لبنانی را دارد و لبنانی ها او را به خاطر این موضوع نبخشیده اند. بنابراین، پارلمان جدید لبنان با سه مانع اول مواجه است: انتخاب رئیس مجلس، تشکیل ائتلاف اکثریت و در نهایت انتخاب نخست وزیر که با اکثریت در پارلمان، قادر به انجام وظایف خود خواهد بود. وظیفه داریم کشور را از بحران هزارتویی خارج کنیم.

پارلمان همچنین رئیس جمهور بعدی را در سال 2024 انتخاب خواهد کرد. از یک طرف جعجع هم اکنون به دنبال حمایت مالی و سیاسی از برخی دولت های نفتی منطقه و ایالات متحده برای این سمت است. به این ترتیب، پیش‌بینی می‌شود برخی از نمایندگان جنبش جعجع و جنبش موسوم به جنبش سوم یا «جنبش شهروندان اکتبر» روزها و ماه‌های سختی را برای مجلس جدید آماده کرده باشند. بدیهی است که با توجه به نتایج انتخابات و تقسیم کرسی های پارلمان بین نیروهای رقیب، تشکیل ائتلاف اکثریتی مانند رقبا برای حزب الله و متحدانش دشوار است.

در نتیجه این وضعیت، لبنان در میان بسیاری از مسائلی که جوانان لبنانی در اعتراضات موسوم به اکتبر سعی در رفع آن داشتند، بلاتکلیف مانده است. تاکنون حزب‌الله و جنبش مسیحی تبار وحطنی الحر به رهبری جبران باسیل و سوسیالیست‌های حامی ولید الجبرات تلاش کرده‌اند اوضاع را آرام کنند و نگرش میانه‌روی خود را حفظ کنند و یک سیاست گام به گام را اتخاذ کنند. متحدین. میزان موفقیت آنها در این رویکرد نیز پرده ای از ابهام و زمینه ای برای رویدادهای آینده است. غمگین

* منتشر شده در روزنامه شرق/ شنبه 31 اردیبهشت 1401

دکمه بازگشت به بالا