حوادث و رویدادها

مدارس تهران تاییدیه ایمنی ندارند/مدارس کدام منطقه نا ایمن ترند؟

معاون سازمان آتش نشانی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و ایمنی شهر تهران با اشاره به ناامنی مدارس در سطح شهر تهران گفت: بر اساس بررسی های انجام شده بدترین شرایط ایمنی به ترتیب در مناطق 15، 3، 20 و 4 است. سرمایه، پایتخت.

کامران عبدلی در گفت وگو با patc وی در خصوص بازدیدهای سازمان آتش نشانی تهران از مدارس قبل و بعد از شیوع ویروس جدید کراون گفت: سازمان آتش نشانی تهران به طور مستمر نه تنها از مدارس، بلکه از ساختمان های ناایمن شهر تهران بازدید می کند.

شناسایی 930 مدرسه ناایمن در تهران

معاون آتش نشانی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: متأسفانه می توان گفت مدارس شهر تهران در وضعیت ناایمن قرار دارند. بیش از آن حدود 2500 مکتب و بقیه در وضعیت ناپایداری و ناپایداری قرار دارند. حالت تخریب بارها آمار و نشانی کامل 2000 مدرسه را درخواست کرده ایم اما برای ما ارسال نشده است؛ اما آتش نشانی به صورت خودجوش وارد شهر شد و به اشکال مختلف از جمله سیستم های بازرسی و طرح هاب حدود 930 مدرسه ایمن را شناسایی کرد. دستورالعمل ها و هشدارهای ایمنی متعددی به همه 930 مدرسه ارسال شده است.

Eمارهای ترسناک در مدارس ناایمن تهران

وی با بیان اینکه بیشتر 930 مدرسه شناسایی شده دولتی هستند، گفت: هیچ یک از 11 مدرسه ذکر شده به مرحله اخذ گواهینامه ایمنی نرسیده اند و این باعث تأسف است که هیچ یک از مدارس شهر تهران گواهی ایمنی و آتش نشانی را دریافت نکرده اند. . ساختمان های بدون گواهینامه ایمنی از نظر آتش نشانان ناامن تلقی می شوند، آماری واقعا ترسناک.

79 درصد تصادفات مدارس تهران به دلیل فرسودگی شغلی است

عبدلی گفت: در دو سال گذشته شرایط برای مدارس عالی بود تا مقررات ایمنی و آتش نشانی را اجرا کنند، اما این فرصت برای تاسیسات برق و گاز از دست رفته است. در مورد سایر حوادث نیز 79 درصد از علل وقوع حوادث در مراکز آموزشی مربوط به عدم نگهداری و قدیمی بودن ساختمان بوده است. سقوط درختان، سقوط اجسام معلق، سقوط از صخره، نشت گاز، سیل، سقوط چاه، افتادن در منهول و سایر علل حادثه. همچنین طبق آمار سال های گذشته 50 درصد تصادفات در مقطع ابتدایی (کلاس اول) اتفاق افتاده است.

کدام ناحیه از مدرسه شرایط ایمنی بدتری دارد؟

وی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده، بدترین شرایط ایمنی در مدارس مناطق 15، 3، 20 و 4 بوده است.

معاون آتش نشانی و پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران در ادامه گفت: مرکز آموزشی در مرحله ساخت باید از نظر ایمنی و مقررات آتش نشانی کنترل می شد که این کار را نکردند و فاقد حداقل استانداردهای ایمنی بود. به همین دلیل، بهترین راه برای یادگیری مهارت های مقابله با آتش سوزی و حوادث، یادگیری از مربیان، معلمان، مراقبان و نگهبانان در این مدارس قبل از ایمن شدن آن است. سازمان آتش نشانی آمادگی خود را برای بازدید اعلام می کند، دستورالعمل های متناسب با شرایط مدرسه را صادر می کند و توصیه های لازم را برای اجرای مقررات ایمنی ارائه می دهد.

به گفته وی، این مراکز به دلیل تجمعی بودن و عدم تلاش برای ایمن سازی در زمره مکان های پرخطر طبقه بندی می شوند.

وی با بیان اینکه شاخص ریسک یک ساختمان با توجه به تعداد افراد و ظرفیت افراد تعیین می شود، گفت: برای جلوگیری از آتش سوزی و حوادث در چنین ساختمان هایی باید اقدامات احتیاطی انجام شود.

عدم اجرای مقررات مربوط به تحقیقات ایمنی مدارس

وی گفت: بر اساس الحاقیه نظام اداری به آئین نامه های سه گانه ساختمانی کشور، ساختمان های غیرمسکونی باید در مراحل صدور پروانه و تکمیل مورد نظر سازمان آتش نشانی باشد، اما واقعیت این است که مدارس قوانین و مقررات را رعایت نمی کنند. ما در مورد آن نگران هستیم.

عبدلی با بیان اینکه برخی از ساختمان هایی که در ابتدا برای مقاصد مسکونی در نظر گرفته شده بودند به طور ناگهانی تغییر کاربری داده و به ساختمان آموزشی تبدیل شدند، خاطرنشان کرد: ساختمان های مسکونی برای استفاده به عنوان مراکز آموزشی مناسب نیستند و قبل از تغییر کاربری باید شرایط ایمنی آنها بررسی و بررسی شود. کاربر جدید تایید شده و مجوز کاربری جدید صادر خواهد شد. سازمان آتش نشانی تهران آماده بررسی و کنترل لازم در خصوص مدارس قدیمی، مدارس موجود و مدارس جدید است.

ناامنی های اصلی در مدارس چیست؟

به گفته وی، اصلی ترین عوامل ناامنی در مدرسه راه های خروج و فرار، ناایمنی برق، سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق اجرا نشده است و ساختار مدرسه با حفاظت حریق و محفظه های آتش نشانی برای جلوگیری از گسترش حریق و انتشار دود تقویت نشده است. . اتفاق نیفتاد.

عبدلی درباره فضاهای پرخطر در مدارس گفت: در برخی موارد مشاهده می شود که اتاق کامپیوتر در کنار کلاس قرار دارد، به عنوان مثال آزمایشگاه دارای مواد شیمیایی در مسیر خروج دانش آموزان قرار دارد. مکان این فضاها نیز باید به دقت بررسی شود و درست باشد.

وی افزود: برخی از مدارس در معابر باریکی قرار دارند که خودروهای آتش نشانی در هنگام آتش سوزی و حوادث به آنها دسترسی ندارند.

بازی ارتقای ایمنی مدارس استثنایی به دلیل شرایط خاص

عبدلی افزود: جلسات مختلفی را با سازمان تحول وزارت آموزش و پرورش برگزار کرده ایم تا بتوانیم ایمنی مدارس خود را ارتقا دهیم، همچنین نامه هایی درباره مدارس استثنایی وجود دارد، زیرا این مدارس شرایط خاصی دارند. از آنها می خواهیم این مدارس را در اولویت قرار دهند زیرا شرایط خاصی دارند.

وی گفت: خوشبختانه هنوز رویدادهای پرخطر در مدارس شهر تهران رخ نداده است، اما در صورت وقوع، خطر فاجعه انسانی وجود دارد.

معاون آتش نشانی تهران در پایان گفت: بر اساس مقررات ملی ساختمان و قوانین بالادستی کلاس های درس دانش آموزان سال اول، مهدکودک ها و مدارس ابتدایی فقط در طبقه همکف برگزار می شود. اما می بینیم، توجه کنید که در بسیاری از مدارس این دروس در طبقه بالا یا پایین برگزار می شود، در صورت وقوع آتش سوزی یا تصادف بسیار خطرناک است و بچه ها نمی توانند در یک لحظه حساس جان خود را نجات دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا