فرهنگ و هنر

نقد انسان معاصر در «دو جستار»

«دو مقاله» پژوهشی میان رشته‌ای در حوزه‌های فلسفه و هنر، شامل نقد و تحلیل افراد معاصر و عرفان نوظهور است که توسط احمدرضا نوری منتشر شده است.

به گزارش patc، این کتاب در دی ماه توسط انتشارات فرهنگ نقد منتشر شده است.

در معرفی «دو جستار» و نویسنده آن می خوانیم: «این کتاب از دو بخش مستقل اما مرتبط با هم تشکیل شده است که شامل نقد و تحلیل افراد معاصر و عرفان نوظهور است که می توان آن را فلسفه و هنر دانست. پژوهش های میان رشته ای در این زمینه. .

فصل اول این کتاب تفسیری پست مدرن از انسان های معاصر است و جنبه های جدیدی از وجود انسان پست مدرن را بیان می کند و به چیستی و چگونگی انسان های معاصر می پردازد. نوری در این زمینه معتقد است که معاصر بودن یک موقعیت وجودی است نه یک موقعیت تاریخی.

نوری در فصل دوم کتاب با عنوان «عرفان در طوفان» به کنکاش در اندیشه شبه معنوی و عرفان های نوظهور پرداخته و ابعاد متضاد عرفان و معنویت را با کنکاشی فلسفی بررسی می کند.

نوری بر این باور است که این نوشتار بحث حدود و یقین است که بی شک در خلط شک لغزنده است. وی در این راستا سعی کرد پرسش های تحلیلی و بنیادی را به چالش بکشد که چرا اندیشه های مادی و شبه معنوی قطعی وجود دارد.

احمدرضا نوری پیش از این آثار پژوهشی زیادی در زمینه عکاسی جنگ (آتش سرد)، تاریخ نقاشی معاصر ایران (رویا و خیال)، هنر شبیه‌خوانی ایرانی (شبیه‌خوانی) و موضوعات دیگر منتشر کرده است. او همچنین در سال گذشته از طریق دو پروژه موسیقی و اجرا با سازمان ملل متحد در زمینه صلح جهانی همکاری نزدیک داشته است.

احمدرضا نوری هنرمند و پژوهشگری است که زیر نظر ناصر تقوایی، غلامرضا اعوانی، نجفقلی حبیبی، سید مصطفی محقق داماد و غلامحسین ابراهیمی دینانی آموزش دیده و سال ها پژوهشی در زمینه فرهنگ و هنر معاصر ایران انجام داده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا