عمومی

مرگ جنگل با یغمای «خاک برگ»/ بستر طبیعت کیسه کیسه تاراج می شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مل، گروه استانی – اعظم محبی: شاید در نگاه عموم، جنگل تنها فضای سبزی باشد که چشم انداز بی نظیری را برای گردشگران و گردشگران فراهم می کند، اما ارزش علمی، اقتصادی و گردشگری تنها بخشی از مزایای جنگل است.

تولید اکسیژن، تنظیم آب و هوا، کنترل آب های سطحی و البته تولید خاک، بخشی از آنچه جنگل ها برای زندگی انسان به ارمغان می آورند، هستند و برای حداکثر سود، باید پارامترهای اکوسیستم های جنگلی حفظ شوند.

حیوانات مختلف، درختان و درختچه ها، رودخانه ها و چشمه ها، سنگ ها و البته خاک جنگل عناصر اصلی تشکیل دهنده این اکوسیستم هستند و حفاظت از این عناصر باید در دستور کار سازمان ها و مردم قرار گیرد.

برخی از پارامترهای جنگل توسط ارگان های تخصصی حفاظت و نگهداری می شود، مانند سازمان های محیط زیست برای حفاظت از حیوانات، شرکت های آب منطقه ای برای حفاظت از رودخانه ها و به طور کلی سازمان جنگل ها و کوهستان ها به عنوان متولی قانونی جنگل که مسئولیت حفاظت از کلیه محصولات جنگلی را بر عهده دارد. . این امر در بخش چوب و در جلوگیری از جنگل زدایی و قاچاق چوب مشهودتر است.

شاید یورش به جنگل‌ها برای ساختن خانه‌ها یا دیگر محصولات و وسایل زندگی در چند دهه گذشته برجسته‌تر بوده است، اما تجاوزات اخیر به جنگل‌ها ناشی از تغییر در سبک زندگی و ماشینی شدن زندگی بوده است.

مرگ جنگل توسط طعمه «خاک برگ» / بستر طبیعی به تاراج می رود

شهری پر از مه دود و انواع آلودگی ها، نیازهای شهروندان و ساکنان آن را تغییر داده و به دلیل تغییر نیازها، چالش های جدیدی در زمینه حفظ منابع طبیعی ایجاد شده است.

تلاش جدی شهروندان برای پرورش و نگهداری انواع گیاهان گلدانی و کاندو و افزودن گلخانه ها بازار تولید گل و گیاه در کشور را داغ کرده است و برداشت خاک و خاک برگ از جنگل ها برای تامین خاک این گلدان ها به مرور زمان انجام شده است. و یکی از چالش های اضافه شده.

محصولات جنگلی دستکاری شده

مشکلات ناشی از قطع و قطع درختان جنگلی و تبعات قانونی این جنایت منجر به سرقت سایر محصولات جنگلی از جمله خاک برگ توسط برخی مجرمان ساکن در مناطق مرزی جنگل شده است.

گرم شدن کره زمین و افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از مدیریت ضعیف خاک است خاک مورد نیاز برای گیاهان گل و زینتی، گلفروشان و برخی از گلکاران خانگی برگ، این امر باعث شده تا برخی دلالان به یکی از مهمترین عناصر اکوسیستم خاک حمله کنند و با استفاده از وسایل نقلیه مختلف اقدام به برداشت خاک برگ و فروش غیرقانونی آن کنند که در صورت ادامه طولانی مدت صدمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد می شود.

برداشت خاک برگ از زمین های جنگلی در مناطق مختلف کشور مربوط است، اما شدت حمله به خاک جنگل بسته به نوع بازار آن منطقه از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.

به گفته مسئولان ذیربط، استان گلستان از نظر برداشت و دستکاری خاک شرایط سختی ندارد، اما ویژگی های اقلیمی گلستان و تغییر الگوها و میزان بارندگی در سال های اخیر و همچنین وقوع مناطق جنگلی بالادست و پربارش. ، شرایط گلستان را نسبت به سایر نقاط کشور حساس تر می کند.

جنگل زدایی خاک باعث سیل می شود

برداشت خاک‌های جنگلی و خاک‌های برگ، عملکرد جنگل‌ها برای جذب آب و جلوگیری از تشکیل رواناب را مختل می‌کند و با افزایش فرسایش آب خاک، گل و لای و دوغاب‌ها را به پایین دست حمل می‌کند و باعث سیل مخرب می‌شود؛ یکی از اساتید دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی کوگان نیز اشاره می‌کند. گرم شدن زمین و افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از مدیریت نادرست خاک است.

مرگ جنگل توسط طعمه «خاک برگ» / بستر طبیعی به تاراج می رود

علی نجفی نژاد با بیان اینکه استفاده نامناسب از زمین و پوشش گیاهی نیز برای تغییرات اقلیمی موثر است، افزود: کمتر پدیده‌ای در زمین وجود دارد که به مسائل خاک مربوط نباشد و بسیاری از عناصر زمین در چرخه خاک هستند.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ سازی کنیم که مسئولان و کشاورزان برای حفظ و نگهداری خاک ارزش قائل شوند.

بیایید به اقتصاد حاشیه‌ای فکر کنیم

علی دیلم یکی از اهالی روستای جعفر آباد گرگان در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: برداشت خاک برگ از جنگل موضوع جدیدی نیست، عملیاتی که سال هاست در چند روستای گلستان انجام می شود.

وی افزود: شاید در چند سال اخیر برداشت محصولات جنگلی و فروش آن برای کسب درآمد به چوب یا زغال جنگلی محدود می شد اما در سال های اخیر برداشت انواع گیاهان جنگلی نیز افزایش یافته است و البته… خاک برگ.”

دیلم گفت: اگر به دنبال افزایش سربازان و جریمه ها برای حفاظت بهینه و پایدار از جنگل باشند، هیچ دستاوردی ندارند، زیرا برای حفاظت از جنگل باید به فکر اقتصاد و معیشت مردم باشیم. حومه جنگل

وی گفت: تعداد زیادی از گلفروشان شهرهایی مانند گرگان برای تامین خاک برگ به مردم روستاهای جنگلی مراجعه می کنند که مشکل برداشت خاک برگ از جنگل را به دنبال دارد.

گلستان کارخانه تولید خاک برگ ندارد

یک کارشناس منابع طبیعی نیز در جمع خبرنگاران گفت: خاک جنگل نه تنها محیط زیست موجودات خشکی است، بلکه عامل اصلی رشد و توسعه فلور جنگلی است.

مرگ جنگل توسط طعمه «خاک برگ» / بستر طبیعی به تاراج می رود

قیصر احمدی افزود: انواع گیاهان بلند مانند درختان و درختچه ها و حتی گونه های علف و درختچه برای بقا و حیات خود به خاک جنگل وابسته هستند و هرگونه دستکاری در آنها می تواند خسارات غیرقابل تصوری را به همراه داشته باشد.

احمدی ادامه داد: خاک نرم و مرطوب منطقه جنگلی علاوه بر ایجاد فرصت برای تکثیر طبیعی انواع نهال ها و رشد بذرها، نقش واقعی در زمینه صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت سیلاب در منطقه جنگلی نیز دارد.

وی گفت: اگر امروز به دلیل بارندگی کم در مناطق بالادست استان شاهد وقوع سیلاب هستیم، دلیل آن تخریب بی رویه خاک و چوب جنگل است.

احمدی بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا کارخانه تولید خاک برگ دارند و البته استان های متعددی نیز وجود دارد. یعنی با تهیه کمپوست خاک، با استفاده از مقداری شاخه های باغی و بقایای گیاهی مانند کاه و کلش، خاک مرغوب مورد نیاز واحد گلخانه ای تولید می شود و در گلستان چنین واحدی وجود ندارد.

گلستان چالش برداشت خاک را ندارد

برای اطلاع از قطع غیرمجاز خاک در جنگل گلستان با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت و گو کردیم. اما در سال های اخیر شاهد موارد متعددی از استخراج معادن جنگل بوده که با اقدام قاطع مسئولان متوقف شده است.

وی ادامه داد: به طور معمول اگر خودرویی با خاک جنگلی در داخل جنگل یا حاشیه جنگل مشاهده شود، محموله این ابزارها در محل مناسب در داخل جنگل و در صورت مشاهده در جاده و رانندگی شهری تخلیه می شود. خودرو توقیف و توسط مراجع قضایی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. معرفی کنید.

لطفی افزود: بر اساس قانون برداشت هر گونه محصول جنگلی از قبیل خزه، جگر، بذر و خاک برگ از جنگل غیرقانونی است و قانونگذاران قبلاً آن را مجازات کرده اند.

وی بیان کرد: برداشت محصولات جنگلی مطلقاً غیرقانونی است و در صورت طرح و طرح تنها مقدار کمی از بذر جنگلی مجاز است برای استفاده نهالستان های سازماندهی شده جنگلی و مرتعی برداشت شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: جنگل ها به عنوان یک اکوسیستم سرزنده و سرزنده از اجزای مختلفی تشکیل شده اند و برای حفاظت از آن باید همه با دستگاه های دولتی همکاری کنند. با همکاری مردم می توان حفاظت از جنگل ها را بهبود بخشید و از دست اندازی و دستکاری محصولات جنگلی مانند برگ های ریخته شده جلوگیری کرد.

آنلاین با بیان اینکه اگرچه مسئولان می گویند در گلستان بحران برداشت از خاک جنگلی وجود ندارد، اما با توجه به افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت خاک وارداتی، لازم است مسئولان اقدامات بیشتری انجام دهند، گفت: برنامه های جدی حفاظتی در سطح کشور در حال انجام است.

دکمه بازگشت به بالا