عمومی

مشکلات مملکت با هجمه به کانون وکلا حل می شود؟

در سال 1302 میلادی اولین کانون وکلا به نام کانون وکلا در فرانسه تأسیس شد که بعدها به دستور ناپلئون در سال 1790 تأسیس شد.به جز انحلال کانون های وکلا، مشاغل وکالت ممنوع استناپلئون در فرمانی می گوید: «هر شهروندی می تواند از هموطنان خود در دادگاه دفاع کند.

صدور چنین حکمی علاوه بر منع حضور وکلای دادگستری، موجب هرج و مرج و بدرفتاری در دادگاه و برخورد با هموطنان به عنوان منبع درآمد و ایجاد ناهماهنگی بی دلیل در بین مردم شده است.

این حد از خویشتن داری باعث می شود که وکلای دادگستری به عنوان مدافعان واقعی حقوق مردم، پنهانی راه هایی برای دفاع از حقوق شهروندی در صحنه شب بیاندیشند. اقدامات وکیل برای دفاع از حقوق مردم، همراه با اعتراضات قاضی به دلیل هرج و مرج دادگاه، منجر به امضای ناپلئون در نهایت لایحه ای در مورد حرفه وکالت در سال 1810 شد، اما او همچنان با لایحه ای مخالفت کرد تا اینکه در سال 1822، چارلز اول پیش نویسی را تهیه کرد. لایحه تشکیل کانون مستقل وکلای دادگستری.

این لایحه به تصویب وزیر دادگستری وقت، یکی از مشهورترین وکلای بوردو فرانسه رسید.

در ایران در سالهای پایانی حکومت مظفرالدین شاه به صورت حرفه ای به عنوان وکیل وارد ادبیات قضایی ایران شد.

حمایت مرحوم داور از حرفه وکالت باعث شد تا بر اساس ماده 150 قانون اصول قضایی برای تشکیل کمیته وکلا آماده شود. اتفاقاً در تیرماه 1300 هیأت مذکور در قالب هیأت مدیره شش نفره شامل: جلال الدین نهاوندی / علی اصغر گرگانی / نقیب زاده مشایخ / احمد شریعت زاده / سید هاشم وکیل و قوام الدین مجیدی وکلایی برای درخواست از وزیر تشکیل شد. عدالت در پنج ماده

تیرماه 1300 آغاز فعالیت کانون وکلا در مسیر پرتلاطم استقلال نهادهای حقوقی بود. روز شنبه 20 آنلاین 1309 به دستور علی اکبر داور اولین کانون وکلای ایران در تهران تأسیس شد.

این مقدمه مختصر نقل می شود اما تلنگری است برای کسانی که به بهانه حل مشکلات نظام حقوقی از صبح تا شب (شما می خوانید چالش ها و هجمه ها) برای نظام حقوقی برنامه ریزی و فکر می کنند. ) (خرابکاری) کانون وکلا به جایی رسیده که به قول بنده خدا باید بگوییم…چه خبر!

طرح جامع وکالت، طرح بازنگری مقررات وکالت، آیین نامه اجرایی، طرح تسهیلات و ده ها طرح و ایده از بین رفته بر سازمان های وکالت! تنها آژانس مستقل ، این تنها نشانه تمدن اجتماعی این چیست که در زیر هجوم و چالش یک حکومت مستقل و مقتدر، بیش از یک قرن است که بدون کوچکترین حمایتی به زندگی باشکوهی ادامه داده است؟

کانون وکلای دادگستری سالانه برای هزاران جوان منطقه بدون بودجه دولتی زمینه اشتغال فراهم می کند! همین کار این است که همه دستگاه های دولتی میلیاردها بودجه جذب می کنند که نمی توانند ایجاد کنند!

انجمن وکالت در زندگی باشکوه خود نه تنها کاری را که نمی تواند انجام دهد، بلکه کاری را که نمی تواند انجام دهد، صرف نظر از هر گونه بودجه و هزینه انجام می دهد و برای تربیت و تربیت وکلای جوان تلاش می کند! آیا می دانید کدام نهاد مدنی که در 40 سال گذشته حتی یک ریال از دولت نداشته است، می تواند نه تنها وظایف حرفه ای خود را انجام دهد، بلکه در خدمات عمومی اجتماعی پیشگام شود؟ آیا می توانید بگویید کدام نهاد مدنی و یا حتی دولت به عنوان کانون وکلای دادگستری در خط مقدم خدمت رسانی به جامعه بوده است که با وجود این همه مصیبت لحظه ای از خدماتش کوتاه نیامده است؟

کافی است به اتفاقاتی که در این سال ها افتاده نگاهی بیندازید و (البته اگر بخواهید) کانون وکلا را در شرایط کرونا و سیل و زلزله و تعطیلی ببینید. می بینید که این سازمان شهروندی مدیریتی به هجمه های گاه و بیگاه پاسخ مناسبی نداد. برای اطلاع، سکوت آنها به دلیل صراحت یا ترس نیست، بلکه به دلیل شرم و درک شرایط حساس اجتماعی است. در غیر این صورت، مدیران و بزرگان سازمان مدافع این هستند که جوانان این خانواده اصیل بتوانند بر اساس قانون پاسخگوی همه حملات ناجوانمردانه باشند، اما این گروه قسم می خورد که تنها دغدغه آنها دفاع از حقوق و عدالت است که این بخش برای آن توجه اولویت اول است .

آیا واقعاً تا اینجا به اطراف نگاه می کنید؟ این بار از خود پرسیدید که نقش این سازمان مدنی در جامعه چیست و به عنوان تنها نماد استقلال و دموکراسی جامعه مدنی چه باید بکند، اما اینطور نیست؟ در این طرح ها و قبوض به دنبال چه هستید؟ قصد دارید چه نسخه ای از این طرح ها و لوایح را برای نهادهای حقوقی بسته بندی کنید؟

وقتی این طرح ها و لوایح اعلام شد، نمی توانید کانون وکلا را به حاشیه ببرید! نهادهای فرهنگی و تاریخی که ریشه در این سرزمین دارند آنقدر ابتدایی هستند که با این طرح ها و اسکناس های شل وارد ستون های محکم این خانه دوست داشتنی نمی شود. اگر شما به صورت فردی این حملات و چالش های اقتدار و اصالت را تصور کنید، یک جامعه مدنی ملی هستید که مرتکب اشتباه بزرگی شده اید. اتفاقا کانون وکلا آموخته است با وجود هر چالش و هجمه ای سربلند زندگی کند تا بتواند مانند فولاد ضد آب به زندگی پرافتخار خود ادامه دهد.

آنهایی که با جان خود خشت این بنای پرافتخار را ساختند، قول داده اند که آبروی خود را ضامن دفاع از حقوق و عدالت قرار دهند، در دفاع از ساختمان صنفی خود ایستادگی کردند، پس در جایگاه خود ایستادند. فرض کنید با همین طرح و لایحه نمی توانید مختصات کانون وکلا را تغییر دهید اما با اصالت آن چه کردید؟ وجود آن تفکیک ناپذیر است، زیرا حیات و موجودیت انجمن به خاطر چند مقاله و نظر نیست، بلکه شالوده این بنای غرور آفرین در مسیر حق و عدالت بنا شده و با هیچ مقاله و نظری ویران نخواهد شد. پس لطفا کانون وکلا را رها کنید و به سایر نقاط کشور ببرید اگر واقعاً می خواهید نظام حقوقی کشور، این رشته و این حوزه را تغییر دهید.

از حقوقدانان، حقوقدانان، اساتید دانشگاه و سایر فعالان جامعه دعوت کنید تا آنچه را که باید در یک برنامه جامع انجام شود که مطابق با استانداردهای امروزی بر اساس نیازهای جامعه باشد، نه فقط هر فردی با دیدگاه حاکمیتی، وکلای مستقل بدون توجه به تاریخچه یا دلیل انجمن دعوت کنید. ، نسخه تجویز کنید می دانید که این نسخه های بیهوده برای درمان نیست، بلکه برای پیشانی درد است.

* وکیل

دکمه بازگشت به بالا