نگاهی به فیلم های آخر هفته سیما / نمایش فساد پلیس امریکا در کنار فیلم های فضایی

جدول پخش فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حضور پررنگ فیلم‌های خارجی و چند فیلم ایرانی متناسب با دهه کرامت بسته شده است.

به گزارش patc، در جدول پخش شبکه‌های مختلف سیما برای تعطیلات آخر هفته جاری، نمایش ۳۵ فیلم برنامه‌ریزی شده که در میان آن‌ها، نام محصولات شاخصی چون «زیستن»، «سلما» و «سرزمین آواره‌ها» دیده می‌شود و فیلمسازان مطرحی مثل آنگ لی و رسول صدر عاملی نیز در این آثار سهم دارند.

در این آخر هفته به شکلی کم‌سابقه، تنها ۵ فیلم ایرانی در جدول پخش سیما قرار گرفته و ۳۰ فیلم دیگر فهرست، خارجی‌اند!

در میان آثار یادشده، اسامی سه فیلم جدید و پخش‌نشده «ساین»، «پرایان به پیش» و «میرا» به چشم می‌خورد. اگرچه پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، با در نظر نگرفتن فیلم هایی که در نوروز پخش شده اند، نام ۹ فیلم را به عنوان فیلم‌های جدید معرفی کرده است. ضمن اینکه پویانمایی روسی «دو دم» نیز روی آنتن خواهد رفت که طی چهار سال اخیر، چندین بار پخش شده، ولی باز هم به عنوان محصولی جدید مطرح شده است.

یکی از مضامین پرتکرار فهرست فیلم‌های این آخر هفته، فساد و نژادپرستی پلیس آمریکاست که در آثاری مانند «عفو عادلانه»، «سلما» و «شاهد قربانی» دیده می‌شود. در این آخر هفته همچنین چند فیلم با موضوعات مرتبط به فضا و فضانوردی مثل «میرا»، «جهان من» و «دو دم» نیز روی آنتن خواهد رفت.

از میان پنج فیلم ایرانی این آخر هفته نیز چهار فیلم با دهه کرامت مناسبت دارند: «اخت‌الرضا» درباره حضرت معصومه(س) و «شب»، «کمی دورتر» و «گوشواره‌های گلی» با قصه‌ای مرتبط به زیارت.

فیلم «ساین» یکی از آثار جدید فیلم‌های این آخر هفته سیما که قرار است جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ساعت ۰۰:۲۵ بامداد از شبکه دو سیما پخش شود، نخستین سه‌گانه اکشن سینمای شیلی محسوب می‌شود. این فیلم که با سرمایه پلتفرم آمازون پرایم ساخته شده، از ابتدا برای یک سه‌گانه طراحی شده بود و طی کمتر از یک سال، هر ۳ فیلم آن در این پلتفرم به نمایش درآمد که آخرین مورد آن، به هفته گذشته برمی‌گردد.

«ساین» را الکساندر ویت سینماگر شیلیایی کارگردانی کرده که پیش از این، سال‌ها در اکشن‌های پرفروش هالیوود مثل «زمانی برای مردن نیست»، «انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت» و «گشت‌وگذار در جنگل» دستیاری کارگردان یا کارگردانی واحد دوم تولید را انجام می‌داد. پابلو لارین فیلمساز شاخص شیلیایی که آثاری چون «جکی» و «اسپنسر» را در کارنامه دارد، یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم است و انریکه آرسه و روبرتو گارسیا دو تن از هنرپیشه‌های مجموعه محبوب «سرقت پول» در این فیلم حضور دارند.

نگاهی به فیلم های آخر هفته سیما / نمایش فساد پلیس امریکا در کنار فیلم های فضایی
عکسی از مصاحبه بازیگران فیلم ساین 

فیلم سینمایی «پرایان به پیش» از دیگر آثار جدید این آخر هفته که جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳:۳۰ روی آنتن شبکه تهران خواهد رفت، از محصولات سینمای ایالت کرالای هند مشهور به «مالیوود» است که با حضور شرف‌الدین در نقش فیلم ساخته شده و مموتی ستاره سال‌های گذشته مالیوود نیز در صحنه‌های کوتاهی از آن نقش خودش را ایفا می‌کند. این فیلم که مورد پسند منتقدان هندی واقع و به عنوان فیلمی خانوادگی و حال‌خوب‌کن مطرح شد، در نهایت با گیشه ضعیف ۱۶ میلیون روپیه‌ای از سینمای هند خداحافظی کرد.

به شکلی جالب توجه، «میرا» دیگر فیلم جدید این هفته نیز در اکران عمومی، شکست تجاری را تجربه کرده است. این فیلم روسی که پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می‌شود، با بودجه ۵۵۰ میلیون روبلی تولید شد، ولی با وجود جلب نظر مثبت منتقدان روس، فقط ۳۵۶ میلیون روبل از گیشه کسب کرد.

نگاهی به فیلم های آخر هفته سیما / نمایش فساد پلیس امریکا در کنار فیلم های فضایی
فیلم شب

فیلم «شب» ساخته رسول صدرعاملی که در جدول پخش شبکه افق سیما برای جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ قرار گرفته، اولین قسمت از سه‌گانه زیارت این فیلمساز محسوب می‌شود که در مشهد ساخته شد و بعد با «هرشب تنهایی» و «در انتظار معجزه» ادامه یافت. جالب است که اصغر فرهادی فیلمساز اسکاری سینمای ایران طرح اولیه این آثار را نوشته است. فیلم «شب» اگرچه از حضور عزت‌الله انتظامی و خسرو شکیبایی دو بازیگر بزرگ تاریخ سینمای پس از انقلاب بهره می‌برد، اسفند ۹۰ و در زمانی مهجور به اکران رسید. شکیبایی البته هیچ‌گاه نمایش عمومی فیلم را ندید.

یکی از فیلم‌های جالب این آخر هفته تلویزیون، محصول خاطره‌انگیزی به نام «چارلی و سانی» است که در گذشته، با نام «دو جوانمرد استثنایی» در ایران پخش تلویزیونی داشته. دوبله قدیم این فیلم با مدیریت دوبلاژ منوچهر زمانی انجام شده بود و این فیلم حالا با دوبله جدیدی با مدیریت بهمن هاشمی دوباره به تلویزیون آمده است. نام اصلی این فیلم ایتالیایی محصول ۱۹۷۳ که پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۰ روی آنتن شبکه سه سیما رفت، «حتی فرشتگان هم لوبیا می‌خورند» است.

این فیلم در ابتدا برای استفاده از زوج کمدی و پولساز ترنس هیل و باد اسپنسر طراحی شده بود، ولی ترنس هیل از بازی در نقش «سانی» انصراف داد. روایت‌های مختلفی درباره علت انصراف او گفته می‌شود که از جمله آن می‌توان به تداخل قراردادهای کاری دیگر این بازیگر و نگرانی‌اش از پرکاری بیش از اندازه اشاره کرد. در نهایت جولیانو جما بازیگر شاخص سینمای ایتالیا جایگزین ترنس هیل در این فیلم شد و اتفاقا در حد قابل قبولی توانست جای هیل را پر کند و زوج مناسبی برای اسپنسر لقب گیرد.

کارگردانی فیلم «چارلی و سانی» را انزو باربونی بر عهده داشته که با کارگردانی ۵ فیلم از مجموعه آثار ترنس هیل و باد اسپنسر (بیش از یک چهارم آثار مشترک آن‌ها) بیشترین همکاری را در مقام کارگردان با این زوج کمدی داشت. در عین حال، «چارلی و سانی» اولین فیلم باد اسپنسر به کارگردانی انزو باربونی محسوب می‌شود که ترنس هیل در آن حضور ندارد. جالب آن که باربونی یک سال بعد هم فیلمی با بازی هیل ساخت که اسپنسر در آن حضور نداشت!

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا