بین الملل

نیوزویک فاش کرد: درخواست بن‌سلمان از بایدن درباره ایران

نیوزویک به نقل از مقامات و کارشناسان سابق سعودی و آمریکایی در عربستان سعودی ممکن است به دنبال تضمین های امنیتی در رابطه با ایران و متحدش انصارالله باشد.

عربستان سعودی همچنین به دنبال توافقی با ایالات متحده است که در آن واشنگتن از انتقاد از سابقه حقوق بشر ریاض، به ویژه ترور جمال الحشقاج، دست بردارد.

دیدار با بن مسلم از آنجایی حائز اهمیت بود که جو بایدن پس از ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در عربستان سعودی، ژست انتقادی انسانی شدیدی نسبت به ریاض انجام داد و سعی کرد برای ترویج تجارت وانمود کند که ایالات متحده پلیس حقوق بشر جهان است. و منافع اقتصادی، آنها تمایلی به نادیده گرفتن نقض حقوق بشر توسط سایر کشورها یا حتی متحدان ندارند.

صحبت از نزدیکی بایدن و عربستان در حالی مطرح می شود که قیمت سوخت آمریکا همچنان در حال افزایش است. بایدن به کمک عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام متکی بوده است.

برت مک گورک، هماهنگ کننده خاورمیانه در شورای امنیت ملی، و آموس هوخشتاین، مشاور ارشد امنیت انرژی در وزارت امور خارجه، دو نفر از افرادی هستند که در پشت تلاش ها برای ترمیم روابط عربستان و ایالات متحده هستند.

سیهانیان به نقل از منابع گفت که این دو مقام از دسامبر تاکنون چهار بار به عربستان سعودی سفر کرده اند. آخرین سفر آنها در ماه فوریه بود که طی آن مستقیماً با محمد بن سلمان دیدار کردند.

بایدن از دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل روابطش با دیکتاتورهایی مانند محمد بن سلمان انتقاد کرده است.

مقامات آمریکایی ادعا می کنند که بایدن به دلیل نقش او در ترور، نمی خواست با کش کیج ملاقات کند. تنها سه ماه پس از روی کار آمدن بایدن، اطلاعات آمریکا در گزارشی فاش کرد که محمد بن سلمان مسئول قتل خاشقجی بوده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا