عمومی

موقعیتِ مهدی! – patc

شاید حذف تیم های امید و ماداگاسکار در مرحله گروهی جام ملت های آسیا خبر خوبی به نظر نرسد اما در عین حال فاجعه ای هم نیست.

به گزارش patc، این روزنامه همکار وی نوشت: همه ماجراهای این روزها در فوتبال ایران قابل پیش بینی به نظر می رسد، از لغو مداوم آماده سازی تیم ملی تا حذف زودهنگام تیم امید در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی زیر 23 سال آسیا، باید اعتراف کنیم که بعد از باخت بعد از دادن ترکمنستان انتظار داشتیم این اتفاق بیفتد اما برعکس میزان حمله به مهدی مهدویه به عنوان سرمربی تیم امید کمی دور از ذهن به نظر می رسید که باید از او انتقاد کرد اما کسانی که تا این حد وحشیانه به او حمله کردند حتما فراموش کرده اند. که سرمربی تیمش را تنها با دو بازی تدارکاتی و فرصت کمی برای ایجاد هماهنگی بین بازیکنان به این بازی برد.

منتقدان تند کیا حتما این نکته را نادیده گرفته اند که او دو بازیکن بسیار مهم را به دلیل ناهماهنگی فینال لیگ و عدم همکاری باشگاه ها به بازی نیاورد. بی توجهی به این نکات مهم، این گونه انتقادات به عملکرد تیم ملی را از دایره انصاف و منطق خارج می کند. هیچکس نمی تواند بگوید این تیم خوب است و به تمام اهدافش رسیده است اما این حذف آن فاجعه بزرگی نیست که در ذهن اکثر هواداران ایران می گذرد.

حذف تیم ملی در مرحله گروهی جام ملت های آسیا خبر خوبی به نظر نمی رسد، اما در عین حال «فاجعه» نیست؛ چرا که سرمربی زیر 21 سال را به این بازی برد و بازیکنانش را به این بازی برد. در این رقابت های جام حذفی، آنها می توانند در المپیک 2024 پاریس نیز شرکت کنند. ایران می‌توانست با تیمی قوی‌تر به جام جهانی برود، همه استعدادها را بسیج کند و نتایج بهتری کسب کند، اما شاید برای اولین بار است که «آینده» فوتبال ایران بر زمان حال پیروز شده است و این مشکلی نیست. امید بازی های تیمی مانند یک اردوی تمرینی برای نبردها و بازی ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این بازیکنان تجربه چندانی از بازی با هم ندارند. اکثر آنها بازیکنان بسیار جوان و بدون موقعیت خاصی حتی در رده باشگاهی هستند. طبیعتا زمان زیادی طول می کشد تا این تیم و این نسل به هارمونی برسند و به یک مجموعه واقعا عالی تبدیل شوند. حقیقت این است که تیم ملی ایران هرگز در جمع چهار تیم برتر جام زیر 23 سال آسیا قرار نگرفته است. تیم ایران در تمام تجربه حضور در این جام تنها «یک بار» در مرحله گروهی حذف شده و در همان بازی در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد. پس این غفلت نه یک اتفاق نادر است و نه زلزله ای ویرانگر برای فوتبال ایران. این فقط یک اتفاق دردناک و تکراری است که ممکن است در طول زمان با تغییر نگرش و رویکرد به نسل و فراهم کردن امکانات لازم برای تیم‌های پایه تغییر کند.

وظیفه اصلی مهدی و بقیه تکنسین های تیم امید رساندن این تیم به المپیک است. این یک ماموریت برای نشان دادن کیفیت واقعی خود به عنوان سرمربی است. تمایل به ایجاد تغییر در این تیم می تواند به راحتی بر همان فعالیت های قبلی تأثیر بگذارد. اگر کشورهای مشترک المنافع تاکنون به کیا اعتماد کرده اند باید در چنین شرایط سختی پشت سر این مربی بایستند. اگر اعتمادی وجود ندارد، بهتر است در این زمان به این همکاری خاتمه دهیم؛ زیرا رسیدن به المپیک و شکستن نفرین چهل سال جاودانگی، صبر و حوصله زیادی می خواهد. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم یک شبه به المپیک برسیم. برای دیدن این تصویر زیبا باید صحنه های ناخوشایند زیادی را تماشا کنیم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا