عمومی

مدرسه حقوق و علوم سیاسی چگونه تاسیس شد؟

شرایط پذیرش در این مدرسه دیپلم دبیرستان و مدرک سه ساله می باشد. به فارغ التحصیلان مدرک لیسانس اعطا می شود. مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی در مهرماه 1306 در خانه ای در خیابان لاله زار اتابک افتتاح شد و علی اکبر دهخدا به ریاست مدرسه منصوب شد.

اساتید مدرسه عبارتند از: منصور السلطنه عدل، مدرس اصول قضاوت، الممالک، مدرس تفسیر علمی ثروت و حقوق اساسی، میرسید محمد قمی، مدرس اسناد و املاک، میرزا عیسی خان صدیق آل. علم ایران و اعلیحضرت موسسات آموزشی ملی شاه معلم اصول و سیاست، میرزا محمدخان مظهر، معلم سازمان اداری و استخدامی ایران و معلم قانون اساسی ایران، میرزا جواد خان عامری، معلم حقوق مدنی میرزا علی، آقای بهیلد، معلم منطق ، میرزا ابوالقاسم فروهر، مدرس ثبت احوال و احصائیه، آقای سید اسدالله مدرسه ای قمی، مدرس حقوق، شهروندان فرانسوی در دانشکده حقوق تدریس می کنند، دانشکده ثروت و دارایی، حقوق تجارت و اقتصاد روستایی، آقای فراسن، دانشکده سیاست خارجی و حقوق بین الملل عمومی.

در امتحان خرداد 1307 فارغ التحصیلان دانشکده حقوق و سیاست عبارت بودند از: «عبدالحسین سرداری (دانشجوی دانشکده یکم دانشکده حقوق و سیاست و لیسانس مدیریت)، کریم خان بختیار سنجابی، عبدالحمید. اعظمی زنگنه و میرزا حسین خان تقوی که این چهار نفر به آنها افتخار می کنند، دارای مدرک اداری و 21 در عدالت هستند.

دانشکده حقوق و سیاست تا سال 1313 به فعالیت خود ادامه داد. در این سال دانشگاه تهران تاسیس و شروع به کار کرد. یکی از دانشکده های دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی است. در خرداد 1313 که دانشگاه تهران تأسیس شد، اکثر مدارس عالی آن زمان از جمله دارالمومنین، دانشکده حقوق و سیاست و مدرسه عالی پزشکی، وارد دانشگاه شدند. دانشگاه در واقع حیات مستقل دانشکده علوم سیاسی با ادغام با دانشکده حقوق به پایان رسید و هویت سابق خود را از دست داد.

از زمان روی کار آمدن رضاشاه در سال 1304 تا سال 1313 که دانشکده علوم سیاسی به دانشکده حقوق و علوم اقتصادی سیاسی دانشگاه تهران ادغام شد، دانشکده علوم سیاسی شامل: علی اکبر دهدا که ریاست دانشگاه را نیز بر عهده داشت. مدرسه، ولی الله نصر دکتر فرانسه)، محمدحسین فاضل تونی (عربی و فقه)، محسن رئیس (حقوق اداری)، اردشیر جی (انگلیسی)، مجید آهی (روسی)، عزت الله هدایتی (آلمانی)، سید حسین جمارانی (فارسی) ، دکتری محمود افشار (تاریخ سیاسی)، غلامحسین رهنما (ریاضی)، صدیق حضرت مظاهر (حقوق بین الملل عمومی)، جواد عامری (حقوق)، علامه میرزا طاهر تنکبانی (فلسفه و ادبیات)، اسماعیل مرات (فیزیک)، فاضل خلخالی. حقوق)، عبدالله مستوفی (تاریخ)، علی اکبر سایسی (فرانسه)، میرزا عبدالعظیم غریب (فارسی) و دیگرانی چون شریعت سنگلجی، سید حسن امامی، دکتر قاسم زاده، دکتر زنگنه، احمد متین دفتری و برخی خارجی استاد در دانشکده استاد است.

از سال 1278 تا 1309 با تأسيس فرهنگستان سياسي، برنامه درسي فرهنگستان سياسي تركيبي از دروس سنتي و تحت سلطه نظام فرانسه است، لذا دروس سياسي بيشتر به صورت حقوق و عدالت وجود دارد. مطالعه. این دوره تا سال 1309 که علی اکبر دهخدا مدیر مدرسه بود ادامه داشت. پس از کودتای 1999 و روی کار آمدن رضاخان میرپانی، سید تسیودین دروس اجباری زبان فرانسه در دانشکده علوم سیاسی را لغو کرد و تمامی اساتید فرانسوی را مجبور به ترک ایران کرد. امیل لوسوور نقشه بریتانیا را پشت این حرکت دید. از سال 1309 که جودا رئیس جمهور شد، مدرسه عالی بازرگانی در دانشکده علوم سیاسی ادغام شد و در سال 1313 که دانشگاه تهران تأسیس شد، برخی دروس بازرگانی و اقتصاد در دانشکده گنجانده شد، اما همچنان با این دانشکده مواجه بودیم. سنت فرانسوی علوم سیاسی.

از بدو تأسیس دانشگاه تهران، دانشکده علوم سیاسی به یکی از دانشکده های دانشگاه تهران تبدیل شد تا اینکه در سال 1340 رشته های دانشکده وارد سیستم «واحد محور» دانشگاه های آمریکا شد و از دانشگاه تهران خارج شد. . تأثیر سیستم فرانسه تا قبل از سال 1340 بیشتر دروس دانشکده دروس قضایی بود و در واقع علوم سیاسی از رشته های حقوقی حاشیه ای محسوب می شد. دروسی مانند تاریخ اندیشه سیاسی غرب، مطالعه قانون اساسی، حقوق بین الملل، حقوق اداری و تاریخ دیپلماسی. به طور سنتی به دانشجویانی که در سال آخر رشته علوم سیاسی تحصیل می کنند، دانشجویان «حقوق سیاسی» می گویند.

خود حمید عنایت او اولین دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی از دانشکده حقوق و سیاست دانشگاه تهران بود. او می گوید: «در آن زمان، مبانی رشته علوم سیاسی به صورت کاملاً اروپایی شکل گرفت و هیچ تلاشی از سوی اساتید برای تمرکز بر اصول سیاسی یا نهادهای ایرانی از منظر ایرانی یا اسلامی انجام نشد. تاریخ تفکر غرب فراتر از ماکیاولی بوده است.» از سال 1346 که دانشکده اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم سیاسی جدا شد، کلمه «اقتصاد» از «مدرسه حقوق و علوم سیاسی» حذف شد و این مدرسه تبدیل به مدرسه شد. «دانشکده حقوق و علوم سیاسی» «نام تغییر کرده است و تا عصر حاضر، دانشکده در دو رشته کاملاً مجزا، «حقوق» و «علوم سیاسی» که هر کدام شامل چندین گرایش است، به کار خود ادامه می‌دهد.

6565

دکمه بازگشت به بالا