استان ها

مهم ترین نکات برای خرید قهوه عربیکا و خرید قهوه روبوستا چیست؟

مهم ترین نکات برای خرید قهوه عربیکا و خرید قهوه روبوستا چیست؟

این روزها خرید  و مصرف قهوه چه از نوع عربیکا باشد و چه از نوع روبوستا میان مردم ایران رواج زیادی یافته است. این قهوه ها، هم به صورت جدا از هم و هم به صورت ترکیب شده به فروش و مصرف می رسند.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، ما در این مطلب مهم ترین نکاتی که باید برای خرید این دانه های با ارزش در نظر داشته باشید را به طور خلاصه شرح داده ایم.

اما اگر برایتان سوال است که دقیقا قهوه های عربیکا و روبوستا چه تفاوتی دارند و تاریخچه آنها چیست بهتر است مقاله کامل در این رابطه با عنوان تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟ راز مخفی کافئین، طعم و عطر قهوه خوب! را مطالعه کنید و سپس به خواندن ادامه این مطلب بپردازید.

نکات مهم برای خرید قهوه عربیکا

قهوه های عربیکا قیمت بالاتری نسبت به روبوستا دارند و خوش عطر و طعم هستند. همچنین این قهوه ها تنوع بسیار زیادی دارند و برای قهوه های دمی و فرانسه استفاده می شوند.

قهوه عربیکا انواع اسپشیالیتی نیز دارد که بسیار با کیفیت و خوش طعم هستند. اگر از قهوه های ترکیبی استفاده می کنید بهتر است حتما قهوه عربیکا در آن به کار رفته باشد.

مهم ترین نکات برای خرید قهوه عربیکا و خرید قهوه روبوستا چیست؟

کافئین قهوه عربیکا چقدر است؟

کافئین قهوه عربیکا نصف روبوستا و بین 1.2 تا 1.5 درصد است اما این میزان همچنان بسیار بیشتر از کافئین چای است. جالب است بدانید یک قهوه فرانسه یا اسپرسوی دبل عربیکا می توان به اندازه یک نوشیدنی انرژی زا کافئین داشته باشد.

آیا قهوه عربیکا اسیدی و ترش است؟

قهوه های عربیکا اسیدی و ترش مزه هستند و به علت این اسیدیته طعم های فوق العاده و متفاوتی در آن ها به وجود می آید. هر چند اگر اسیدیته قهوه را دوست ندارید می توانید با خرید قهوه های عربیکا تیره تر و دم کردن به روش فرانسه تا میزان زیادی ترشی قهوه عربیکا را کم کنید.

تلخی قهوه عربیکا چقدر است؟

قهوه های عربیکا عموما زیاد تلخ نیستند و به اصطلاح شیرین هستند. تلخی قهوه عربیکا نشانه کیفیت پایین یا رست تیره است. توجه کنید در صورت رست تیره تر، تلخی قهوه عربیکا نشانه کیفیت پایین نیست.

چه میزان رست و برشتگی برای قهوه عربیکا خوب است؟

اگر قرار است قهوه عربیکا به صورت دمی و فرانسه مصرف شود رست های روشن به علت حفظ عطر و طعم خاستگاه قهوه انتخاب بهتری هستند. اما اگر قصد دارید قهوه عربیکا را برای اسپرسو یا در ترکیبات اسپرسو استفاده کنید رست های تیره تر به علت ترشی کمتر مناسب تر هستند.

در ایران برای کمتر کردن ترشی اسپرسو رست های روشن عربیکا را با روبوستا ترکیب می کنند و این کار باعث بالا رفتن کافئین و پایین آمدن قیمت می شود اما قهوه های اسپرسوی بسیار با کیفیت به طور کامل عربیکا هستند اما رست تیره تری دارند.

مهم ترین نکات برای خرید قهوه عربیکا و خرید قهوه روبوستا چیست؟

بهترین نوع قهوه عربیکا از لحاظ کیفیت و طعم کدام است؟

اگر قهوه را به صورت دان می خرید کافی است به دانه های قهوه نگاه کنید. هر چقدر دانه های قهوه از نظر اندازه و رنگ یک دست تر باشند آن قهوه با کیفیت تر و گران تر است. بهترین قهوه های عربیکا اسپشیالتی نام دارند و تک خاستگاه و ترکیب نشده با سایر قهوه ها هستند.

قهوه های عربیکای کشور های مختلف بسیار متفاوت از هم هستند و انتخاب از میان آنها سلیقه ای است. اما قهوه های عربیکا کلمبیا همه پسند تر، قهوه های برزیلی اقتصادی تر و قهوه های اتیوپی و کنیا بسیار معطر و اسیدی تر هستند.

برای اینکه قهوه مورد علاقه خود را پیدا کنید بهتر است سری به سایت های فروش قهوه بزنید و با توجه به توضیحات آنها قهوه های مختلف را تست کنید.

نکات مهم برای خرید قهوه روبوستا

خوب است بدانید به طور کلی قهوه های روبوستا به عنوان قهوه های اقتصادی و با کیفیت کمتر نسبت به عربیکا شناخته می شوند. اما این به معنی بد بودن مصرف این نوع قهوه ها نیست و این قهوه ها نیز کاربرد و طرفداران خاص خود را دارند.

به طور کلی قهوه های روبوستا تنوع طعمی و عطری کمی دارند و به عنوان قهوه ای با عطر طعم متوسط به حساب میروند. بهترین انواع روبوستا نوت های طعمی کاکائو و دودی دارند و انواع بی کیفیت آن طعمی شبیه خاک و لاستیک می دهند.

کافئین قهوه روبوستا چقدر است؟

یکی از اولین مواردی که در مورد قهوه ها سوال می شود میزان کافئین آنها است. نکته مهمی که در مورد قهوه روبوستا وجود دارد میزان کافئین بالای آن است. کافئین قهوه روبوستا چیزی بین 2.3 تا 2.5 درصد است و این میزان تقریبا دو برابر قهوه عربیکا است.

اگر به کافئین حساسیت دارید بهتر است قهوه روبوستا را به صورت خالص میل نکنید و آن را به در ترکیب با عربیکا مصرف کنید.

جالب است بدانید یک شات اسپرسوی دبل روبوستا دو برابر نوشیدنی های انرژی زا کافئین دارد!

آیا قهوه روبوستا اسیدی و ترش است؟

قهوه روبوستا ترش نیست! بعضی از افراد میانه ای با ترشی و اسیدیته قهوه ندارند و ترجیح می دهند قهوه شان اسیدیته نداشته باشد. اما جالب است بدانید اسیدیته بیشتر قهوه نشانه کیفیت بیشتر آن است و بخشی از طعم ها و عطر بی نظیر قهوه حاصل همین اسیدیته است.

اگر قصد دارید ترشی قهوه شما کم شود آن را با قهوه روبوستا ترکیب کنید.

تلخی قهوه روبوستا چقدر است؟

تلخی قهوه روبوستا چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت قهوه روبوستا از قهوه عربیکا تلخ تر است ولی انواع بی کیفیت تر آن تلخ تر نیز هستند. به طور کلی تلخی بیش از حد قهوه نشانه خوبی نیست و بهتر است از مصرف قهوه هایی که بیش از حد تلخ هستند خودداری کنید.

اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که قهوه ذاتا حاوی مواد تلخ مزه است و تلخی قهوه روبوستا دو تا سه برابر انواع عربیکا است.

چه میزان رست و برشتگی برای قهوه روبوستا خوب است؟

هر چه رست و برشتگی قهوه روبوستا بیشتر شود تلخی آن نیز بیشتر می شود. اما میزان رست قهوه تاثیری بر مقدار کافئین ندارد. زیاده روی در مصرف قهوه های با رست تیره برای سلامتی مفید نیست. قهوه های با رست تیره ممکن است بویی شبیه سوختگی و دود بدهند و حس مانده بودن را به شما منتقل کنند.

رستری های قهوه معمولا قهوه های با کیفیت بالا را زیاد تیره نمی کنند.

اگر رست قهوه بیش از حد کم باشد نیز ممکن است قهوه طعم علف و خامی بدهد که این نیز موردی منفی به حساب می رود.

بهترین نوع قهوه روبوستا از لحاظ کیفیت و طعم کدام است؟

همانطور که در بخش قهوه های عربیکا گفتیم کیفیت قهوه را می توان از روی یک دست بودن دان آن تشخیص داد. در میان انواع قهوه روبوستا در بازار ایران قهوه ویتنام کمترین کیفیت را دارد و قهوه اندونزی محبوب ترین قهوه است و کیفیت قابل قبولی دارد.

قهوه های روبوستای هندی مانند چری و پی بی طعم ضعیف تری نسبت به روبوستای اندونزی دارند. همچنین قهوه های روبوستای آفریقایی مثل اوگاندا و کامرون طعم متفاوت و خاصی دارند و در کیفیت های مختلف موجود هستند.

دکمه بازگشت به بالا