برترین های کار و کسبعمومی

نحوه تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک 206

پژو یک خودروساز فرانسوی و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌هایی است که در دهه 1800 شروع به کارکرد. گیربکس‌های پژو شامل ECG کنترل‌شده الکترونیکی و 6 سرعته اتوماتیک DCS است که توسط متخصص مشهور گیربکس ساخته‌شده است.مانند اکثر اجزای یک خودرو، سایش ممکن است رخ دهد و با گیربکس‌های پژو این امر می‌تواند منجر به خرد شدن یا لیز خوردن دنده‌ها شود. علاوه بر گیربکس اتوماتیک پژو 206 ما می‌توانیم تعمیر گیربکس ۲۰۶ اتومات و سرویس کلی خودروهای شما را نیز مدیریت کنیم.

How to replace the 206 automatic transmission filter

ما در کلینیک تخصصی گیربکس‌های اتوماتیک تمامی خودروهای پژو را سرویس و تعمیر می‌کنیم. کارگاه ما مجهز به جدیدترین ابزارها و فناوری‌های تشخیصی برای انجام خدمات گیربکس اتوماتیک پژو 206 منظم و همچنین تعمیرات اساسی است. اگر نگران پژو خود هستید، اینکه آیا چراغ هشدار روی داشبورد روشن‌شده است یا گاهی متوجه لغزش دنده‌ها شده‌اید، اکنون زمان آن رسیده است که آن را وارد کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. گروه ما مشکل خودروی شما را تشخیص داده و بهترین راه ممکن برای تعمیر آن را به شما توصیه خواهد کرد.

انواع گیربکس پژو 206

پژو 206 در مدل‌های مختلفی با گیربکس‌های متفاوت تولید شده است. در زیر به برخی از انواع گیربکس پژو 206 اشاره می‌کنیم:

 1. گیربکس دستی: گیربکس دستی یا همان دنده‌دار، در بیشتر مدل‌های پژو 206 موجود است. این گیربکس با عملکرد دستی که توسط راننده کنترل می‌شود، دنده‌های خودرو را تغییر می‌دهد.
 2. گیربکس اتوماتیک: گیربکس اتوماتیک در برخی مدل‌های پژو 206 نیز موجود است. این گیربکس به صورت خودکار دنده‌های خودرو را تغییر می‌دهد و نیازی به عملکرد دستی نیست.
 3. گیربکس نیمه اتوماتیک: در برخی مدل‌های پژو 206، گیربکس نیمه اتوماتیک نیز موجود است. در این گیربکس، راننده برای شروع حرکت از دنده‌های معمولی استفاده می‌کند و در حین حرکت، گیربکس به صورت خودکار دنده‌های خودرو را تغییر می‌دهد.
 4. گیربکس CVT: برخی مدل‌های پژو 206 با گیربکس CVT (گیربکس متغیر پیوسته) نیز تولید شده‌اند. در این گیربکس، دنده‌های خودرو به صورت پیوسته و بدون وقفه تغییر می‌کند.

لازم به ذکر است که نوع گیربکس موجود در خودرو شما، بستگی به سال ساخت، مدل خودرو و نوع موتور آن دارد. این گیربکس از نوع گیربکس اتوماتیک الکتروهیدرولیکی است، که به معنی این است که کنترل ترمز و شیفت اتوماتیک توسط یک کامپیوتر و یک سیستم هیدرولیکی انجام می‌شود. همچنین، این گیربکس مجهز به سیستم “Tiptronic” نیز است که به راننده این امکان را می‌دهد که به صورت دستی به سرعت گیری دسترسی داشته باشد. گیربکس اتوماتیک 206 در مصرف سوخت این خودرو تاثیری مستقیم ندارد، اما به دلیل پیچیدگی و ارزش بالای تعمیرات آن، نگهداری و مراقبت از آن امری حیاتی است.

انواع گیربکس اتوماتیک 206

در خودروهای پژو 206، دو نوع گیربکس اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد:

در هر دو نوع گیربکس اتوماتیک پژو 206، سیستم “Tiptronic” نیز وجود دارد که به راننده این امکان را می‌دهد که به صورت دستی به سرعت گیری دسترسی داشته باشد.

سرویس گیربکس اتوماتیک 206

سرویس گیربکس اتوماتیک پژو 206 بسیار مهم است و باید به صورت منظم انجام شود تا عمر گیربکس و کیفیت عملکرد آن حفظ شود. در ادامه به برخی از مواردی که در سرویس گیربکس اتوماتیک پژو 206 باید مورد توجه قرار بگیرند، اشاره خواهیم کرد:

 1. تعویض روغن: تعویض روغن گیربکس اتوماتیک پژو 206 باید با توجه به شرایط و میزان کارکرد خودرو انجام شود. معمولاً تعویض روغن گیربکس باید در بازه زمانی 30,000 تا 50,000 کیلومتر انجام شود.
 2. بررسی سطح روغن: همواره باید سطح روغن گیربکس را بررسی کرد و در صورت نیاز آن را تکمیل کرد.
 3. بررسی فیلتر: فیلتر گیربکس اتوماتیک پژو 206 باید به صورت دوره‌ای بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.
 4. بررسی و تعویض سیال هیدرولیکی: سیستم هیدرولیکی گیربکس اتوماتیک پژو 206 نیاز به سیال هیدرولیکی دارد که باید به صورت منظم بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.
 5. بررسی سیستم خنک‌کننده: سیستم خنک کننده گیربکس اتوماتیک پژو 206 نیز باید به صورت دوره‌ای بررسی و در صورت نیاز تعمیر شود.
 6. بررسی و تعویض قطعات: در صورتی که در زمان سرویس گیربکس اتوماتیک پژو 206، نیاز به تعویض قطعاتی مانند کلاچ، بوشینگ و … باشد، باید به صورت دقیق و با استفاده از قطعات اصلی و معتبر تعویض شوند.

در کل، برای حفظ کیفیت عملکرد و عمر گیربکس اتوماتیک پژو 206، سرویس منظم و به موقع آن بسیار مهم است.

مشکلات رایج گیربکس اتوماتیک پژو 206

گیربکس اتوماتیک پژو 206 مشکلات مختلفی را ممکن است تجربه کند، اما برخی از مشکلات رایج عبارتند از:

 1. کمبود روغن گیربکس: کمبود روغن گیربکس می‌تواند باعث آسیب دیدن قطعات داخلی گیربکس و در نتیجه خرابی آن شود.
 2. خرابی شیفترها: شیفترها در گیربکس اتوماتیک پژو 206 ممکن است به دلیل خرابی و یا کثیف شدن، عملکرد نامناسبی داشته باشند.
 3. خرابی بندهای گیربکس: بندهای گیربکس نیز ممکن است به دلیل خرابی و یا کثیف شدن، مشکلاتی را ایجاد کنند.
 4. گیر کردن گیربکس: در برخی موارد، گیربکس اتوماتیک پژو 206 ممکن است گیر کند که این مشکل ممکن است به دلیل خرابی در قطعات داخلی گیربکس، کمبود روغن و یا سایر عوامل باشد.
 5. پرت شدن دنده: در برخی موارد، دنده‌های گیربکس اتوماتیک پژو 206 ممکن است پرت شوند که معمولا به دلیل خرابی در شیفترها و یا بندهای گیربکس است.
 6. صدای عجیب گیربکس: در برخی موارد، گیربکس اتوماتیک پژو 206 ممکن است صدای عجیبی از خود بدهد که این مشکل ممکن است به دلیل خرابی در قطعات داخلی گیربکس باشد.

لازم به ذکر است که برای رفع هر یک از مشکلات فوق، باید به یک تعمیرکار مجرب و متخصص مراجعه کنید تا علت مشکل تعیین شود و برای رفع آن، اقدامات لازم انجام شود.

گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه شما است و بنابراین، هنگامی‌که مشکلی پیش می‌آید، مهم است که با یک متخصص ماهر در تماس باشید. ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که گیربکس اتوماتیک ممکن است هزینه بیشتری نسبت به موتور داشته باشد، بنابراین توجه به این موضوع و اطمینان از اینکه گیربکس شما همیشه در بهترین شرایط کار قرار دارد بسیار مهم است. در زیر برخی از مشکلات رایج گیربکس اتوماتیک آورده شده است:

ماشین در هنگام دنده پاسخ نمی‌دهد

اگر خودروی خود را در حالت «درایو» یا «معکوس» قرار دهید و تأخیری وجود داشته باشد یا خودرو اصلاً درگیر نشود، ممکن است روغن شما مشکل داشته باشد. این امکان وجود دارد که خواص محافظتی در روغن کاهش‌یافته و غلیظ شده باشد. از طرف دیگر، ممکن است مشکل سیستم کامپیوتری باشد. درهرصورت، بهتر است به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک پژو 206 مراجعه کنید.

احساس ساییدن یا لرزش هنگام در دنده

گیربکس اتوماتیک شما باید هنگام تعویض دنده به دنده به نرمی و بدون درز کار کند. اگر هنگام تعویض دنده احساس ساییدگی، لرزش یا لیز خوردن می‌کنید، روی دستان خود مشکل دارید. ممکن است چرخ‌دنده‌های شما آسیب ببیند و به‌مرورزمان مشکل بدتر شود. برای اطمینان از ایمن بودن ماشین شما، از یک متخصص گیربکس حرفه‌ای کمک بگیرید.

گیربکس اتوماتیک پژو 206 شما صداهای عجیبی ایجاد می‌کند

اگر ناگهان متوجه صداهای عجیبی شده‌اید که از زیر ماشین خود می‌آید، این نشان‌دهنده این است که شما دچار مشکل گیربکس هستید. صدای ناله، هق‌هق و زمزمه همگی نشان‌دهنده مسائل مختلفی است. صداهای کوبنده نشانه این است که ممکن است یک قسمت داخلی در گیربکس اتوماتیک پژو 206 شما منتشر شود. اگر چنین است، بسیار مهم است که فوراً یک متخصص واجد شرایط آن را بررسی کند. صداهای دیگر ممکن است نشان‌دهنده مشکلات مربوط به روغن گیربکس شما باشد.

می‌توانید بوی سوختگی را حس کنید

اگر در هنگام رانندگی بوی سوختگی احساس می‌کنید، این‌یک دلیل قطعی برای نگرانی است. یکی از رایج‌ترین دلایل بوی سوختگی که از گیربکس اتوماتیک پژو 206 شما می‌آید، گرم شدن بیش‌ازحد روغن است. این ممکن است به این دلیل باشد که اصطکاک باعث شکسته شدن قطعات و تجمع زباله و لجن می‌شود. درمجموع، این مسائل می‌تواند باعث شود که گیربکس اتوماتیک پژو 206 شما به‌طور کامل خراب شود. اگر بوی سوختگی به مشام می‌رسد، حتماً توسط یک متخصص آن را بررسی کنید. گاهی اوقات علت فقط پایین بودن سطح روغن گیربکس اتوماتیک پژو 206 است. بااین‌حال، این نیز نشانه‌ای است که شما در گیربکس پژو خود نشت روغن دارید.

هنگامی‌که بتوانید علائم و نشانه‌های خرابی قطعات را متوجه شوید، می‌توانید خودروی خود را در وضعیت بهتری نگه دارید. گیربکس بخش جدایی ناپذیر همه وسایل نقلیه است، بدون توجه به ساخت یا مدل. این ماشین مهم وظیفه توزیع نیروی تولیدشده توسط موتور را به چرخ‌های خودروی شما و درنتیجه دستیابی به درایو دارد. همچنین مسئول تنظیم سرعت موتور برای کمک به بالا نگه‌داشتن استانداردهای بهره‌وری سوخت است.

بدون گیربکس کاملاً کارآمد، چرخ‌های شما برای دریافت نیروی موردنیاز از موتور برای رانندگی برتر دچار مشکل می‌شوند. همچنین، راندمان سوخت شما مطمئناً به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. علائم و نشانه‌های خرابی گیربکس ممکن است نشانه‌های زیادی وجود داشته باشد که گیربکس اتوماتیک پژو شما ممکن است ازکارافتاده یا معیوب باشد، و هیچ‌یک از این علائم را نباید نادیده گرفت. مشکلات مربوط به گیربکس می‌تواند بر روی سایر بخش‌ها و سیستم‌های خودروی شما تأثیر بگذارد.

تغییر چرخ‌دنده‌ها

اگر گیربکس شما به‌درستی کار نمی‌کند، احتمالاً متوجه خواهید شد که گیربکس اتوماتیک پژو 206 شما به‌طور غیرضروری از دنده خارج می‌شود. این قطعاً روی کارایی سوخت شما تأثیر می‌گذارد. خودروی شما همان‌طور که انتظار می‌رود عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

زمان پاسخ آهسته

اگر گیربکس اتوماتیک شما هنگام تعویض دنده زمان می‌برد و درنتیجه دور موتور می‌چرخد، به‌احتمال‌زیاد سطح روغن گیربکس شما کم شده است. برای بررسی این موضوع، می‌توانید هنگام تعویض دنده، RPM سنج گیربکس اتوماتیک پژو 206 خود را بررسی کنید.

صدای سنگ‌زنی

اگر هنگام تعویض دنده متوجه صدای خراشیدن شدید، تقریباً تضمین‌شده است که در دستان خود مشکلی در گیربکس وجود دارد. قدم بعدی شما تلاش برای شناسایی ماهیت خاص مشکل خواهد بود. شما باید مقصران احتمالی مانند قطعات کم‌روغن و فرسوده را در نظر بگیرید. اگر در مورد نحوه ادامه کار مطمئن نیستید، مطمئناً باید به دنبال تشخیص حرفه‌ای در تعمیرگاه خودرو باشید.

چه عواملی باعث خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 میگردد

گیربکس اتوماتیک پژو 206 یک قسمت پیچیده و حساس از خودرو است و بسیاری از عوامل مختلف می‌توانند باعث خرابی آن شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 1. کارکرد غیرمنظم: بهتر است خودروی خود را به طور منظم تعمیر و نگهداری کنید و در تعویض روغن و تعویض فیلتر گیربکس همیشه به تاریخچه خودرو توجه کنید. کارکرد غیرمنظم و عدم نگهداری مناسب می‌تواند باعث خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 شود.
 2. شرایط رانندگی سخت: شرایط رانندگی سخت مانند رانندگی در شهرهای پرترافیک، رانندگی در شرایط آب و هوایی نامناسب و رانندگی در جاده‌های کوهستانی و خاکی می‌تواند باعث خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 شود.
 3. نشت گیربکس: نشت روغن از گیربکس می‌تواند باعث کاهش سطح روغن و افزایش دمای آن شود که در نتیجه باعث خرابی گیربکس می‌شود.
 4. عدم تعویض روغن به موقع: روغن گیربکس اتوماتیک پژو 206 باید به موقع تعویض شود. عدم تعویض روغن به موقع می‌تواند باعث افزایش سایش و خوردگی قطعات درونی گیربکس شود.
 5. استفاده از روغن نامناسب: استفاده از روغن نامناسب می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک بیش از حد بین قطعات گیربکس شود و در نتیجه باعث خرابی آن شود.
 6. خرابی قطعات داخلی: خرابی قطعات داخلی مانند دنده‌ها، شافت‌ها، و مبدل‌های گیربکس می‌تواند باعث خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 شود.

در کل، برای جلوگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206، بهتر است همیشه به تاریخچه خودرو توجه کرده و نگهداری و تعمیرات مناسب را به موقع انجام دهید. همچنین، استفاده از روغن با کیفیت، تعویض روغن به موقع و رانندگی به شیوه‌ای هوشمندانه می‌تواند از خرابی گیربکس اتوماتیک پژو 206 جلوگیری کند اما اگر شما در هر جا به مشکلی بر خوردید میتوانید با مجموعه تعمیرات گیربکس اتوماتیک آنلاین گیربکس تماس بگیرید تا در اسرع وقت کنار شما باشند و مشکل شما را رفع کنند.

دکمه بازگشت به بالا