فرهنگ و هنر

مذاکره ایران و سوریه درباره «سلامت سفر ایرانی‌ها»

رئیس سازمان حج و زیارت ایران در دیدار با وزیر بهداشت سوریه روند سفر ایمن زائران ایرانی و خدمات بهداشتی ارائه شده را بررسی کرد.

به گزارش patc، رشیدیان در ادامه دیدار با مقامات سوری به منظور از سرگیری سفر زائران ایرانی به سوریه، این بار با وزیر بهداشت سوریه دیدار و ابراز امیدواری کرد که سفر حج به سوریه هر چه زودتر آغاز شود.

وی افزود: مرکز پزشکی حج و زیارت مسئولیت امور بهداشتی و درمانی زائران را بر عهده دارد و قطعاً مسائل بهداشتی و درمانی مربوط به نحوه اعزام زائران با این مرکز هماهنگ خواهد شد.

رشدیان گفت: با همکاری و مساعدت وزارت بهداشت سوریه به دنبال راه اندازی کلینیک هایی برای ارائه خدمات به زائران ایرانی هستیم چرا که این خدمات در زمان اعزام زائران به سوریه انجام می شد.

رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به وزیر بهداشت سوریه گفت: امیدواریم با کمک شما بتوانیم بهترین خدمات بهداشتی را در ابتدای اعزام به زائران ارائه دهیم.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای تهیه دستورالعمل بهداشتی برای زائران خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران ستاد ملی مدیریت کرونا زیر نظر رئیس جمهور فعالیت می کند و این ستاد کمیته های متعددی دارد. در قالب کمیته سرزمین مقدس به ریاست سازمان حج و زیارت زیرمجموعه ستاد ملی مدیریت کرونا دستورالعمل حضور زائران در عتبات عالیات را تهیه کرده ایم که می توانیم از این دستورالعمل ها استفاده کرده و در حرم مطهر اجرا کنیم. حضرت زینب س) عنایت کند.

حسن قباش وزیر بهداشت سوریه نیز در این نشست گفت: در دیدارهایی که با وزیر کشور و وزیر گردشگری داشتیم، بر موضوع ورود زائران و گردشگران بر اساس توافقنامه بهداشتی تاکید کردیم.

وی گفت: برای ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی آماده همکاری هستیم و در این راستا تلاش خواهیم کرد.

وی با بیان دیدگاه های مطرح شده درباره واکسیناسیون و تست تخصصی زائران از سوی رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در بحث زیارت نیز باید از توان علما برای رعایت مسائل بهداشتی استفاده شود.

وزیر بهداشت سوریه با بیان اینکه تمامی امکانات و قابلیت های لازم برای ارائه خدمات به زائران فراهم شده است، گفت: سلامت زائران ایرانی از ابتدا تا انتها برای ما بسیار مهم است و به آن توجه خواهیم کرد. “

عصر روز یکشنبه 16 آبان ماه، روسای سازمان های حج و زیارت در راس هیئتی با هدف نهایی شدن توافق برای از سرگیری اعزام کاروان های زیارتی راهی سوریه شدند. وی در این سفر چهار روزه با وزیر کشور دمشق، وزیر گردشگری، وزیر بهداشت و بنیاد سوریه درباره سفر حجاج ایرانی گفتگو کرد. سازمان حج و زیارت ایران به تازگی سفرهای زیارتی خود را به عراق با تایید ستاد ملی مدیریت کرونا از سر گرفته است و امیدوار است با توقف حج و عمره سفر به سوریه از سر گرفته شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا