عمومی

مرگ هارپر لی – patc

در مورد هارپر لی چیز زیادی برای گفتن وجود ندارد، بسیاری از ما نام او را در رمان کشتن مرغ مینا شنیده ایم. در بهار 1926 در مونروویل آلاباما متولد شد و در زمستان 2016 در همان روز درگذشت.

به گزارش patc، این روزنامه اعتماد او نوشت: “او نزدیک به 90 سال زندگی کرد و رمان کشتن مرغ مینا بزرگترین و تنها دستاورد دوران نویسندگی او بود. او بر اساس این رمان برنده جایزه پولیتزر شد و جایگاهی در تاریخ ادبیات به دست آورد. پدرش یک وکیل و عضوی از خانواده بزرگ ژنرال لی (همان ژنرالی که ارتش کنفدراسیون را در جنگ داخلی آمریکا فرماندهی کرد – مدافع برده داری که در نهایت شکست خورد.) هارپر لی در دبیرستان کالج هانتینگتون تحصیل می کرد که بعداً به دانشگاه رفت. به اصرار پدرش برای تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه آلاباما رفت.

او شروع به نوشتن و تمرین نوشتن با مشارکت روزنامه های دانشگاه کرد. گفته می شود که او یک تابستان برای مطالعه تمدن اروپایی قرن بیستم در دانشگاه آکسفورد به انگلستان رفت. او در اواخر دهه 1940 در نیویورک زندگی کرد و مدتی در یک کتابفروشی و بعداً در یک شرکت هواپیمایی کار کرد. در اوقات فراغت و اوقات فراغت خود در آن روزها چندین رمان نوشت و آماده شروع رمانی بود که مدتها به آن فکر می کرد.

«کشتن مرغ مینا» داستان دختر جوانی به نام اسکات است که با پدرش آتیکوس و برادرش جیم در شهری کوچک به نام مای کمپ زندگی می کند. داستان حول محور محاکمه می چرخد ​​و به اوج خود می رسد. یک مرد سیاهپوست بی گناه به نام تام رابینسون دستگیر و به اتهامات بی اساس محاکمه می شود و تقریباً همه ساکنان شهر – مهم نیست واقعاً چه اتفاقی افتاده است – خواهان مجازات او هستند. اما پدر اسکات که یک وکیل بود برای دفاع از متهم رفت. آتیکوس می‌دانست که برنده شدن در دادگاه و تبرئه غیرممکن است، اما او با جامعه مبارزه کرد و برای دفاع از آنچه به درستی معتقد بود ایستاد.

اسکات پرسید: آتیکوس. آیا ما در این نبرد پیروز خواهیم شد؟

– نه دختر

– پس چرا…

ما صد سال است که شکست خورده‌ایم و این دلیل نمی‌شود که دیگر نجنگیم.»

آتیکوس (پدر/وکیل) با جامعه ای در هم تنیده با نژادپرستی و سرکوب سیاه پوستان مبارزه می کند.

آتیکوس گفت: «استدلال تام رابینسون وجدان فرد را می لرزاند. اسکات، اگر به این شخص کمک نکرده بودم، نمی توانستم به کلیسا بروم یا خدا را عبادت کنم.

– آتیکوس! انگار اشتباه میکنی…

– چطور؟

– اکثر مردم نظرات متفاوتی دارند…

– هرکسی حق دارد هر طور که می خواهد فکر کند و رفتار کند و دیگران به او احترام بگذارند، اما من باید بتوانم قبل از اینکه با دیگران کنار بیایم، با خودم کنار بیایم. وجدان فرد تنها چیزی است که نمی توان آن را مطیع اکثریت کرد».

اما در محیطی که تحت سلطه ظلم و تبعیض است و بی گناهی کودکان در معرض تهدید است، ناگزیر یاد می گیرند که از تعصبات و ارزش های زمانه خود پیروی کنند. بنابراین مرغ میناکاری شده نمادی از پاکی و بی گناهی است که در برابر زشتی روزگار تهدید می شود.

آتیکوس به جیم گفت: «ترجیح می‌دهم به قوطی‌های خالی در حیاط خلوت شلیک کنی، اما می‌دانم که می‌خواهی پرنده‌ها را تعقیب کنی.» به هر حال تیراندازی اشکالی ندارد، اما یادت باشد، کشتن مرغ زمرد گناه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا