استان ها

مخوف ترین و اولین قبرستان مسلمانان ایران کجاست؟ + تصاویر

به گزارش patc؛ سفر همیشه شامل کاوش در مکان های بکر و پیاده روی نمی شود. گاهی اوقات حتی بازدید از یک گورستان باستانی می تواند به تجربه شما بیفزاید؛ مانند بازدید از یک گورستان عجیب و مرموز، قبرستانی که قدمت آن به 1200 سال قبل می رسد. را سپیدچاه در استان مازندران، بخش یانه شهرستان بهشهر و روستای سفیدچاه واقع شده است.

این قبرستان اولین قبرستان است مسلمان وجود داشته باشد پاسخ آره. بر روی منهیرهای گورستان نقوش مختلفی حک شده که شخصیت شخصیت ها را نشان می دهد. کسب و کار حتی حال و هوای آن مرحوم.

سپیدچاه یکی از قدیمی ترین گورستان های ایران است که قدمت آن به دوره تیموریان و اولین گورستان مسلمانان می رسد. این قبرستان در سال 1360 به ثبت ملی رسید.

تصویر | مرموزترین قبرستان ایران؛ مرگش جاودانه است | این اولین قبرستان مسلمانان در ایران است مشاهده حکاکی ویژه روی سنگ قبر

آنچه گورستان سفیدچاه را منحصر به فرد می کند، سرستون های آن است. تمام سنگ ها عمودی هستند. کنده کاری های روی سنگ به شما این امکان را می دهد که در اطراف گورستان قدم بزنید و تمام نقاشی ها و خطوط حک شده روی آن را از نزدیک ببینید. انگار وارد یک نمایشگاه هنری می شوید.

تمام سنگ ها با تصاویر و نقش های خاصی حکاکی شده اند. به دلیل فرسودگی بیش از حد، متن و تصاویر روی برخی از سنگ ها قابل خواندن نیست. کنده کاری روی برخی از سنگ ها می تواند کار و تجارت برخی از متوفیان را آشکار کند. نقوش حیواناتی مانند کبوتر، روباه، خرگوش و شتر نیز روی برخی از سنگ ها دیده می شود.

تصویر | مرموزترین قبرستان ایران؛ مرگش جاودانه است | این اولین قبرستان مسلمانان در ایران است مشاهده حکاکی ویژه روی سنگ قبر

سرو یکی از نقوش گیاه شناسی است که بر روی سنگ قبرها به وفور دیده می شود. تصاویر شمشیر، کمان، تفنگ و باروت، قیچی، لوله و ابزار بافت نیز در این گورستان به چشم می خورد. نقوش نمادین مانند خورشید، آینه و شانه نیز دیده می شود.

بر روی برخی از سنگ ها نام متوفی و ​​سال وفات و صراط، احادیث، کتب و روایات حک شده است.

تصویر | مرموزترین قبرستان ایران؛ مرگش جاودانه است | این اولین قبرستان مسلمانان در ایران است مشاهده حکاکی ویژه روی سنگ قبر

مردم محلی منطقه معتقدند اجساد مدفون شده در این گورستان دست نخورده باقی خواهند ماند.طبق تحقیقات در این ترکیب خاک گورستان سپید مقدار زیادی آهک دارد که ثابت می کند پوسیدگی جسد دیرتر اتفاق افتاده است. به همین دلیل است که گورستان سیفیچا بسیار محبوب است و هر روز بزرگتر می شود. چون از روستاهای اطراف برای دفن اموات به سپیدچاه می آمدند.

چگونه به قبرستان Safecha برویم؟

بهترین زمان برای بازدید از این مکان بهار و تابستان است. مسیر جنگلی زیبایی در پیش است تا به قبرستان برسید. برای رفتن به این قبرستان مرموز باید به بهشهر و سپس به داخل تنگه بروید. سپس به Nyala بروید، سپس جاده شیرایی را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا