فرهنگ و هنر

ناگفته‌های تلخ همسر یک جانباز ۶۰ درصد

البته زندگی با جانبازی که آسیب و مشکلات جدی دارد نیز سختی ها و دردسرهای خاص خود را دارد. پس از خنثی شدن دفاع مقدس، زنان زیادی با جانبازان همراهی و همکاری کردند و سختی های زندگی با جانبازان را تحمل کردند.

به گزارش patc، روزنامه “جاوا” در ادامه نوشت: در گفت و گو با همسر جانباز محمد فصیحی، بتول فصیحی، وی گفته است که در طول 30 سال زندگی با همسرش صبور بوده است، برای رضای خدا. ، در سخت ترین لحظه زندگی، همسرش رنج کشید، هیچ چیز نمی تواند از رنج او بکاهد.

از نحوه آشنایی و ازدواجتان بگویید.

من و همسرم پسرخاله هستیم، هر دو اهل دستجرد اصفهان. خانواده ما همسایه هستند و در یک محل زندگی می کنند. وقتی محمد و خانواده اش به خواستگاری من آمدند، سال اول دبیرستان بودم. من دوست ندارم با اقوام نزدیک ازدواج کنم. اما به دلیل اینکه جانباز هستند به درخواست آنها پاسخ جدی دادم، در 12 فروردین 68 ازدواج کردیم و در سال 91 در کلاس چهارم دبیرستان زندگی مشترکمان را آغاز کردیم. ثمره زندگی ما سه دختر است.

همسرتان در چه سالی جانباز شد؟

محمد در سال 1365 دو بار به جبهه اعزام شد، اما در اعزام دوم عملیات کربلای 5 مجروح شد. آنچه می خواهم بگویم این است که یک سال بعد در 23 مرداد 1366 برادرش احمد در منطقه ماوت عراق به شهادت رسید.

چگونه آسیب دیدند؟ جانبازش اهل کجاست؟

آن طور که از او شنیدم، زمانی که محمد در سنگر بود، خمپاره ای به سقف سنگر اصابت کرد و تیر سقف را شکست و روی سر محمد و دو رفیقش فرود آمد. این حادثه باعث شکستگی سر و جمجمه محمد شد. اولش همه فکر میکردند شهیده ولی بعد دیدند که نفس میکشه. دو تن از همرزمانش جراحات جزئی گرفتند اما همسرم به بیمارستان شیراز منتقل شد. پزشک پس از به هوش آمدن متوجه شد که حس بویایی، چشایی و بینایی چشم راست به دلیل ضربه شدیدی که به سر وارد شده، کاملاً از بین رفته است. چشم چپ فقط می تواند مستقیم نگاه کند و چپ و راست را نمی بیند. او مجبور شد سرش را بچرخاند تا اطرافش را ببیند و از انفجار مات و مبهوت شد. چون منطقه آلوده به مواد شیمیایی است، چند درصد به مواد شیمیایی تبدیل شده اند.

درصد جانبازی در همسرتان چقدر است؟

همسرم 65 درصد جانباز هستند اما متاسفانه سن او را افزایش ندادند و بدنش را ضعیف و تحمل درد را سخت تر کردند بلکه تعداد جانبازان را 5 درصد افزایش دادند و 60 درصد ثبت شد در آرشیو.

مشخص است که با وجود جانباز بودن، تحصیلات خود را ادامه می دهند؟

بله، محمد پس از پایان دبیرستان مدتی برای کار به تهران رفت. به دلیل شرایط سخت کاری برای ادامه زندگی دبیرستانی به اصفهان بازگشت. در آن زمان دو بار به جبهه اعزام شد اما در اعزام دوم مجروح شد. پس از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه پذیرفته شد و به عنوان معلم مشغول به خدمت شد. وی در حال حاضر در حال ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد خود است.

مجروحیت همسرتان چه مشکلاتی برای آنها ایجاد کرد؟

او توضیح داد که در چند روز اول پس از مصدومیت، به دلیل ضربه ای که به سرش وارد شده بود، آبریزش بینی شدیدی داشت و این اتفاق نیفتاد تا اینکه پزشک مجبور شد آبریزش بینی را از پشت آنها پمپ کند و سعی کند آبریزش بینی را متوقف کند. بینی کمربند او قبلاً به دلیل شکستگی جمجمه سردرد وحشتناکی داشت و همیشه صدای وزوز در گوش هایش به دلیل موج هایی وجود داشت که بسیار آزاردهنده بود. از طرفی بویی را حس نمی کرد و قضیه بسیار آزاردهنده بود. یک بار برای معاینه چشم به تهران رفته بود، قبل از معاینه، دکتر به چشمانش نگاه کرد و گفت دروغ می گویی، چشم هایت سالم و مشکلی ندارد. شما فقط می خواهید یک درصد بگیرید. محمد آقا هم خیلی ناراحت شد و به دکتر گفت اگر سوالی داری و بینایی داری معلوم میشه دید من چیه. چون شکستگی جمجمه اش کج بود، کیست خوش خیم زیر جمجمه داشت که سردردش را دو برابر می کرد، بزاقش تلخ بود و اغلب احساس خستگی و بی روحی می کرد. به همین منظور او یک دوره جراحی در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران انجام داد، اما پزشک با تیمی از جراحان آلمانی مشورت کرد و گفت که خطر این جراحی بسیار زیاد است و ممکن است چشم چپش کاملاً نابینا شده باشد. به همین دلیل عمل جراحی انجام ندادند و او را از بیمارستان مرخص کردند.

به عنوان همسر یک جانباز چه سختی هایی را متحمل شده اید؟

یکی اینکه محمد آقا موقع خروج از خانه حالش بد بود، اگر دیر می آمد خیلی نگران برگشتنش بودم. ثانیاً وقتی به دلیل تحریم داروها تمام شد، داروهایش موجود نبود و چون ضعیف هم بود، تأثیر خاصی در تسکین دردش نداشت. اگر دارو نباشد باید سردرد شدیدی را تحمل کند. وقتی دیدم چقدر دردناک است، نتوانستم جلوی خود را بگیرم.

از اینکه همسر یک جانباز هستید پشیمان نیستید؟

نه، چون از ابتدا به دلیل جانباز بودن با آنها موافقت کردم. من می خواهم با مراقبت از آنها و تکمیل اعتقادم به این راه به خدا نزدیکتر شوم.

آیا مزایایی برای شما برای تبدیل شدن به یک همسر ارشد وجود دارد؟

از نظر معنوی برای جانبازان پرستاری ثواب زیادی دارد اما محمد آقا به دلیل استخدام در آموزش و پرورش و دریافت حقوق از بنیاد جانبازان حقوقی دریافت نکرد. فقط مقدار کمی از حقوق پرستاری به حساب من واریز شد. آن هم از سالی که نسبت جانبازان به 60 درصد رسید، از همان روز اول حقوق جانبازان را ندادند.

آیا مسئولان به وظایف خود در قبال جانبازان عمل کردند؟

توجه به جانبازان در جامعه بسیار کم است. مثلا ما سه دانش آموز و بچه داریم. ما برای پرداخت هزینه های تحصیلی آنها درخواست یارانه شهریه کردیم و گفتند بودجه ای نداریم که به شما کمک کنیم. آنها فقط به ما اجازه می دهند که از کارت جانبازی خود برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس دولتی منطقه ای که در آن زندگی می کنیم و در هر مدرسه ای که می خواهیم استفاده کنیم.

بهترین خاطره شما چیست؟

دختر اولمان توسط پدرش در اصفهان به دنیا آمد و در حال حاضر در دانشگاه مشغول به تحصیل است. وقتی به دستجرد آمد یک دسته گل طبیعی بسیار زیبا خرید و از دختر بودن فرزندمان خوشحال شد. وقتی دو دختر دیگر ما به دنیا آمدند اطرافیانم فکر می کردند که همسرم به دلیل پسر نبودن آنها ناامید شده است، اما برخلاف تصور دیگران، محمد آقا بسیار خوشحال شد و خدا را شکر که هر سه فرزندمان دختر بودند و بسیار سالم. .

دردناک ترین خاطره ای که برای شما اتفاق افتاده چیست؟

دردناک ترین خاطره من روزی است که همسرم به خاطر شخصیتی که داشت در بیمارستان بستری شد هنوز تصمیم نگرفتیم. باید چند روزی منتظر باشیم تا کمیته پزشکی ببیند کی و کجا عمل می شود. آن لحظات انتظار و اضطراب برای من خیلی سخت است.

آیا به عنوان یک جانباز در فعالیت های فرهنگی اجتماعی شرکت می کنید؟

قبل از ولیعهد جدید فقط بسیج شدم اما هیچ تلاشی برای انجام کار مستقل فرهنگی نکردم چون خانواده های جانباز در جامعه زیاد هستند به خاطر خدا باید صبور باشیم. در بسیاری از جوامع، ما خود را در چشم مردم قرار نمی دهیم تا ما را ببینند و شغل های غیرحرفه ای آنها را به یاد بیاورند!

به نظر شما مهمترین خواسته نسل انقلاب از شهدا چیست؟

حفظ قداست و اطاعت از احکام الهی. خواهران دینی خون خود را با فحشا و فحشا پایمال نکنند. برادران خط مقدم را خالی نگذارید. (میدان جنگ در آن زمان سخت بود، اما اکنون میدان جنگ نرم است). به شهدا توصیه اکید می شود که از دستورات ولایت فقیه اطاعت کنند و هرگز ولایت فقیه را تنها نگذارند.

در تقویم سال به یک روز جانباز می گویند. آیا کسی به دیدن شما در روز جانباز می آید؟

در طول سال‌ها، فقط خاله من و شوهرش هدایای روز جانباز را برای آمدن به خانه ما آماده می‌کنند، اما هیچ‌کس از سازمان‌های دولتی و گروه‌های مختلف مردمی در روز جانباز به خانه ما نمی‌آید.

اگر می خواهید یک کلمه به همسر جانباز بگویید آن جمله چیست؟

گفتم شما باید مسیری را که طی کرده اید بشناسید و وقتی در این دنیا افراد و مسئولین غیردوست می بینید از آن غافل نمی شوید و خداوند در آن دنیا به شما جبران می کند.

در روز زن دوست دارید چه هدیه ای از همسرتان بگیرید؟

مهم این است که روز زن را فراموش نکرده و برای تبریک به من یک دسته گل یا یک جعبه آب نبات به خانه آورده است و اگر خدا بخواهد از من خوشحال می شود و برایم دعا می کند.

هر زمان که مشکلات زندگی مانع از بدتر شدن شما یا همسرتان می شود، چه چیزی می تواند شما را آرام کند؟

سعی کردم از نذر و حاجت و دعا و دعا و قرآن استفاده کنم تا بر مشکلات و مصائبی که برایمان پیش می آید غلبه کنم، خدا هنوز زنده است و هست، او شخصا به ما کمک می کند تا راحتتر از این مشکلات عبور کنیم، تنها امیدم به خداست.

اخرین حرف؟

چند سال پیش دفتر ارتباطی برای مدرسه راه اندازی کردند و هر چند روز یک بار با مدرسه تماس می گرفتند و از وضعیت فرزندان جانبازان جویا می شدند تا بتوانند مشکلی را حل کنند. این خیلی نکته مثبتی است، اما در زمان آقای روحانی این روابط وجود نداشت. امیدواریم آقایان رئیسی و قاضی زاده هاشمی دوباره مشکلی را که به آن اشاره کردیم حل کنند تا به عنایت الهی مشکل فرزندان شهدا و ایثارگران حل شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا