اقتصادی

مسکن در بورس اتاق می‌گیرد؟

پس از بحث و تبادل نظر درخصوص نحوه عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا و این مساله که عرضه فولاد و سیمان در بورس منجر به رشد قیمت در بازار این محصولات می‌شود، بنا به گفته وزیر اقتصاد، بورس کالا آمادگی دارد ابزارهایی را برای مدیریت عرضه و تقاضا در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد. وزارت راه نیز پیشنهاد داده یک اتاق در بورس کالا به منظور خرید مصالح با قیمت پایه در اختیار این وزارتخانه گذاشته شود.

به گزارش patc، بحث درباره خروج یا ماندن سیمان و فولاد در بورس کالا به تدریج با همکاری بین وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی در حال رسیدن به نتایج مثبتی است. بر اساس آخرین صحبت خاندوزی، بورس کالا کاملا آمادگی دارد با نظر وزارت راه و صمت ابزارهای لازم را در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد و اصلاحات در چارچوب بورس کالا باشد.

بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی – نیز عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا را باعث رشد قیمت این کالاها می‌داند اما هیچ‌گاه اعلام نکرد که سیمان و فولاد از بورس خارج شود. حتی فعالان صنعت ساختمان، بورس را یک ساختار شفاف و مترقی می‌دانند و اصراری بر خارج شدن مصالح ساختمانی از بورس ندارند.

اما پیشنهاد مشخص وزارت راه و شهرسازی چیست؟ غلامرضا صالحی ـ رییس بنیاد مسکن – در این زمینه به patc گفت: آقای بذرپاش پیشنهاد داده تا یک اتاق اختصاصی در بورس کالا برای طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شود تا وزارت راه و شهرسازی بتواند با قیمت پایه بورس، مصالح را از طریق آن اتاق خریداری کند و فروش مصالح به سازندگان پروژه مسکن ملی در مکانیزم قیمت رقابتی قرار نگیرد.

با توجه به صحبت‌های امروز خاندوزی ظاهرا دو وزارتخانه صمت و راه به تفاهماتی در این زمینه رسیده‌اند.

سید احسان خاندوزی، روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود بیان کرد که نباید فراموش کنیم اساسا علت ورود مصالح ساختمانی به بورس کالا ناشی از فرآیندهای حواله‌ای فسادزایی بود که پیش از این وجود داشت و برای دلالان فرصت‌های زیادی برای سودهای غیرمولد ایجاد می‌کرد اما مصرف‌کننده واقعی این محصولات نمی‌توانست این اقلام را تامین کند. برای حل این چالش تصمیم به عرضه در بورس گرفته شد.

به گفته خاندوزی، در عین حال بورس کالا ابزارهای خوبی برای مدیریت در طرف عرضه و تقاضا در اختیار سیاست‌گذار قرار می‌دهد که قابل استفاده و فعال سازی است. به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده‌ام بورس کالا کاملا آمادگی دارد با نظر وزارت راه و صمت این ابزارها را در اختیار سیاست‌گذار حوزه مسکن قرار دهد و اصلاحات در چارچوب بورس کالا باشد.

فعالان صنعت ساختمان نیز نظرشان بر ماندن مصالح در بورس است. جمشید برزگر ـ رییس کانون انبوه‌سازان – در این زمینه اظهار کرد که فولاد و سیمان سهم قابل توجهی از هزینه ساخت را به خود اختصاص نمی‌دهد و سهم اصلی به زمین و خدمات مربوط می‌شود اما معتقدیم در بورس کالا باید قیمت فولاد و سیمان مدیریت شود.

فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان – نیز گفت: در اینکه بورس یک ابزار مترقی محسوب می‌شود شکی نیست، اما ساز و کار امروز بورس کالا در ایران از نقص‌های اساسی برخوردار است که خود دوستان بورسی هم به آن اذعان دارند. باید مشخص شود قیمت‌ها به چه شکل کشف می‌شود. دولت باید ریسک قیمت مصالح ساختمانی را در پروژه نهضت ملی مسکن کاهش دهد که یکی از این موارد مدیریت قیمت سیمان و فولاد است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا