فرهنگ و هنر

هرچه حرف می‌زنم نمی‌شنوند – patc

“اگر میراث فرهنگی خود را نادیده بگیریم ، اگر غیرمسئولانه میراث فرهنگی خود را تخریب و غفلت کنیم ، آن روز دوباره خواهد آمد ، دقیقاً مانند تصویر ثبت شده توسط دیولافوا ، با یادآوری افتخار ما روی شانه هایمان قرار گرفتیم و به ایرفرانس برگشتیم. “” ما هر دو سوار اسب هستیم. ”

به گزارش patc ، این اخطار توسط عباس مقدم ، رئیس کاوش های باستان شناسی در چگاسفل صادر شده و هدف آن میراث فرهنگی و فعالان این حوزه بوده است. در یکی دو ماه گذشته و بعد از گردهمایی های مختلف زنبورداران و سایر تجار و برخی اخطارهای برخی افراد (به عنوان مثال ، آبان در جلسه دهم از زبان یکی از شرکت کنندگان خود استفاده کرد شخصی که سخنرانی کرد) “لودر را انداخت تا مالکیت این مکانهای باستانی را توضیح دهد”. بین 4700 تا 3800 سال قبل از میلاد ، منطقه ببهان را نابود کرد. “او تمام تلاش خود را کرد تا نشان دهد که چگاسری (اگر نه بیشتر ، حداقل به اندازه سلسله مراتب تاریخی شوش و خلیج فارس) ) ، برای تاریخ و تمدن کشور ضروری است. وی در نامه ای طولانی به غلامرضا شریعتی ، استاندار استان خوزستان ، حتی سعی کرد پس از از دست دادن و تاریخ از دست رفته ، جهان خوزستان را به وضوح به مردم نشان دهد.

همه چیزهایی که در شوش از دست داده ایم را می توان در Chegasfly بدست آورد

بعداً ، در پیگیری انجمن علوم دانشجویی باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی ، مکالمه ای بین این دو در اینستاگرام انجام شد. عباس مقدم درباره وضعیت چگاسفلی و اولین قدم برای نجات آن توضیح داد.

مقدم معتقد است که اولین تلاش برای نجات چگاس فلای در سال 1994 بود ، زمانی که او با موفقیت یک بولدوزر را سرنگون کرد ، که 10 سال دشت ونوس را برای کشاورزان تمیز کرد و حتی بولدوزر را در تپه اصلی Chegasfly قرار داد.

وی با اشاره به اینکه بولدوزرها در حال پاکسازی زمین هستند ادامه داد: با وجود این ، ما هنوز هم معتقدیم که همه چیزهایی که در شوش از دست دادیم را می توان در Chegasfly بدست آورد ، زیرا در نقطه ای هستیم که می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم. بهتر است اسناد باستان شناسی ، به ویژه اسناد هزاره پنجم ، به بهترین شکل ثبت شود.

مقدم در ادامه با اشاره به محل Chegasfly ، که بسیار نزدیک به خلیج فارس است ، خاطرنشان کرد: این سایت دارای دو زیستگاه و یک گورستان است و برای بایگانی ها بایگانی ایجاد می کند ، بنابراین به دلیل فعالیت های مهم در این منطقه ، حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. تاریخ و فرهنگ قبلاً اتفاق افتاده است. در پایان قرن پنجم ، مردم تصمیم گرفتند به جای دفن مردگان در کف خانه ، مردگان را در گورستان دفن کنند ، بنابراین این منطقه اطلاعات زیادی از علوم انسانی و مشخصات اسکلتی گرفته تا آداب و رسوم دارد. در گورستان ، باید توسط باستان شناسان حفظ شود.

باستان شناسان در پاسخ به س aboutال درباره عواقب زنجیره تحقیقات باستان شناسی پیش از تاریخ از جابجایی این منطقه ، تأکید کردند: در این منطقه ، ما آن را به عنوان یک آرشیو کامل از تاریخ هزاره پنجم در نظر می گیریم و اسناد مختلفی در اختیار داریم. . استخوان های حیوانات در Chegasfly به عنوان یک زیستگاه علائم زیادی دارند ، به عنوان مثال ، آنها از حیوانات کمتری مانند گاو استفاده می کنند ، که هنوز هم دلیلی است که ما نمی دانیم. بنابراین ، ما معتقدیم که این بازماندگان می توانند در بازسازی آن دوره به ما کمک کنند.

رئیس کاوش باستان شناسی چگاسفلی امیدوار است که تا آن زمان مقامات و مردم توافق کنند که چگاس فلای باید به طور کامل حفظ شود.

مطابق قانون ، دولت موظف است افراد را از چگاسفلی رها و جابجا کند

مقدم با تأکید بر اینکه چگاسفلی تاکنون کار بسیار کمی انجام داده است ادامه داد: بخشی از مشکل منطقه مردم منطقه هستند که از نظر اقتصادی محروم و افراد شریفی هستند که نمی توان انتظار داشت مکان دیگری را برای زندگی انتخاب کنند. .

وی با بیان اینکه طبق قوانین فعلی ، هنگام تأیید و مبادله مساحت سایت ، دولت موظف است منطقه را آزاد کند ، ادامه داد: با تصویب چنین قانونی ، دولت باید ساکنان منطقه را جابجا کند و در ازای زمین به آنها زمین بدهد. این افراد اصلاً نباید انتظار این تغییر را داشته باشند.

وی معتقد است که چگاسفلی یک مشکل و ویژگی ملی است: اگر من ، به عنوان یک باستان شناس ، می گویم که این سایت زمینه تاریخی خلیج فارس است و یک بایگانی ارزشمند از تاریخ ما است ، پس روستاییان مجبور نیستند زندگی خود را تحمل کنند. و مواضع آنها را تغییر دهید ، اما دولت باید منطقه را آزاد کند و مردم را به حرکت درآورد.

باستان شناسان با اشاره به روند تصویب حریم عرصه و اماکن تاریخی و اطلاع از ثبت آنها به بالاترین مقام وزارت دفاع و سپس بالاترین مقام استان ، با اشاره به روند برگزاری جلسات مختلف در حوزه و بررسی اوضاع ، افزودند: : به همه دستگاه های مختلف اطلاع داده می شود ، بنابراین متولی باید اقدامات بیشتری برای آزادسازی و محافظت از چنین مناطق ملی انجام دهد.

گوگان وال

دیوار 200 کیلومتری گرگان برای حفاظت ساخته شده است و اکنون نمی توانیم از 20 هکتار حفاظت کنیم

وی تأکید کرد که دولت باید از واقعیت پرونده Chegues Fili آگاه باشد. وی گفت: “در دوره ساسانیان ، دولت دیوار Gorgen را در منطقه 200 کیلومتری ساخت تا از یکپارچگی کشور حتی محافظت کند. این مسئله در منطقه جنگ زده نیز صادق است ، اما اکنون فقط باید یک منطقه 20 هکتاری با 20 تا 30 خانوار در نظر بگیریم. همانطور که برخی از مردم معتقدند ، جابجایی این تعداد خانواده و آزادسازی این منطقه نباید کار دشواری باشد.

وی با بیان اینکه اگر به نقشی که چگاسفلی می تواند در آینده کشور بازی کند ، فکر کنیم ، به دنبال بهترین راه حل برای محافظت از این مکان تاریخی هستیم: مرحوم صادق ملک شهمیرزادی توجه من را به این زمینه جلب کرد . چگاسفلی پس از کشف یک فنجان ، بسیار متعجب شد و از کلمه “وارکا” استفاده کرد و تأکید کرد که این جام متعلق به تمدن “وارکا” است ، به این معنی که ما در هزاره پنجم اصلاً این نماد را نداریم. بنابراین ، برای ایران ، جایی که ریشه وارکا در Chegasfly است ، این نمره بالایی است.

باستان شناسان همچنان تأكید می كنند كه ما نباید فقط چشم از هرج و مرج ببندیم ، بلكه آن را نابود می كنیم: مردم در وضعیت بلاتكلیفی به سر می برند. امیدوارم مسئولان بتوانند بایستند و برنامه صحیح 20 هکتار را در نظر بگیرند.

مسئول کاوش باستانشناسی چگاسفلی با اشاره به اینکه در نزدیکی روستای چگاسفلی قطعه زمینی وجود دارد ، افزود: آنها با تنظیم فضا در آن زمان توانستند روستاییان را از سال 1996 تا امروز جابجا کنند.

مثل ماهی در حباب ، همه حرفهای من را نمی شنوند

وی مسئولین را مقصر این امر دانست و گفت: “هرگاه چیزی بلغزد ، بلرزد.” تاكنون ، ما بارها به مقامات شهرستان و شهرستان توضیح داده ایم و از آنها خواسته ایم كه كار كنند. این رفتار هنگامی تعجب آور است که میراث فرهنگی دارای چنین منطقه غرورآمیزی باشد.

وی در مورد جلساتی که در زمان حضور مدیر سابق میراث فرهنگی خوزستان و امضای تفاهم نامه همکاری بین استان و اداره برنامه ریزی و بودجه برای اجرای پروژه و آزادسازی سایت برگزار شد ، گفت: امروز من مانند یک ماهی حبابدار هستم. هیچ کس صدای من را نمی شنود. “این به دنبال کار نیست ، بلکه باید متمدن باشد.

وی تأکید کرد: به نظر می رسد ابتدا باید سیستم قطع شود که این کار بسیار آسانی است. من از استاندار استان خوزستان می خواهم که این وظیفه را یکی از مهمترین وظایف خود قرار دهد.

ساخت سد کجا و حفاظت از اماکن تاریخی کجا؟ !

وی با اشاره به عملکرد دولت و آژانس مسئول تهیه نقشه سد ادامه داد: مسئولان به سرعت مسیرهای جابجایی افراد منطقه را بررسی کرده و آنها را ترغیب به جابجایی می کنند و پروژه به زودی تکمیل می شود. .

وی در ادامه به وضعیت اماکن تاریخی در شرایط مشابه اشاره کرد و گفت: منطقه چگاس فلای از اهمیت یکسانی برخوردار است ، ما از دولت شهر و مدیریت میراث می خواهیم مداخله کرده و پروژه را اجرا کنند.

با این حال ، موگدم خاطرنشان کرد که اگر مقامات می خواهند این آثار تاریخی را تخریب کنند ، در واقع می گویند که ما می خواهیم همه این آثار تاریخی را از بین ببریم ، بنابراین ماموریت ما روشن است: اکنون ، از نظر حفاظت ، نباید دریغ کنیم. بنیان فرهنگ و تمدن ما چیست؟ اگر می خواهیم ایلام را درک کنیم ، نباید هزاره پنجم را نادیده بگیریم.

میراث جهانی هوگرزنبیر

دکتر نگهبان سنت محافظت از چغازنبیل را آغاز کرد

مسئول کاوش های باستان شناسی در چاگاسفل به اقدامات پیگیری جهت جلوگیری از احداث کارخانه در منطقه چغازنبیل اشاره کرد و خوشبختانه وی نتیجه گرفت که نگهبانان متأخر سنتی را برای چغازنبیل که دندان و چنگال خود را به کار برد ترک کردند. نگه داشتن او مانند گوهر می درخشد و امروزه به گوهر پایگاه تحقیقاتی بدل شده است ، بنابراین وقتی مردم موضوع احداث کارخانه ای در حوالی چغازنبیل را مطرح کردند ، حتی نگهبانان پایگاه نیز به سرعت از این کار دست کشیدند تا بتوانند مسیر دکتر نگهبان را ادامه دهند. برای Chegasfly نیز باید همین کار را کرد.

وی ادامه داد: در طول جنگ ، هنگامی که 17 ساله بودم ، در هفت تپه آموزش نظامی دیدم ، در آن زمان هواپیماهای عراقی هفته ای دو تا سه بار منطقه را بمباران می کردند ، اما در این مدت آنها حتی قادر به به چغازنبیل رفته است. “این چنین است ، گاهی اوقات هنگام بمب گذاری در چغازنبیل پنهان می شدیم.

در طول جنگ ، حمله به بناهای تاریخی ممنوع بود. اکنون جنگی وجود ندارد ، اما …

وی دلیل این مهم را نقش مهم کنوانسیون های بین المللی دانست که همه کشورها حتی در زمان جنگ نیز از آن پیروی می کنند: “چگونه افرادی که به فکر ساختن کارخانه هستند چگونه می توانند چنین مواردی را نادیده بگیرند و آنها را با معماری آیینی بسازند.” او گفت. آیا گرفتن مجوزهای کارخانه برای آنها آسان است؟

وی گفت: “در تابستان سال 1994 ، در جلسه معاونان وزیر میراث فرهنگی ، من پیشنهاد كردم كه چاگاسری می تواند در فهرست موقت یونسكو قرار گیرد.” وی تأكید كرد كه لازم است در مقیاس جهانی به این مسئله پرداخته شود. چگاسری ثبت نام کرد تا به جهانیان نشان دهد که بایگانی محکمی داریم. شما فقط باید نام را به صورت ایمیل اعلام کنید ، اما به هر دلیلی تاکنون انجام نشده است. اگرچه روند قرار دادن مکان های تاریخی در “لیست موقت یونسکو” در یکی دو سال گذشته تا حدودی دشوار شده است ، من امیدوارم زودتر انجام شود

وی در ادامه با بیان اینکه ما باید تلاش خود را دو برابر کنیم تا اصالت Chegasfly را از طریق گفت و گو به رسمیت بشناسیم ، درک می کند: همه از طرف دیگر ، با ثبت جهانی Chegasfly ، باید امیدوار باشیم که این اثر تاریخی از بسیاری از سایت های جهانی ما رنج نبرد. سرنوشت.

رئیس بررسی باستان شناسی چگاسفلی گفت که پس از ثبت جهانی سایت ، مقامات باید متعهد شوند که به جامعه محلی کمک کنند.

مقدم افزود: سایت ثبت جهانی نیاز به کمک زیادی دارد. اول از همه ، آنها سالها کشف ، کاوش و معرفی شده اند ، بنابراین ما ابتدا باید این موضوع را در نظر بگیریم و الهام بگیریم که به جای سنگینی مردم محلی ، با کاوش در Chegasfly به سرنوشت سایر میراث جهانی تبدیل نشویم.

تلچگاسفلی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا