حوادث و رویدادها

معاون عمرانی وزیر کشور: به روستاهای بالای ۲۰ خانوار، دهیاری داده شود

به مناسبت هفته پژوهش سومین نشست معاونین هماهنگی امور عمرانی استان های سراسر کشور در محل موسسه حوادث طبیعی برگزار شد.

به گزارش patc، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بلایای طبیعی، سومین جلسه معاونت امور عمرانی نمایندگان هماهنگی کل استان های سراسر کشور و مهدی جمالی نژاد معاون امور عمرانی و نماینده معاونت هماهنگی توسعه شهری و روستایی در این نشست حضور داشتند. در این جلسه روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه، نمایندگان و مدیران وزارت کشور موسسه حوادث طبیعی را امروز در منطقه برگزار کردند.

در سومین جلسه معاونین هماهنگی امور عمرانی کل استان های کشور، مهدی جمالی نژاد معاون هماهنگی عمران شهری و روستایی وزارت کشور ضمن تشکر از موسسه حوادث طبیعی بر تشکیل جلسات و کمیسیون های مستمر و مستمر تاکید کرد. گفت: خلاق باشید، حضور مثبت و جسورانه داشته باشید. علاوه بر این، آنها باید گزارش های مداوم داشته باشند.

جمالی نژاد ادامه داد: عملکرد نمایندگان عمران در هر استان باید راهنمایی، حمایت و نظارت باشد. نمایندگان عمران مسئول شهرها و روستاها هستند، در صورت داشتن هر گونه سوال می بایست با نمایندگان مهندسی عمران مشورت نمایید تا راه آنها را تسهیل کنند. شهرداری ها و دهیاری ها رها نشوند و تعامل مستمر با نمایندگان عمران صورت گیرد.

وی همچنین بر لزوم استفاده از توانمندی های موجود شهرها و روستاها برای ایجاد درآمد پایدار تاکید کرد.

جمالی نژاد افزود: باید به روستاهای بالای 20 خانوار کمک های روستایی انجام شود. این امر برای روستاهای مرزی بسیار مهم است و می تواند نقش پدافند غیرعامل را ایفا کند.

جمالی نژاد همچنین بر مدیریت پسماند تاکید کرد و گفت: این موضوع یکی از اولویت های کشور است که در صورت ارائه طرح کارشناسی به بودجه اختصاص می یابد.

جمالی نژاد گفت: به منظور توزیع عادلانه تجهیزات و ماشین آلات، اردوگاهی برای این منظور ایجاد شده است. همچنین دولت جدید به دنبال اصلاح اساسنامه و آیین نامه است.

وی در پایان بر اهمیت توجه به هوای پاک، فرونشست زمین و هویت اسلامی ایرانی، ضرورت تفویض قدرت به مردم و اهمیت شورا تاکید کرد.

در این جلسه سید امیرحسین گرکانی مدیرعامل موسسه حوادث طبیعی ضمن خیرمقدم به مهمانان از علیرضا تابش (علیرضا تابش) رئیس فقید بنیاد مسکن یاد کرد.

گالکانی با تاکید بر آسیب های مستقیم و غیرمستقیم بلایا، پدیده ای به نام خشکسالی اجتماعی را برشمرد و گفت: وقوع بلایا ممکن است به تهدیدات امنیتی منجر شود.

در ادامه رییس پژوهشکده بلایای طبیعی به معرفی تاریخچه، گروه تحقیقاتی و واحدهای تابعه موسسه و همچنین رشته های موجود پرداخت و تاکید کرد: برگزاری همایش های تخصصی و کارآفرینی در حوزه مدیریت بلایای طبیعی یکی از فعالیت های مستمر در این پژوهشگاه است. رشته مدیریت بلایای طبیعی . . دانشکده تحصیلات تکمیلی

وی با بیان اینکه پیش نویس زیر «قانون مدیریت بحران» در سال 1388 به مؤسسه حوادث طبیعی ابلاغ شده است، گفت: این مؤسسه 23 سند قانونی را در کمیته تخصصی با حضور بیش از 300 کارشناس تدوین کرده است. همچنین طرح آسیب شناسی قانون مدیریت بحران کشور در پژوهشکده در حال انجام است.

گالکانی گزارشی از آخرین وضعیت اسناد قانونی ارائه کرد و گفت: هیئت وزیران تاکنون 3 آیین نامه تصویب کرده است و سایر آئین نامه ها نیز در دست بررسی است و همچنین سند ملی راهبرد مدیریت بحران و حادثه ملی طرح‌های کاهش خطر، طرح‌های آمادگی و واکنش ملی، طرح‌های ملی بازسازی و بازیابی، اسناد مدیریت رسانه‌های بحران، و برنامه‌های آموزشی جامع مدیریت بحران ستاد عملیات پیشگیری، هماهنگی و واکنش ستاد ملی نیز پیشنهاد شده‌اند.

وی افزود: موضوع مهم دیگر بحث موارد مغفول مانده در قالب آیین نامه اجرایی مربوطه در قانون مدیریت بحران است که تمامی دستگاه های اجرایی در تهیه این اسناد مشارکت داشته اند.

رئیس موسسه حوادث طبیعی سپس به تشریح برنامه هایی برای شناسایی روستاهای کشور و سامانه در معرض خطر بلایای طبیعی پرداخت.

در ادامه محمدجواد بلورچی به تشریح غرق شدن کشور و تشریح دلایل غرق شدن کشور پرداخت و به نمونه هایی از غرق شدن و غرق شدن در کشور اشاره کرد.

بروچ گفت: از 60 دریاچه و تالاب موجود در کشور 60 تا 100 درصد خشک شده و در خطر نابودی قرار دارند. هر جا چاهی در سراسر کشور وجود داشته باشد، فرونشست زمین خواهد بود، همین که زمین مشکلی ندارد، کافی است.

بروخ تاکید کرد: آنچه از دست دادیم غیرقابل جبران است. اگر امروز از من بپرسید کجا بهتر است یک مجموعه مهم بسازیم، می‌گویم که در کوه‌ها زلزله و رانش زمین و در دشت‌ها آبادی و سیل داریم؛ بنابراین مکان‌های مناسبی برای ساخت مجموعه‌های مهم نداریم.

وی در بخشی دیگر از این سخنان به لزوم کنترل میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی اشاره کرد و افزود: رسوب گذاری پدیده ای نیست که بتوان آن را بازسازی یا تعمیر کرد، فقط باید از توسعه آن جلوگیری کرد. میانگین میزان برداشت آب زیرزمینی جهان 20 درصد و میزان برداشت در ایران بیش از 100 درصد است. ما کشوری هستیم که بیشترین مصرف آب را در دنیا داریم، اگرچه کشورهای دیگر به دنبال واردات آب مجازی هستند اما ما همچنان به دنبال صادرات هستیم.

وی تاکید کرد: بارندگی روز به روز کاهش می‌یابد، دما روز به روز افزایش می‌یابد، تغییر اقلیم واقعی است و جهان خشک‌تر و خشک‌تر می‌شود.

سپس پاسخ جلسات قبلی معاونین هماهنگی امور عمرانی کشور شامل لزوم توجه به حاشیه شهرها، استقرار پایگاه های پشتیبانی لجستیکی در شهرداری ها در حوزه حمل و نقل و لزوم توجه به عبور فرماندار از پاکان است. قانون هوا و نظارت بر ساختمان های غیر مجاز. مسائل مربوط به خشکسالی و فرونشست زمین مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه معاونین استانداری در خصوص هماهنگی امور عمرانی استان ها به تبادل نظر پرداختند که در این بخش لازم است ارتباط ساختار مدیریت بحران با نمایندگان امور عمرانی قانون 1401 روشن شود و به مواردی مانند فرسودگی توجه ویژه شود. و پاره کردن و نیاز به سازه های غیررسمی، انتقال آب و طرح های تعدیل. زمین مرتفع شده است.

همچنین پیشنهاد می شود کارگروه مشترک معاونت عمرانی با پژوهشگاه حوادث طبیعی برای بررسی آسیب شناسی قانون مدیریت بحران کشور، تطبیق شرح وظایف با انتظارات و توجه به ایمنی روستاهای در معرض خطر تشکیل شود. .

شایان ذکر است به مناسبت هفته پژوهش و به مناسبت هفته پژوهش، آزمایشگاه ژئوتکنیک و مقاومت مصالح سازه و ارزیابی غیرمخرب تشکیل و معاونت امور عمرانی استانداری ها را هماهنگ کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا