عمومی

نخستین ویرایش کتاب گینس – patc

در چنین روزی در آگوست 1955، اولین نسخه کتاب رکوردهای جهانی گینس در بریتانیا منتشر شد و بسیار فراتر از انتظار ناشران توجه عموم را به خود جلب کرد. از آن زمان تاکنون هر سال ویرایش جدیدی از کتاب منتشر می شود که با تغییراتی در سوابق و ثبت نام ها و رکوردهای جدید همراه است و طبق یک داستان، کتاب یکی از پرفروش ترین کتاب های زمان ماست.

به گزارش patc اعتماد می نویسد: “طبق گزارش history.com، ایده کتابی برای بهترین رکوردها به ابتدای همان دهه، پاییز 1951 برمی گردد. گینس (یک شرکت قدیمی که قدمت آن به اواسط قرن 18 باز می گردد) مدیرعامل هیو بیور (Hugh Beaver) به همراه گروهی از دوستانش برای شکار به منطقه ای در جنوب شرقی ایرلند رفتند. آنها سعی کردند سهره طلایی را شکار کنند اما موفق نشدند. سپس این سوال بین آنها ایجاد شد که آیا سهره طلایی آنجا بود یا خیر. بحثی دوستانه و داغ در مورد سریعترین پرنده بودن بود.بعضی از آنها می گفتند این پرنده از بقیه سریعتر است و برخی از خروس حنایی یاد می کنند.

از آنجایی که بحث بی نتیجه بود، آنها تصمیم گرفتند برای پاسخ به کتاب های مرتبط با موضوع مراجعه کنند، اما آنچه را که به دنبال آن بودند در هیچ یک از کتاب ها نیافتند. چون اصلا کسی به این سوال پاسخ نداده است. بیور فکر می‌کند همیشه در گروه‌های دوستانه چنین بحث‌هایی دارد و کتابی با پاسخ به همه این سوالات برای حل این اختلافات دوستانه بسیار مفید خواهد بود. او با برادران راس و نوریس مک وات تماس گرفت و پس از توضیح این ایده آنها را استخدام کرد. برادران یک موسسه کوچک در لندن دارند و کارشان جمع آوری اطلاعات و اسناد دقیق برای روزنامه ها و آگهی دهندگان است. بیور کتابی را که در ذهن داشت با کمک مک ویرترز نوشت.

او ابتدا می خواست کتاب رکورد را به صورت رایگان توزیع کند و از آن برای تبلیغ شرکت خود استفاده کند، اما در عمل بسیاری از مردم حاضرند برای هزینه کتاب هزینه کنند. بنابراین برای چاپ بعدی، به جای انتشار رایگان آن از پاییز، جلد کتاب را قیمت گذاری کرد و به فروش رفت. این کتاب رکورد پرفروش شد و در پایان همان سال (یعنی تا زمستان) رکوردهای فروش را شکست و سال بعد در چندین کشور دیگر از جمله ایالات متحده منتشر شد. مؤسسه مک ویرتر افراد زیادی را استخدام کرد و آنها را به کشورهای مختلف فرستاد تا اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات دیگر جمع آوری کنند. بر اساس اطلاعات جدید جمع آوری شده، ویرایش دیگری از کتاب تهیه شد، روندی که تا امروز ادامه دارد.

نسخه 2022 رکوردهای جهانی گینس که به 23 زبان در 100 کشور منتشر شده است، حاوی بیش از 53000 رکورد است. نیازی به گفتن نیست که هاگ بور در سال 1967 درگذشت، اما شرکت او تا پایان قرن عنوان کتاب رکورد را در اختیار داشت، قبل از اینکه این عنوان را به یک گروه کانادایی به نام گروه جیم پتیسون در سال 2001 بفروشد. راس مک ویرتر تا اواسط دهه 1970 ویراستار کتاب بود، زمانی که برادرش نوریس پس از ترور توسط جمهوریخواهان ایرلندی مسئولیت را بر عهده گرفت. نوریس نیز در سال 1986 درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا