عمومی

مهم‌ترین علایم کمبود ویتامین B۱۲ در بدن

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که همه ما برای عملکرد صحیح در فرآیندهایی مانند سنتز DNA، تولید انرژی و عملکرد سالم سیستم عصبی مرکزی به آن نیاز داریم.

عصرایران در ادامه نوشت: اگرچه این ویتامین در بسیاری از منابع غذایی وجود دارد، اما کمبود آن نسبتا شایع است. این معمولاً به دلیل مصرف محدود غذاهای حاوی این ویتامین، سوء جذب، برخی شرایط پزشکی یا استفاده از داروهایی است که سطح سرمی B12 را کاهش می دهند.

در واقع، طبق مقاله‌ای توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، نزدیک به 20 درصد از افراد بالای 60 سال در ایالات متحده و بریتانیا دچار کمبود ویتامین هستند.

بر اساس اطلاعات علمی، سطح B12 pg/ml 300 طبیعی، سطح 200 تا 300 مرزی و سطح زیر 200 کمبود است.

از آنجایی که توانایی جذب ویتامین B12 از غذا با افزایش سن کاهش می یابد، کمبود آن در افراد مسن شایع تر است. البته این بدان معنا نیست که کودکان خردسال و بزرگسالان، از جمله زنان باردار یا شیرده، اصلاً کمبود ویتامین B12 ندارند.

متأسفانه، کمبود ویتامین B12 اغلب نادیده گرفته می شود و گاهی اوقات به اشتباه تشخیص داده می شود. بخش بزرگی از این مشکل به دلیل آزمایش ناکافی آزمایشگاهی است. علاوه بر این، علائم معمولا به کمبود ویتامین B12 محدود نمی شود.

اگر به کمبود B12 مشکوک هستید، در صورت نیاز حتماً برای آزمایش هایی که علائم را توصیف می کند، به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

در اینجا برخی از رایج ترین علائم کمبود B12 آورده شده است:

احساس خستگی

اگر شما نیز کمبود B12 دارید، ممکن است احساس خستگی کنید که اولین علامت مشکل است.

سلول های بدن برای عملکرد صحیح به B12 نیاز دارند. سطوح ناکافی این ویتامین می تواند تولید طبیعی گلبول های قرمز خون را کاهش داده و باعث اختلال بیشتر در رساندن اکسیژن به بافت ها شود.

از سوی دیگر، کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک می تواند باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. این وضعیت منجر به تشکیل گلبول های قرمز بزرگ، غیر طبیعی و نابالغ و همچنین اختلال در سنتز DNA می شود. وقتی بدن گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به بافت ها نداشته باشد، احتمال احساس ضعف و خستگی افزایش می یابد.

پوست رنگ پریده یا زرد

یکی دیگر از علائمی که ممکن است نشان دهنده کمبود B12 باشد، رنگ پریدگی یا زردی پوست است.

مانند کم خونی ناشی از فقر آهن، کم خونی ناشی از کمبود B12 به دلیل عدم وجود گلبول های قرمز کاملاً بالغ و سالم در بدن باعث رنگ پریدگی پوست شما می شود.

یکی دیگر از عوارض کمبود B12 زردی است که باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم نیز می شود. این رنگ به دلیل سطوح بالای بیلی روبین ایجاد می شود؛ یک محصول جانبی اضافی که توسط بدن در تجزیه گلبول های قرمز ایجاد می شود.

سردرد

کمبود B12 می تواند منجر به عوارض عصبی مانند سردرد شود.

در واقع سردرد یکی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین B12 در بزرگسالان و کودکان است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که تجربه انواع خاصی از سردرد به احتمال زیاد با سطوح پایین ویتامین B12 مرتبط است.

بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ روی ۱۴۰ شرکت‌کننده که نیمی از آن‌ها میگرن داشتند، شرکت‌کنندگان میگرنی سطح B12 خون به‌طور قابل‌توجهی کمتر از افراد بدون سابقه میگرن داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که دارای بالاترین سطح B12 بودند 80 درصد کمتر از افرادی که کمترین سطح را داشتند در معرض ابتلا به میگرن بودند. اینکه آیا درمان B12 علائم میگرن را بهبود می بخشد در حال بررسی است.

ناامید

ویتامین B12 یکی از مهمترین عوامل برای عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی است. بنابراین کمبود این ماده مغذی می تواند بر سلامت روان ما تأثیر بگذارد.

به طور خاص، کمبود ویتامین B12 با خطر بیشتر افسردگی مرتبط بود.

سطوح پایین B12 می تواند سطح اسید آمینه حاوی گوگرد به نام هموسیستئین را افزایش دهد. این تغییر ممکن است با افزایش استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و مرگ سلولی در بدن به ایجاد و پیشرفت افسردگی کمک کند.

در یک مطالعه در سال 2020 روی 132 کودک و نوجوان داوطلب، 89 نفر افسرده و 43 نفر سالم بودند. شرکت‌کنندگان مبتلا به افسردگی نسبت به شرکت‌کنندگان غیرافسرده سطوح پایین‌تری از B12 و سطوح بالاتری از هموسیستئین داشتند.

سایر علائم رایج عبارتند از:

– مشکلات گوارشی

بی توجهی و اختلالات روانی

درد و التهاب دهان و زبان

– بی حسی دست و پا

– اسپاسم عضلانی

– عدم هماهنگی اعضای بدن

اختلال در نعوظ

در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. به خصوص اگر:

از یک رژیم غذایی محدود مانند رژیم گیاهخواری پیروی کنید

– شما بالای 60 سال سن دارید

آیا باردار هستید یا شیردهی؟

شما یک بیماری خاص دارید که می تواند سطح B12 شما را کاهش دهد

آیا از داروهای کاهش دهنده B12 مانند متفورمین یا مهارکننده های پمپ پروتون استفاده می کنید؟

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا