عمومی

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها – نیره شفیعی پور: یزد را با عناوین زیادی می شناسند، این شهر به نام های شهر اول، شهر کاریز و قنوت و کاریز، سرزمین خشت، خاک و خاطره، حسینیه ایران، دوچرخه شهر نیز شناخته می شود. آسیاب های بادی که اکنون شهر جهانی یزد است، اکنون آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.

پس از دو سال سختی گردشگری در شهر جهانی یزد به دلیل همه‌گیری کووید 19، یزد اکنون آماده میزبانی از گردشگرانی است که برای بازدید از بزرگترین شهر خشتی جهان عازم مرکز ایران هستند.

4500 اثر تاریخی و طبیعی در یزد ثبت شده است

یزد با بیش از 4500 اثر ثبت شده دولتی، همراه با جاذبه های طبیعی و آب و هوای معتدل، مقصدی عالی برای نوروز است.

علاوه بر بافت تاریخی یزد به عنوان اولین مقصد بسیاری از گردشگران، بناها و مجموعه‌های تاریخی فراوان در این گوشه از جهان، بخشی از تاریخ را در دل آن‌ها به دام می‌اندازد.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

تنوع جاذبه های تاریخی و طبیعی یزد به قدری متنوع است که مسافران نوروزی اگر تمام تعطیلات خود را در یزد سپری کنند، باز هم فضاهای دیده نشده زیادی دارند که فرصتی برای کشف آنها پیدا نکرده اند.

در این گزارش برخی از آثار تاریخی و محوطه های طبیعی شهر و استان یزد ارائه شده است تا کسانی که قصد سفر به سرزمین خشت و خاک و خاطره را دارند، درک ساده ای از این آثار داشته باشند.

پیشینه تاریخی یزد مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی به یزد

بافت تاریخی اصلی‌ترین جاذبه تاریخی استان یزد است که سال‌هاست در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و اکنون نه تنها گردشگران داخلی، بلکه گردشگران خارجی نیز در سفر به ایران و یزد مشتاق دیدن این منطقه هستند.

بافت تاریخی یزد وسیع، پویا و زنده است که 700 هکتار وسعت دارد که 110 هکتار آن در یونسکو ثبت شده است.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

این بافت به طور هماهنگ خانه، خانه آجری، تعطیلات و محله قدیمی، بادگیر بالای خانه، در چوبی دلقک مرموز، آب انبار با پله ها، مسجد، بازار و حمام را با هم ترکیب می کند. فضایی پر از سرزندگی، اشتیاق و انرژی، در چنین فضایی، ضبط ویدیویی تخیلی خالی از لطف نیست.

بافت تاریخی یزد از شمال به خیابان دولت آباد، از جنوب به خیابان کاشانی، از شرق به خیابان فهادان و از غرب به خیابان مطهری محدود می شود که از بافت های تاریخی داخل محوطه محسوب می شوند. آنها یا از خیابان فهادان و برج ها و استحکامات قدیمی از یزد وارد منطقه شدند.

روزی فراموش نشدنی برای نوروز در بافت تاریخی یزد

اگرچه تمام مسیرهای گردشگری یزد به بافت تاریخی ختم می‌شوند، اما دیگر بناها و جاذبه‌های گردشگری نادیده گرفته می‌شوند، اما پس‌زمینه آن به اندازه‌ای جذاب و زیبا است که گردشگران می‌توانند یک روز کامل را در این بافت سپری کنند.

از سمت برج و دژ یزد وارد شوید، بازدید از برج، بازدید از محله فهادان که یکی از مراکز اصلی محلات بافت تاریخی است، بازدید از زندان اسکندر، خانه لری، خانه حیران، گالری ها و موزه های مختلف نقاشی، بازارچه های صنایع دستی، خیابان های … حمام آشتی کنان، گذر مسجد جامع، بازدید از مسجد جامع یزد، بازدید از هتل سنتی و کافه های آجری زیبا و مصرف عرقیات گیاهی و خیار، گردشگران را مجذوب معماری و روز زیبای این شهر می کند. علاقه و عکاسی

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

در میان کوچه‌های تاریخی متعددی که امکان بازدید از خانه‌های قدیمی را فراهم می‌کند، بدون شک ورود به هر یک از این خانه‌ها برای گردشگرانی جذاب خواهد بود که می‌توانند ساعاتی را در آن‌ها سپری کنند. خانه‌هایی با حیاط مرکزی، اتاق‌های سه و پنج دری، استخرهای فیروزه‌ای که اغلب با داربست و پیچک پوشیده شده‌اند، پنجره‌های شیشه‌ای رنگی، زیرزمین‌های مرموز، بادگیرهای برجسته، تالارها و غیره، علاوه بر شکار زیبایی ساختمان‌های قدیمی، عکس آلبوم پر از تصاویر به یاد ماندنی و منحصر به فرد می تواند برای بازدید کنندگان ایجاد شود.

پس از پیشینه تاریخی، یکی از مهم ترین بناهایی که گردشگران از آن دیدن می کنند، باغ درات آباد است. این باغ زیبا و باستانی از میراث بزرگ یزد است و در نزدیکی پامنار قرار دارد.

بلندترین آسیاب بادی جهان در بالای ساختمان باغ درات آباد قرار دارد

عمارت زیبای باغ های دورت آباد، بلندترین آسیاب بادی جهان، قرن هاست که مورد توجه قرار گرفته و از زیبایی، تاریخ و معماری بی نظیری برخوردار است. این باغ نیز ثبت جهانی شده و ارزش چند ساعت وقت گذاشتن را دارد.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

حوض بلندی که در دو طرف آن شمشادها و نارنگی ها و درختان کاج با فواره های بلند قرار دارد، قدم زدن در چشمه طبیعت با عطر و بوی بهار نارنگی را لذت بخش می کند، به خصوص که مناظر این مسیر دلپذیر پیاده روی در بلندترین آسیاب بادی شهرت جهانی دارد. عمارت زیباست

باغ دورت آباد یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در جهان است

این باغ یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در جهان است که در دوره زندیه در سال 1160 هجری قمری ساخته شده و شهر یزد در اطراف این باغ زیبا توسعه یافته است.

پس از بازدید از این باغ زیبا و بازدید از بلندترین آسیاب بادی جهان، بازدید از طولانی ترین و قدیمی ترین قنات جهان خالی از لطف نیست.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

قدمت 80 کیلومتری قنات زک به 3000 سال قبل می رسد و در سال 2016 در یونسکو به ثبت رسیده است.

یکی از مهم ترین مکان های بازدید از این قنات، جامعه کوشک نو یزد است که این قسمت آماده بازدید گردشگران است.

تور قنات میراث یزد

قنات‌گردی یکی از موضوعات مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال جاری است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد به خبرنگار «مایر» گفت: امسال قناتگردی در دستور کار قرار گرفته و شرایط برای علاقه مندان به بازدید از قنات فراهم شده است.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

احمد آخوندی با بیان اینکه برخی از قنات ها خشک شده اما برخی از آن ها جریان دارد، افزود: لباس های مناسب برای قنات گردی فراهم شده است و علاقه مندان می توانند بدون نگرانی از خیس شدن لباس خود وارد قنات شوند. -ساختار ساخته شده.” بازدید کنید.

در سایر بناهای گردشگری یزد نیز شرایط برای حضور گردشگران فراهم شده است، وی بیان کرد: امکانات مورد نیاز گردشگران در بافت تاریخی و بناهای تاریخی ارزشمند مانند پارکینگ و سرویس بهداشتی دیده شده است.

تاریخچه بزرگترین شهر آجری جهان را مرور کنید

روحانیون ابراز امیدواری کردند یزد امسال نیز میزبان واقعی گردشگران نوروزی باشد و امیدواریم با معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی یزد، زمان اقامت گردشگران در یزد را افزایش دهیم.

نه تنها شهر یزد، که استان یزد هم پر از جاذبه است، حتی یک تعطیلات دو هفته ای هم کافی نیست، شکی نیست که یزد شایسته مهمان نوازی مردم است و باعث سفرهای متعدد می شود. به زمین میل گردشگران.

دکمه بازگشت به بالا